مجرم شناخته شدن دو مامور پلیس انگلیس در ارتباط با قتل 'بیژن ابراهیمی'

لندن – ایرنا – جلسه دادگاه سه مأمور پلیس و یك افسر مددكار اجتماعی پلیس انگلیس به دلیل اهمال و سوء رفتار در ارتباط با قتل فجیع 'بیژن ابراهیمی'، جوان معلول ایرانی در شهر 'بریستول'، در روز دوشنبه برگزار و دو تن از آنها مجرم شناخته شدند.

به گزارش ایرنا، در این جلسه دادگاه، دو تن از ماموران پلیس تبرئه و یك تن از ماموران پلیس و افسر مددكار اجتماعی رسما متهم به كوتاهی در انجام وظایف و نادیده گرفتن درخواست‌های كمك مقتول شدند.
بیژن ابراهیمی 44 ساله در 20 تیرماه 1392( 14 جولای 2013 ) در منطقه 'بریكستون'، شهر بریستول واقع در 190 كیلومتری غرب لندن، به دست گروهی از اوباش به‌شدت ضرب و شتم و سپس به طرز وحشیانه‌ای بدن بی‌جان وی به آتش كشیده شد .
در این دادگاه گفته شده بود كه این چهار مأمور به‌رغم اینكه از وضعیت بیژن ابراهیمی و نیز سوءظن بی‌مورد همسایگانش آگاه بوده‌اند، در حفظ جان وی سهل‌انگاری كرده‌اند.
پیش‌ از این، گروه مستقل شكایات پلیس پس از جمع‌آوری شواهد و تشكیل یك پرونده، این سه مأمور پلیس و افسر مددكار اجتماعی را شامل 'كوین دافی' 51 ساله، 'هلن هایرس' 40 ساله، 'لینه وینتر' 37 ساله و 'اندرو پاسمور' 55 ساله افسر مددكار اجتماعی پلیس بریستول ، را متهم كرده بود كه در كمك به مرحوم ابراهیمی كوتاهی كرده و اقدامات لازم را برای دفاع از وی به عمل نیاورده‌اند.
سه افسر پلیس در این پرونده متهم شدند كه به درخواست‌های مكرر مقتول پاسخ نداده‌اند و یك نفر دیگر هم متهم است كه به نیروهای گشت پلیس، نشانی اشتباه داده بود.
هر چهار مامور در جلسه پیشین دادگاه، سهل‌انگاری خود را در جلوگیری از قتل بیژن ابراهیمی، رد كرده بودند اما قاضی دادگاه امروز ( دوشنبه ) كوین دافی و اندرو پاسمور را در این جریان مقصر شناخت.
حكم رسمی دادگاه در مورد این دو مامور، پس از تعطیلات سال نو میلادی اعلام خواهد شد.
قاضی دادگاه همچنین كوتاهی لینه وینتر و هلن هایرس را در انجام وظیفه رد و آنان را تبرئه كرد.
بیژن ابراهیمی در تیر سال 1392 به دست گروهی از نژادپرستان كه 'لی جیمز 'و 'استفن نورلی' سردسته آنان بودند، در شهر بریستول به‌شدت مضروب و سپس بدن بی‌جان وی به آتش كشیده شد.
شماری از اهالی محله بریسلینگتون در شهر بریستول پیش از به قتل رسیدن بیژن ابراهیمی 44 ساله كه دچار معلولیت بود شایع كرده بودند كه او فساد اخلاقی دارد و به دنبال سوءاستفاده از كودكان است.
در پی این شایعات، پلیس بریستول ابراهیمی را بازداشت و از وی بازجویی كرد اما پس‌ازاینكه واهی بودن این ادعاها مشخص شد او را آزاد كرد اما قاتلان وی، همچنان او را مظنون می‌دانستند.
