تصمیم افتتاح دفترحزب كردی تركیه درروسیه

استانبول- ایرنا- همزمان با تشدید تنش میان آنكارا و مسكو ، «صلاح الدین دمیرتاش» رهبر حزب كردی دموكراتیك خلق های تركیه روز دوشنبه گفت كه برای دیدار با سرگئی لاورف وزیر خارجه روسیه فردا (سه شنبه) عازم مسكو خواهد شد. وی تصمیم دارد دفتر نمایندگی حزب خود را در روسیه دایر كند.

به گزارش پایگاه خبری جمهوریت ، وی كه از سرسخت ترین مخالفان رجب طیب اردوغان رئیس جمهور تركیه می باشد، افزود: دیدار وی با لاوروف روز چهارشنبه (پس فردا) خواهد بود.
دمیرتاش با انتقاد از سیاستهای خارجی دولت تركیه ، خاطرنشان كرد كه درصدد كمك به شهروندان تركیه كه از تنش میان مسكو و آنكارا دچار مشكل شده اند ، می باشد.
از سوی دیگر، حزب دموكراتیك خلق های تركیه روز دوشنبه اعلام كرد كه این اولین سفر یك مقام حزبی تركیه به روسیه پس از سرنگونی بمب افكن روس توسط جنگنده تركیه در حریم هوایی سوریه به شمار می‌آید.
به گزارش پایگاه خبری یوكسك اوا ،« نظمی گور » یكی از نمایندگان حزب دموكراتیك خلق های تركیه كه در این سفر دمیرتاش را همراهی خواهد كرد، گفت: دیدار دمیرتاش از روسیه چهار روز ادامه خواهد داشت و با سیاستمداران ، سازمانهای غیردولتی و رسانه های روسیه دیدارهایی انجام خواهد گرفت.
سفر دمیرتاش به مسكو در حالی صورت می‌گیرد كه آنكارا از گسترش روابط روسیه با گروه‌های طرفدار كردها در تركیه ، سوریه و عراق به شدت نگران است.
در پی اقدام تركیه در سرنگون كردن جنگنده روسی در سوریه، روابط آنكارا و مسكو رو به تیرگی نهاد و روسیه تحریم هایی را در زمینه های تجاری ، گردشگری ، كشاورزی و مواد غذایی و فعالیتهای علمی علیه تركیه به مورد اجرا گذاشت.
خاورم ** 2010** 3404