پوتین دستور تشدید تحریم ها علیه تركیه را صادر كرد

مسكو - ایرنا- ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه با انتشار فرمان ویژه ای دستور تشدید تحریم ها در مورد تركیه را در رابطه با موضع این كشور در مساله سرنگونی هواپیمای روسی توسط جنگنده تركیه و اقدامات غیردوستانه این كشور صادر كرد.

به گزارش ایرنا، دستور ویژه پوتین روز دوشنبه در پایگاه اینترنتی كاخ كرملین و با عنوان «انجام تغییرات در دستور روز 28 ماه نوامبر رییس جمهوری روسیه در مورد تامین امنیت ملی روسیه و اعمال تدابیر ویژه اقتصادی در مورد تركیه منتشر شده است.
بر اساس دستور جدید، علاوه بر شركت های تركیه كه مطابق دستور قبلی رییس جمهوری روسیه مشمول تحریم های این كشور شده بودند شركت ها، سازمان ها و مراكز اقتصادی كه تحت كنترل اتباع تركیه قرار دارند و در روسیه فعالت می كنند نیز با تعیین نوع فعالیت ها از طرف دولت روسیه شامل تحریم ها می شوند.
پوتین در دستور خود همچنین دولت روسیه را موظف كرده است، قراردادهای منعقد شده با سازمان ها و شركت های تركیه و نیز شركت های تحت كنترل اتباع این كشور برای صادرات كالاها و ارائه خدمات را برای اعمال تحریم ها مشخص كند.
بمب افكن روسی سوخو-24 روز 24 ماه نوامبر گذشته توسط جنگنده تركیه ای در حریم هوایی سوریه سرنگون شد. مسكو از آنكارا خواستار عذرخواهی رسمی بخاطر سرنگونی هواپیمای خود شد كه این درخواست رد و به دنبال آن روسیه چند بسته تحریمی در مورد تركیه اعمال كرد.
این حادثه موجب تیرگی بی سابقه روابط روسیه و تركیه شد و مسكو برای بهبود روابط با آنكارا، شروطی را مطرح كرد كه از آن جمله عذرخواهی تركیه بود.
«ولادیمیر پوتین» رییس جمهوری روسیه روز 28 ماه نوامبر با امضای قانون سختگیرانه تحریم علیه تركیه، بخش زیادی از روابط اقتصادی دو كشور به ویژه واردات محصولات كشاورزی و مواد غذایی را كاهش داده یا قطع كرده است.
روسیه و تركیه از تجارت سالانه 30 میلیارد دلاری و افق افزایش آن به 100 میلیارد دلار تا سال 2025 برخوردار بودند كه به دنبال سرنگونی هواپیمای روسی این دو كشور رو در روی هم قرار گرفتند و گفته می شود تحریم ها می تواند این روابط تجاری را به كمتر از 10 میلیار دلار كاهش دهد.
روسیه در نخستین اقدام تحریمی علیه تركیه دو نشست نهایی شده وزیران خارجه و سران دو كشور با موضوع توسعه راهبردی آنكارا و مسكو را لغو كرد و پس از آن نیز اجرای تحریم های گسترده محصولات كشاورزی و باغی را در دستور كار قرار داد و حتی محموله های تخلیه شده در گمركات اجازه خروج نیافت و كشتی های وارد شده براساس قرار دادهای قبلی نیز نتوانستند در اسكله تخلیه لنگر بیاندازند.
خانم «والنتینا ماتویینكو» رئیس شورای فدراسیون روسیه (مجلس سنا) به تازگی در این رابطه اعلام كرد: آنكارا باید برای برقراری مجدد همكاری ها با مسكو بخاطر سرنگونی بمب افكن روسی عذرخواهی كند.
وی گفت: تركیه به منظور اعتمادسازی باید بخاطر سرنگونی بمب افكن سوخو-24 روسی در سوریه از روسیه معذرت خواهی كند.
رئیس شورای فدراسیون روسیه افزود: در وضعیت متشنج كنونی در روابط روسیه و تركیه ما مقصر نیستیم. تركیه اقدام خصمانه علیه روسیه مرتكب شد، این یك جنایت بود و به همین دلیل رئیس جمهوری روسیه مواضع روسیه دراین حادثه را صریحا اعلام كرد.
وی در مورد سانحه سرنگونی بمب افكن روسی گفت: روسیه انتظار واكنش و پاسخ مناسب به این رویداد از طرف تركیه را داشت. تماس ها میان دو كشور از كانال های مختلف از جمله وزارت خارجه جریان دارد. بر این باورم كه روسیه و تركیه علاقمند به تیرگی روابط دو كشور نیستند.
مقام روس درهمین حال گفت، هرطرفی كه حمله كرده، باید پاسخگوی اقدام خود باشد و معتقدم زمانی فرا خواهد رسید كه مقام های تركیه به سر عقل می آیند و آنچه كه رخ داد را درست ارزیابی می كنند و از روسیه عذرخواهی خواهند كرد. باید فضای اعتماد بین دو كشور را دوباره احیا كرده و روابط را بهبود بخشید.
«آندره كارلوف» سفیر روسیه درتركیه نیز گفت: عذرخواهی، شناسایی ومجازات عاملان ساقط شدن جنگنده سوخوی روسی و پرداخت غرامت، سه شرط روسیه برای بخشش تركیه است.
وی درمصاحبه با روزنامه جمهوریت چاپ تركیه افزود: بهبود وعادی سازی روابط بین مسكو و آنكارا به اجرای این سه شرط منوط می باشد وگرنه اظهارات دیگر تركیه، نتیجه ای نخواهد داشت.
اروپام*391*1517