در پی تهدیدهای فراوان و پی‌درپی ، بیژن ابراهیمی 12 بار به یكی از افسران پلیس زنگ زد و ابراز نگرانی كرده بود اما سه افسر پلیس در این پرونده متهم شدند كه به درخواست‌های مكرر كمك از جانب مقتول پاسخ نداده‌اند و یك نفر دیگر هم متهم است كه به نیروهای گشت پلیس، نشانی اشتباه داده بود.
انتقادی كه به پلیس بریستول وارد شد این بود كه چرا درحالی‌كه می‌دانست همسایه‌های بیژن ابراهیمی علیه او برانگیخته‌شده بودند، بدون هیچ محافظتی او را در محله خود رها كرد و توجهی به درخواست‌های كمك وی نكرد.
'كریستین آیلت' بازرس ویژه این پرونده در آغاز جلسه گذشته این دادگاه گفته بود كه كمیسیون مستقل شكایات پلیس بر این باور است كه 'كوین دافی' علاقه‌ای به مرحوم ابراهیمی نداشته است.
در جلسه دادگاه یاد شده مشخص شد كه بیژن ابراهیمی، 12 بار به 'كوین دافی' افسر پلیس زنگ‌زده و درخواست كمك كرده است اما چون این افسر از بیژن ابراهیمی خوشش نمی‌آمده ، نداشتن وقت را بهانه كرده و به بررسی تهدیدها علیه شهروند ایرانی نپرداخته است.
به گفته 'كریستین آیلت '، كوین دافی فكر می‌كرد كه بیژن ابراهیمی دروغ‌گو می باشد و به همین علت، تهدیدها علیه وی را پیگیری نكرد.
براساس گزارش مطرح‌شده در این دادگاه ، 'كوین دافی' سپس از 'اندرو پاسمور' خواسته است تا به منزل بیژن ابراهیمی برود و گشتی در محله بزند و بااینكه اندرو پاسمور، فقط سه یا چهار دقیقه به آنجا رفته، به‌دروغ گزارش داده است كه یك ساعت در محله گشت زده و موضوع مشكوكی ندیده است.
'آندرو پاسمور' افسر مددكار اجتماعی پلیس رسما متهم شده است كه علاوه بردادن اطلاعات اشتباه به اپراتور 999 (شماره تلفن اضطراری ) در زمانی كه وی در بیرون از خانه مرحوم ابراهیمی بوده، به دلیل دادن اطلاعات اشتباه به دستگاه تحقیقات قتل پلیس و گروه مستقل شكایات پلیس، متهم به ایجاد انحراف در مسیر عدالت شده است.
48 ساعت پس از نخستین تلفن درخواست كمك بیژن ابراهیمی و پس از بارها درخواست كمك، وی به قتل رسید و پیكر نیمه‌جانش سوزانده شد.
پیش‌تر نیز قاتل بیژن ابراهیمی حداقل به 18 سال و دستیارش به چهار سال حبس محكوم‌شده بود، حكمی كه موردانتقاد خانواده مقتول قرار گرفت.
خواهر بیژن ابراهیمی بابیان اینكه این احكام درد از دست دادن برادر ما را درمان نمی‌كند، گفته است: مشكل اصلی انگلیس فقر فرهنگی و نژادپرستی است كه باید به ان توجه شود.
منیژه ابراهیمی افزود: بااینكه پاسگاه پلیس 100 متر با محل اقامت برادرم فاصله داشت اما هیچ توجهی به درخواست‌های مكرر كمك او نشد.
براساس آخرین آمار منتشرشده وزارت كشور انگلیس ، در سال گذشته میلادی بیش از 52 هزار جرم ناشی از نفرت و نژادپرستی در انگلیس ثبت‌شده است كه نسبت به سال قبل از آن 18 درصد افزایش نشان می‌دهد.
در این سال فقط 2508 مورد جرم ناشی از نفرت نسبت به معلولان در انگلیس ثبت‌شده است .
اروپام**4**1552