بلاياي طبيعي 9هزار و 520 ميليارد ريال زيان به استان وارد كرد

بيرجند - ايرنا - مديركل ستاد مديريت بحران استانداري خراسان جنوبي گفت: از مهر سال 93 تاكنون مبلغ 9 هزار و 520 ميليارد ريال خسارت در اثر خشكسالي، سيلاب و سرمازدگي به بخش كشاورزي استان وارد شد كه 85 درصد آن ناشي از خشكسالي است.

سيد ابوالحسن ميرجليلي روزدوشنبه در نخستين روز هفته ايمني در برابر زلزله و بلاياي طبيعي، خراسان جنوبي را سرزميني حادثه خيز دانست و افزود: از 34 حادثه طبيعي در ايران 25 مورد آن كه معادل 70 درصد حادثه طبيعي است، در استان رخ مي دهد.
وي ادامه داد: از آغاز سال 94 تاكنون 18 زلزله به بزرگي 3.5 تا چهار درجه ريشتر در مقياس دروني زمين در استان ثبت شد كه خسارت چنداني نداشت.
اين مسئول از كاهش 15درصدي ميزان بارش در سه ماهه نخست سال آبي 95- 94 تاكنون خبر داد و يادآور شد: با توجه به هشدارها در مورد پديده النينو ساير استانها با افزايش ميزان بارندگي و بارش هاي سيل آسا مواجه بودند.
مديركل ستاد مديريت بحران استان با بيان اينكه بيلان منفي آب در خراسان جنوبي 10 ميليون متر مكعب نسبت به گذشته كاهش يافت، افزود: نصب كنتورهاي هوشمند بر روي چاههاي آب كشاورزي و اجراي سيستم هاي نوين آبياري سبب شد بيلان منفي آب از183ميليون متر مكعب به 173ميليون مترمكعب كاهش يابد.
به گفته ميرجليلي خراسان جنوبي از جمله جزو سه استاني است كه با كاهش بارندگي رو به روست و با ادامه اين روند خراسان جنوبي وارد هجدهمين سال خشكسالي خواهد ‌شد،بايد صرفه جويي در مصرف و برداشت از منابع آبي به جد مورد توجه واقع شود.
وي از تجهيز بانك اطلاعاتي امكانات و تجهيزات ستاد مديريت بحران استان خبر داد و يادآور شد: در اين بانك اطلاعاتي تمام تجهيزات و امكانات مديريت بحران به تفكيك موقعيت مكاني به صورت ريز در دسترس قرار دارد.
وي در ارتباط با ضرورت ايجاد بانك اطلاعات گفت: وقوع حوادث طبيعي متعدد به ويژه زلزله در استان نشان مي دهد خراسان جنوبي منطقه اي است كه همواره در معرض خطر حوادث طبيعي است بنابراين براي مقابله با اينگونه حوادث ايجاد بانك اطلاعاتي بسيار موثر است.
وي ادامه داد: اين مهم به سرانجام نمي رسد مگر با افزايش اطلاعات، دانش و سطح آگاهي مردم و دسترسي آسان و سريع به اطلاعات هر منطقه براي واكنش ضروري به نظر مي رسد، طوريكه بانك اطلاعات جامع هر شهرستان اعم از ماشين آلات و تجهيزات امنيتي و غيره اهميت بالايي دارد.
وي اضافه كرد: از بهمن ماه سال قبل تاكنون نسبت به مدت مشابه سال قبل خسارت سيل در استان 38 درصد كاهش يافت.
ميرجليلي با بيان اينكه از ابتداي سال تاكنون هيچگونه فوت ناشي از سيل گزارش نشد، گفت: از بهمن ماه سال گذشته تاكنون آمار فوتي هاي ناشي از سيل 43 درصد كاهش دارد.
2047/7557