۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۲:۲۰
کد خبر: 81888767
۰ نفر
حاكميت سوز و سرماي بدون برف در اردبيل

اردبيل - ايرنا- ساكنان اردبيل درحالي با پاييز وداع مي نمايند كه سوز و سرما درپي توقف ريزش نه چندان چشمگير برف از حدود دو هفته قبل بر منطقه اردبيل حاكم شده است و همچنان يكه تازي مي كند.

به گزارش خبرنگار ايرنا ؛ شرايط هواي اردبيل در اكثر روزهاي گذشته به شكل تقريبي يكسان بوده به گونه اي كه پرتوهاي كم سوي آفتاب از آسمان صاف منطقه درحالي بر زمين هاي سرد منطقه مي تابد كه گرمايي با خود ندارد.
دماي هواي اردبيل در اين مدت در بعضي از سپيده دم ها كه بطور معمول سردترين ساعت روز و شبانه به حساب مي آيد منفي 12 و بيشينه نيز در گرمترين ساعات ظهر از چهار درجه سانتي گراد بالاي صفر فراتر نرفته است.
نقشه هاي هواشناسي از پايداري هوا تا عصر چهارشنبه هفته جاري در اردبيل حكايت دارند ولي از آن پس و به خصوص از سپيده دم پنجشنبه تا اوايل جمعه با نفوذ هواي پرفشار سرد از جانب شمال آسمان ابري و مه آلود خواهد شد.
اين هواي سرد كه در لايه مياني جو كم و بيش از رطوبت برخوردار است سبب بارش برف در اردبيل و به خصوص در بلندي هاي شرقي و شمال شرقي منتهي به استان گيلان خواهد شد.
در روزهاي يكشنبه و دوشنبه هفته بعد نيز ناپايداري هاي چند ساعته ولي قابل توجه به شكل ريزش برف در اردبيل به وقوع خواهند پيوست تا اينكه در صورت تغيير نيافتن الگوهاي حاكم بر جو از اواخر روز نهم زمستان با كشيده شدن هواي سرد و سنگين مناطق سيبري ؛ آسياي ميانه ؛ اسكانديناوي ؛ درياي سياه و شبه جزيره بالكان به سوي نوار شمال كشورمان كه در تراز مياني با رطوبت چشمگير همراهي خواهد نمود ساكنان منطقه اردبيل شاهد رخنه پي در پي ناوه هاي ناپايدار همراه با ريزش برف و سرماي هوا خواهند بود.
اردبيل به خاطر موقعيت جغرافيايي از شرايط هوايي بسيار متغير برخوردار است.
6019/6016