ابتكار: اهتمام بین المللی برای احیای دریاچه ارومیه ایجاد شده است

ارومیه -ایرنا- معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: دریاچه ارومیه میراث جهانی محسوب می شود و هم اكنون یك اهتمام جهانی برای احیای آن ایجاد شده است.

معصومه ابتكار پنجشنبه شب در جمع مردم روستای كشتیبان ارومیه كه از حاشیه نشینان دریاچه ارومیه هستند، افزود: كشورهای بسیاری برای مشاركت در احیای دریاچه ارومیه در كنار مردم كشورمان ابرازعلاقه كرده اند ومعتقدند كه نباید اجازه داد تا این زیست بوم ارزشمند خشك شود.
وی اظهاركرد: باید تمام همت و امكانات را به كار بگیریم تا این دریاچه به عنوان میراثی ارزشمند برای آیندگان احیا و حفظ شود و در این زمینه مقام های محلی مسئولیت مضاعفی بر عهده دارند.
معاون رئیس جمهوری افزود: هم اكنون برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه با نظارت های علمی و تخصصی انجام و با همكاری دانشگاهیان پیش می رود.
وی بیان كرد: در كنار سایر اقدامات برای احیای دریاچه ارومیه، دولت باید در زمینه توان افزایی و افزایش مشاركت جوامع محلی نیز تلاش كند تا بتوان به رونق اشتغال، گردشگری و تولید در روستاها به عنوان جایگزینی برای كشاورزی كمك كرد.
وی گفت: با ایجاد تنوع در درآمد جوامع محلی می توان از فشار وارده بر منابع آب و خاك كاست و با آموزش های مشاركتی در روستاها و آموزش كشاورزی پایدار به روستاییان بهره وری محصول را افزایش داد.
ابتكار اظهار كرد: هم اكنون كه با بحران در زمینه دریاچه ارومیه مواجه هستیم نباید به دنبال مقصر بود و به جای این كار باید قدرشناس نعمت های خداوند بوده و مردم را تشویق به صرفه جویی در مصرف آب با بهره گیری از آموزه های دینی در این زمینه كرد.
ابتكار بیان كرد: عدالت درون نسلی و بین نسلی مساله ای است كه باید به آن اهمیت داد چراكه ما حق نداریم منابع موجود را بدون در نظر گرفتن حق آیندگان تمام و كمال مصرف كنیم.
مدیر طرح ملی حفاظت از تالاب های ایران نیز در این مراسم گفت: با اجرای طرح همكاری در احیای دریاچه ارومیه از طریق مشاركت جوامع محلی در استقرار كشاورزی پایدار و حفاظت از تنوع زیستی از مصرف آب در بخش كشاورزی در حوضه این دریاچه به میزان 35 درصد كاسته شده است.
محسن سلیمانی بیان كرد: در اجرای فاز نخست این طرح كه در وسعت 30 هزار هكتاری از حوضه این دریاچه با موفقیت به اجرا گذاشته شد، نتایج خوبی در بحث صرفه جویی در مصرف آب در بخش كشاورزی به دست آمد.
وی اظهار كرد: این طرح كه از طریق مشاركت جوامع محلی در قالب همكاری دولت ژاپن و جمهوری اسلامی ایران از سال گذشته آغاز شده است، در فاز نخست در 41 روستا واقع در حوضه آبریز دریاچه ارومیه در استان های آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی با معرفی شیوه های كشاورزی پایدار به این روستاها با موفقیت به اجرا درآمد.
سلیمانی اضافه كرد: اجرای این طرح منتج به كاهش مصرف آب در سطح مزرعه، كاهش استفاده از نهاده های كشاورزی، حفظ و یا افزایش درآمد كشاورزان در واحد سطح، حمایت از تنوع زیستی دریاچه ارومیه و تالاب های اقماری و اطلاع رسانی و آگاه سازی عمومی در مورد نقش ذینفعان مختلف در احیای این دریاچه شد.
وی گفت: فاز دوم اجرای برنامه استقرار كشاورزی پایدار هم اكنون در 75 روستا آغاز شده كه در این راستا توافق نامه همكاری با سازمان جهاد كشاورزی به انجام رسیده و سایت های پروژه در كمیته راهبری استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مشخص و با شركت های اجرایی محلی نیز عقد قرارداد انجام شده است.
سلیمانی برگزاری كارگاه های آموزشی تسهیل گری و مستندسازی و برگزاری كارگاه های آموزشی فنی و مدیریت آب در مزرعه و خاك ورزی حفاظتی در استان های آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی را در سال جاری در همین راستا عنوان كرد.
وی ادامه روند اجرایی پروژه كشاورزی پایدار در 41 روستای فاز اول و 34 روستای جدید در فاز دوم را از جمله اقدامات اجرایی پیش بینی شده در این طرح عنوان كرد.
اسمعیل كریم زاده رئیس سازمان جهاد كشاورزی آذربایجان غربی نیز در این مراسم با بیان اینكه برای احیای دریاچه ارومیه نیازمند یك تلاش همگانی هستیم، اظهار كرد: همه اعتبار مصوب برای احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی دو هزار و 680 میلیارد ریال بود كه از این میزان 750 میلیارد ریال برای آبیاری تحت فشار، كاداستر اراضی، انتقال آب با لوله، زهكشی اراضی پایاب سدها و دیگر طرح های مصوب ستاد احیا تخصیص یافته است.
وی اظهار كرد: شهرستان ارومیه هم اكنون 29 درصد از نیاز آبی حوضه دریاچه ارومیه را مصرف می كند و پس از ارومیه شهرستان میاندوآب با 18 درصد در رتبه دوم است.
وی ادامه داد: وضعیت كنونی دریاچه و كمبود منابع آب های زیرزمینی ایجاب می كند تا یك الگوی كشت بهینه و اقتصادی را در این محدوده برنامه ریزی و به صورت هدفمند اجرا كنیم.
از كل مساحت 5700 كیلومتری سطح آبی دریاچه ارومیه كه روند خشك شدن آن از 18 سال گذشته آغاز شده، هم اكنون فقط 750 كیلومتر باقیمانده است.
كارشناسان بر این باورند كه مصرف بی رویه آب در بخش كشاورزی یكی از عوامل مهم بروز بحران كم آبی در دریاچه ارومیه است.
در حال حاضر تراز آبی دریاچه ارومیه 1270.23 متر و 15 سانتیمتر از ابتدای سال آبی جاری بالاتر است.
از كل پهنه این دریاچه نیز تنها حدود 1400 هكتار دارای آب است.
با روی كار آمدن دولت تدبیر و امید و تبدیل شدن دریاچه ارومیه به اولویت اول دولت،‌ طرح های 26 گانه برای احیای این دریاچه با مشاركت اساتید دانشگاهی تدوین شده كه در حال اجرا هستند.
معصومه ابتكار در سفر روز پنجشنبه خود به ارومیه به همراه تعدادی از مدیران دولتی استان آذربایجان غربی از روستای كشتیبان ارومیه بازدید و از نزدیك با مردم این روستا درباره سازمان های مردم نهاد محلی، زنان روستایی و طرح كشاورزی پایدار دیدار و گفت و گو كرد.
7125/2093/1352