اشرف غنی: افغانستان علاقه مند به ایفای نقش بارزتر منطقه ای تركیه است

كابل - ایرنا - رئیس جمهوری افغانستان گفت كه كابل علاقه مند است تركیه نقش بارزتری را در تشویق همكاری های منطقه ای ایفا كند.

به گزارش ایرنا، دفتر مطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان امروز (جمعه) اعلام كرد كه «محمد اشرف غنی» در پایان سفر خود به جمهوری آذربایجان، وارد آنكارا شد و شامگاه پنجشنبه با «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری تركیه دیدار و گفت و گو كرد.
بر اساس این گزارش، رئیس جمهوری افغانستان در دیدار با همتای ترك خود همچنین از میزان مشاركت تركیه در بازسازی افغانستان و آموزش نیروهای پلیس این كشور در چارچوب ماموریت ناتو و اعلام حمایت آنكارا از كابل در نشست آینده این سازمان در بروكسل، قدردانی كرد.
اشرف غنی در پایان این دیدار درنشست مطبوعاتی مشترك با اردوغان گفت كه هدف و تمركز سفرش به تركیه بر روی موضوعات اقتصادی بوده و از حكومت تركیه می خواهیم زمینه های لازم برای سرمایه گذاری تاجران تركیه را در افغانستان فراهم كند.
رئیس جمهور افغانستان، بر تسریع روند ایجاد كمیته مشترك اقتصادی افغانستان و تركیه تاكید و خاطر نشان كرد كه تركیه در متحول ساختن شهر استانبول تجارب كافی دارد و می خواهیم از این تجربه در طرح توسعه شهر كابل استفاده كنیم.
وی گفت كه علاوه بر اینكه تركیه بورس های تحصیلی را برای جوانان افغان اختصاص می دهد، كابل نیز از بودجه دولت، شماری از دانشجویان را به تركیه اعزام كرده و تمایل دارد رشته های تحصیلی آنان مطابق با نیازمندی های افغانستان صورت بگیرد.
اردغان نیز در این دیدار گفت كه دولت وحدت ملی افغانستان بخاطر تامین صلح و ثبات، تلاش های زیادی را به خرج داده است و امیدواریم این تلاش ها به تامین صلح دایمی و پایدار در این كشور بینجامد.
وی افزود كه كمك های خویش را در چارچوب ماموریت حمایت قاطع ناتو ادامه می دهیم و همكاری ما مانند گذشته برای نهادینه سازی طرح ها و برنامه های امنیتی افغانستان خواهد بود.
اردوغان افزود كه سطح كمك های خود را با افغانستان حفظ می كنیم و برای فراهم ساختن ظرفیت های لازم در سطوح مختلف به همكاری خود ادامه خواهیم داد.
رئیس جمهوری تركیه گفت كه درعرصه بهبود زمینه كاری برای شركت های تركی در افغانستان، صحبت می كنیم و امیدواریم كه نشست مشترك شورای تجارتی میان دو كشور برگزار شود و وی شركت های تركی را ترغیب خواهد كرد تا در اجرای طرح خط لوله انتقال گاز تركمنستان به پاكستان و هندوستان از مسیر افغانستان، موسوم به خط لوله گاز تاپی سهمی را به خود اختصاص دهند.
رئیس جمهور تركیه گفت كه اكنون بیش از یك هزار دانشجوی افغان در دانشگاه ها و موسسه های آموزشی تركیه مشغول تحصیل هستند.
در پایان این نشست مشترك مطبوعاتی، یك موافقت نامه و دو یادداشت تفاهم همكاری در حضور رییسان جمهوری دو كشور به امضا رسید.
صلاح الدین ربانی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی افغانستان و «ایفكن آلا»، وزیر كشورتركیه، موافقت نامه همكاری های امنیتی میان دو كشور را امضا كردند.
بر اساس این موافقت نامه، دو كشور در عرصه های مبارزه با تروریسم، جرائم فرامرزی، جنایات سازمان یافته و مواد مخدر، همكاری می كنند.
همچنین یادداشت تفاهم مشورت های سیاسی میان وزرای امور خارجه افغانستان و «مولود چاووش اغلو» همتای ترك وی به امضا رسید.
بر اساس این موافقت نامه، وزارت های امور خارجه دو كشور، مشورت های منظمی را برای بررسی روابط دو جانبه و تبادل نظر در مورد مسایل منطقه ای و بین المللی خواهند داشت.
تفاهم نامه ساختمان دانشگاه مولانا جلال الدین محمد بلخی در كابل را نیز صلاح الدین ربانی و «یالچن آك دوغان» معاون نخست وزیر تركیه، امضا كردند.
رئیس جمهوری افغانستان پس از سفر رسمی سه روزه به كشور های آذربایجان و تركیه و دیدار با سران این كشورها، بامداد جمعه به كابل بازگشت.
اساق*1610**1572