آسانسور داشت و برداشت نخيلات در جنوب كرمان راه اندازي شد

جيرفت - ايرنا - دو دستگاه آسانسور داشت و برداشت خرما از كشور ايتاليا خريداري و در جنوب كرمان راه اندازي شد.

به گزارش ايرنا رئيس سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان روز دوشنبه در حاشيه راه اندازي اين دستگاه گفت: دستگاه چند منظوره داشت و برداشت خرما با مشاركت بخش خصوصي خريداري شده است.
سيد يعقوب موسوي تصريح كرد: اعتبار هزينه شده براي خريد اين دو دستگاه‎ بيش از 10 ميليارد ريال است كه 30 درصد اين مبلغ را سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان به صورت يارانه ‎اي و بلاعوض و 70 درصد مابقي از تسهيلات خط ويژه اعتباري مكانيزاسيون به بخش خصوصي و توليد كننده تامين شده است.
وي گفت: يكي از مهمترين بخش‎هاي كشاورزي براي توسعه مكانيزاسيون بخش باغباني است زيرا هر سال براي برداشت محصولات درختان مرتفع مانند نخل در مناطق گرمسير و گردو در مناطق سردسير تعدادي از كارگران دچار حادثه مي‎شوند و صدمات جبران‎ ناپذيري مي‎ بينند.
وي بيان كرد: در همين راستا بر آن شديم تا با استفاده از تكنولوژي روز دنيا در بخش مكانيزاسيون اين خسارت‎ ها را كاهش داده و موجب افزايش كيفيت و توليد محصولات شويم و براي نخستين بار دو دستگاه آسانسور چند منظوره داشت و برداشت محصول خرما را از كشور ايتاليا به منطقه جنوب كرمان وارد كرديم كه كارهاي سمپاشي، گرده ‎افشاني، هرس و برداشت را انجام مي‎دهند.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان گفت: يكي از سياست‎هاي ويژه وزارت جهاد كشاورزي توسعه مكانيزاسيون در تمام ابعاد بخش كشاورزي است.
نماينده شركت مگني ايتاليا نيز در اين آئين گفت: اين دستگاه ها داراي سنسورهاي بسيار حساسي هستند كه امنيت آن را به طور 100 درصد تضمين مي‎كند.
ماركو برگونزيني افزود: ظرفيت اين دستگاه يكهزار و 100 كيلوگرم است و قابليت بالابري آن تا ارتفاع 18 متري مي باشد.
وي گفت: سنسورهاي آن به ‎گونه ‎اي تعريف شده كه اجازه حركت با ظرفيت بيش از وزن تعريف شده را براي اين دستگاه را نمي‎دهد.
برگونزيني خاطرنشان كرد: آسانسورهاي مذكور داراي قيچي هيدروليك هستند كه مي‎توانند شاخه درخت خرما را به راحتي قطع كرده و به سرعت عمليات هرس را انجام دهند.
وي افزود: اين دستگاه داراي يك سمپاش با مخزن 400 ليتري است كه عمليات سمپاشي را در نقطه اثر گياه با حداقل ميزان مصرف سم و حداكثر كارايي سمپاشي انجام مي‎دهد.
برگونزيني گفت: دستگاه آسانسور داشت و برداشت خرما داراي سيستم باد است كه گرده ‎افشاني را انجام مي‎دهد و درب دستگاه نيز قابليت باز و بسته شدن را دارد و به كشاورزان اجازه مي‎دهد 180 درجه دور درختان حركت كرده و عمليات هرس را به نحو احسن انجام دهند.
نخلدار و وارد كننده دو دستگاه آسانسور چند منظوره داشت و برداشت خرما به منطقه جنوب كرمان هم گفت: با توجه به وسعت نخيلات و براي جمع ‎آوري و عمليات داشت و برداشت خرما بر آن شديم تا دو دستگاه آسانسور چندمنظوره را از كشور ايتاليا خريداري كنيم.
نادر وطن ‎خواه، ايمني دستگاه‎هاي مذكور براي جلوگيري از سقوط كارگران و باغداران و صدمات جسمي وارده را از مهمترين دلايل خريداري آنها ذكر و تصريح كرد: آسانسورهاي چند منظوره عمليات هرس، گرده ‎افشاني، سمپاشي و برداشت را با كمترين زمان ممكن انجام مي ‎دهند.
وي گفت: برداشت خرما به صورت سنتي بيش از 40 درصد از محصول را از بين مي برد اما با برداشت با دستگاه هاي نوين اين ميزان به پنج درصد كاهش مي يابد.
وي افزود: اميدواريم با استفاده از اين دستگاه‎ها بتوانيم ميزان برداشت و كيفيت را افزايش و هزينه‎هاي توليد را كاهش دهيم تا در بازارهاي خارجي به رقابت بپردازيم.
سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان هفت شهرستان جيرفت، كهنوج، منوجان، فارياب، قلعه گنج، رودبار جنوب و عنبرآباد را با توليد سالانه 181 هزار تن محصولات خرما زير پوشش دارد.
7438/3028