تقاضای دو هزار میلیارد تومانی و اعتبارات رو به اتمام صندوق شكوفایی

تهران - ایرنا - رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی اعلام كرد: حجم فعالیت های دانش بنیان و درخواست هایی كه به سمت ما آمده، به گونه ای است كه اگر اعتبارات باقیمانده امسال به صندوق تزریق نشود تا انتهای سال مشكل پیدا می كنیم.

بهزاد سلطانی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا اظهار داشت: درحال حاضر حجم تقاضا برای دریافت خدمات و تسهیلات از صندوق شامل وام یا سرمایه گذاری، تامین دفتر كاری و دیگر بخش ها فوق العاده زیاد است و حدود دو هزار میلیارد تومان تقاضا برای همین امسال داریم.
وی خاطرنشان كرد: هرچند همه تقاضاها در صندوق مصوب نخواهد شد ولی حتی اگر یك چهارم آنها هم مصوب شود باز هم 500 میلیارد تومان رقم زیادی است كه ممكن است از عهده آن برنیاییم ولی دولت و شخص رئیس جمهوری قول دادند هروقت پول كم بیاوریم كمك خواهند كرد.
سلطانی درباره اعتبارات فعلی صندوق نوآوری و شكوفایی نیز توضیح داد: از 750 میلیارد تومانی كه تا الان به صندوق داده شده 645 میلیارد تومان آن تخصیص یافته و تمام شده است به این معنا كه حدود 345 میلیارد آن به صورت وام دراختیار شركت های دانش بنیان قرار گرفته ، 100 میلیارد آن بلوكه شده در بانك است برای اینكه بانك هزار میلیارد تومان ضمانت نامه برای شركتهای دانش بنیان صادر كند و 200 میلیارد تومان هم برای تامین دفاتر كاری شركت های دانش بنیان تخصیص یافته است.
وی تصریح كرد: درست است كه 100 میلیارد تومان بلوكه شده در بانك به مصرف نرسیده است ولی ما نمی توانیم از آن استفاده كنیم و به عنوان منابع دراختیار محسوب نمی شود.
رئیس صندوق نوآوری و شكوفایی بیان داشت: با این سرعت كه كشور در زمینه فعالیت های دانش بنیان به جلو می رود تا انتهای سال اگر بقیه اعتبارات به ما برسد می توانیم خدمات بیشتری بدهیم و قطعا با 200 میلیون دلاری كه برای بودجه سال آینده صندوق تصویب شد بازار بهتری خواهیم داشت.
صندوق نوآوری و شكوفایی از سال 1390 با تصویب هیات وزیران به منظور كمك به تحقق و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تكمیل زنجیره ایده تا بازار و تجاری‌سازی نوآوری‌ها، دستاوردهای پژوهشی و اختراعات و كاربردی شدن دانش از طریق ارائه كمك‌ها و خدمات مالی و پشتیبانی به شركت‌ها و مؤسسات دانش‌بنیان آغاز به كار كرد.
هیات امنای صندوق نوآوری و شكوفایی از تركیب رئیس جمهوری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهوری، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، وزیر امور اقتصادی و دارایی، رئیس كل بانك مركزی، رئیس بنیاد ملی نخبگان و سه نفر با انتخاب رییس جمهوری تشكیل می شود.
حمایت‌های مالی صندوق نوآوری و شكوفایی، انواع كمك بلاعوض، یارانه، ارائه تسهیلات، پرداخت تمام یا بخشی از سود تسهیلات و جرایم متعلقه، انواع خدمات ضمانت‌نامه و مشاركت و سرمایه‌گذاری در طرح‌های نوآوری و فناوری با استفاده از سپرده‌گذاری، جذب و هدایت منابع بانك‌ها و مؤسسات اعتباری و صندوق‌ها را شامل می شود.
علمی**1055**1440