وزارت جهاد كشاورزی: برنج های عرضه شده به بازار سالم است

تهران- ایرنا- مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران عرضه برنج های فاسد انبار شده از سوی این شركت به بازار را تكذیب كرد و گفت: برنج عرضه شده به بازار سالم است و تا پایان امسال مهلت مصرف دارد.

علی قنبری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا افزود: همه ساله شركت بازرگانی دولتی ایران برنج جدید خریداری شده را جایگزین برنج ذخیرسازی شده سال گذشته می كند و برنج های كهنه كه هنوز تاریخ مصرف دارند روانه بازار می شود.
وی با بیان اینكه برنج به عنوان یك كالای اساسی و استراتژیك مورد توجه دولت قرار دارد اظهارداشت: هر ساله 300 هزار تن برنج برای عملیات ذخیره سازی استراتژیك وارد می شود.
وی تصریح كرد: به دلیل كوتاه بودن زمان ماندگاری برنج، ناچاریم هرساله برنج ذخیره سازی را از طریق واردات نوسازی كنیم.
به گزارش ایرنا، قنبری همچنین دیروز در جلسه مدیران ارشد شركت بازرگانی دولتی ایران از جمله مشكلات پیش روی این شركت را مشكل برنج های ذخیره سازی شده اعلام كرد.
وی گفت: دلیل ایجاد مشكل در توزیع و فروش برنج های در اختیار، فرا رسیدن فصل برداشت برنج در كشور و عملیات طولانی فرایند واردات است.
همچنین به دلیل اینكه در زمان فصل برداشت برنج داخلی، برای جلوگیری ضرر به كشاورزان و برنجكاران داخلی، فروش برنج های ذخیره سازی شده متوقف شد، این فرصت را از دست دادیم؛ علاوه بر اینكه فرایند طولانی واردات از خرید تا تخلیه برنج ها نیز از دلایل ایجاد این مشكل بود كه امیدواریم باقیمانده برنج ها با كالاهای تازه در انبارها جایگزین شود.
مدیر عامل شركت بازرگانی دولتی ایران در خصوص خرید و واردات برنج از امریكا تصریح كرد: كار خرید برنج از آمریكا در تیرماه سال جاری انجام شده و مربوط به قبل از صدور بخشنامه تحریم كالاهای آمریكایی است و پس از بخشنامه ممنوعیت واردات كالا از آمریكا كه در آبانماه صادر شده، باوجود اینكه برنج جزو كالاهای ممنوع شده وارداتی از آمریكا نبوده، این شركت پس از این تاریخ، هیچگونه برنجی را از كشور آمریكا خریداری و وارد كشور نكرده تا مفاد بخشنامه یادشده رعایت شود.
پیش از این مدیرعامل شركت بازرگانی دولتی ایران درباره واردات برنج آمریكایی نیز گفته بود: سوم تیرماه امسال 60 هزار تن برنج از آمریكا خریداری شده كه باید در قالب سه محموله به كشور وارد شود اما تاكنون 10 هزار تن آن به كشور وارد شده آن هم در حالی كه ممنوعیت واردات برنج از نهم آبانماه امسال توسط وزیر صنعت، معدن و تجارت ابلاغ شده است.
وی با تأكید بر اینكه وظیفه قانونی شركت بازرگانی دولتی ایران تامین 300 هزار تن برنج ذخایر استراتژیك كشوراست، گفت: بخشی از این برنج وارد كشور شده است.
وی با بیان این كه پروسه خرید، بارگیری و ارسال یك كالا برای واردات یك پروسه زمان‌بر است گفت: از زمان خرید برنج آمریكایی تا زمان ورود آن به كشور حدود پنج ماه طول كشیده است.
معاون وزیر جهاد كشاورزی اضافه كرد: برنج از كشورهای اوروگوئه، آرژانتین ویتنام، تایلند، هند و تمام كشورهایی كه دارای گواهی استاندارد مطابق استانداردهای داخلی كشور و مقرون به صرفه باشند، خریداری و وارد می شود.
به گفته قنبری، به طوركلی واردات كالاهایی با برند آمریكایی كه ترویج كننده فرهنگ آمریكا باشد به داخل كشور ممنوع است اما در بخشنامه مذكور برنج جزء كالاهای تحریمی نبوده است.
به گزارش ایرنا، ابتدای آذرماه امسال به دنبال تصویب شورای اقتصاد، وزیر جهادكشاورزی در نامه ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت، واردات برنج را تا پایان تیرماه سال آینده (1395) آزاد اعلام كرد.
حجتی در نامه خود به محمدرضا نعمت زاده نوشت: ثبت سفارش برنج به نحوی انجام شود كه كل واردات برنج، مشول مابه التفاوت شود و مدت اعتبار ثبت سفارش سه ماه و حداكثر برای مدت یك ماه دیگر قابل تمدید باشد.
وی اضافه كرد: مجموع ثبت سفارش های انجام شده باید حداكثر تا پایان تیرماه امسال وارد كشور شود و این موضوع به متقاضیان اعلام و تعهد اخذ شود كه پس از آن، به دلیل شروع فصل برداشت برنج و لزوم حمایت از تولیدكننددگان داخلی، امكان ترخیص وجود نخواهد داشت.
حجتی در این نامه اعلام كرده كه مبلغ پنج هزار ریال مابه التفاوت برای هر كیلوگرم برنج وارداتی توسط گمرك جمهوری اسلامی ایران دریافت شود.
به گزارش ایرنا، بر اساس آمار گمرك جمهوری اسلامی، تا پایان مهرماه امسال، 433 هزار تن برنج به ارزش 443 میلیون دلار به كشور وارد شده آن هم در حالی كه مصرف برنج كشور بیش از سه میلیون تن در سال است كه از این میزان، حدود 2 میلیون تن در داخل كشور تولید و بقیه از طریق واردات تامین می شود.
اقتصام(5)9186 ** 2023