كوهنوردان جوان عضو تيم ملي در مهاباد تجليل شدند

مهاباد- ايرنا- دو تن از كوهنوردان جوان عضو تيم ملي در شهرهاي مهاباد و بوكان مورد تجليل قرار گرفتند.

به گزارش ايرنا، در اين آئين كه در سالن اجتماعات دانشگاه آزاد اسلامي واحد مهاباد برگزار شد و با ارائه گزارش صعود اين دو كوهنورد جوان به قلل 'هيماچال' در ارتفاعات هيمالاياي كشور هندوستان در كمپ جوانان جهان همراه بود، جمع زيادي از مردم، علاقمندان به رشته كوهنوردي شهرهاي مهاباد و بوكان و شماري از مسئولان مهاباد حضور داشتند.
در اين مراسم همچنين اعضاي خانواده كوهنوردان فقيد 'محمد اوراز' و ' مقبل هنرپژوه' از كوهنوردان به نام اين استان نيز حضور داشتند.
سرپرست تيم ملي كوهنوردي اميد ايران در اين مراسم با اشاره به پتانسيل هاي بسيار خوبي كه در استان آذربايجان غربي در اين رشته ورزشي وجود دارد خواستار فعال شدن اين رشته و سرمايه گذاري بيشتر در اين منطقه شد.
محمد نصيري گفت: كار شكل گيري تيم ملي كوهنوردي اميد به طور جدي از سال 92 و با فراخواني كه براي تشكيل اين تيم داده شد، آغاز و در نخستين گام 42 نفر براي اين امر شناسايي و براي آنها اردوهاي آمادگي و آموزشي در 11 مرحله برگزار شد.
وي اضافه كرد: در پايان اين مرحله 20 نفر از استان هاي مختلف انتخاب و براي صعود به قله آرارات تركيه برگزيده شدند كه از اين تعداد چهار نفر را كوهنوردان آذربايجان غربي تشكيل مي دادند.
نصيري افزود: در مرحله بعدي اردوي تيم ملي كه شامل هيمالايا نوردي و صعودهاي بلند بود، 9 نفر انتخاب شدند كه از اين تعداد نيز دو نفر را كوهنوردان آذربايجان غربي كه از شهرهاي مهاباد و بوكان بودند، تشكيل مي دادند.
وي در ادامه گزارشي از صعود به هيماچاي در هيمالاياي هندوستان را براي حاضران با استفاده از اسلايد ارايه كرد.
طاهر پهنايي رئيس هيات كوهنوردي مهاباد نيز در اين مراسم گفت: هم اكنون شماري از كوهنوردان اين شهرستان به عنوان مدرس فدراسيون كوهنوردي فعاليت دارند و 100 كارآموز نيز در اين شهرستان در حال فعاليت بوده و 14 نفر از كوهنوردان اين شهرستان نيز موفق به صعود به قلل هفت هزار و هشت هزار متري شده اند.
وي با اشاره به وجود ديواره مصنوعي صخره نوردي در اين شهرستان افزود: با وجود داشتن اين ديواره به دليل نبود سالن تمريني براي نصب آن، استفاده از اين ديواره به صورت مناسبي انجام نمي شود.
در ادامه اين مراسم دو تن از كوهنوردان عضو تيم ملي اميد ايران به نام هاي 'كسري فتاحي قاضي' از مهاباد و 'منصور عزيزي' از بوكان و نيز مربي تيم ملي اميد گزارشي از صعود به هيماچال در هيمالاياي هندوستان كه در قالب اردوي يك ماهه كمپ جهاني برگزار شد، ارايه كردند.
در ادامه اين مراسم از اين دو ورزشكار جوان از سوي فدراسيون كوهنوردي و هيات كوهنوردي شهرستان مهاباد با اهداي لوح تقدير و هدايايي قدرداني شد.
به گزارش ايرنا، كوهنوردي يكي از رشته هاي پرطرفدار ورزشي در شهرستان مهاباد به شمار مي رود و هيات كوهنوردي اين شهرستان نيز يكي از فعالترين هيات هاي كوهنوردي آذربايجان غربي است.
هم اكنون بيش از يكهزار نفر در اين شهرستان به صورت غيررسمي و 600 نفر به صورت رسمي در رشته ورزشي كوهنوردي در حال فعاليت هستند.
شهرستان مهاباد با 215 هزار نفر جمعيت در جنوب آذربايجان غربي واقع شده و يكي از مهمترين قطب هاي رشته كوهنوردي در استان به شمار مي رود.
6185/2093