۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۲۱:۵۵
کد خبر: 81888755
۰ نفر
6سرباز آمریكا دربگرام افغانستان كشته شدند

كابل - ایرنا - منابع افغان گزارش دادند كه بر اثر حمله انتحاری در شهرستان بگرام از توابع استان پروان افغانستان، شش تن از نظامیان آمریكایی كشته شدند. پایگاه هوایی بگرام در حومه این شهر بزرگترین پایگاه نظامیان امریكایی و ناتو در افغانستان است.

به گزارش ایرنا، ناتو در افغانستان با عنوان مأموریت حمایت قاطع در اطلاعیه ای تایید كرد كه شش تن از نیروهای این سازمان در یك عملیات انتحاری در بگرام جان باخته اند.
ژنرال «ویسلون شوفتر» معاون فرماندهی ارتباطات مامورت قاطع در این اطلاعیه افزوده است كه 3 سرباز دیگر ماموریت قاطع و 3 سرباز افغان نیز در این عملیات زخمی شدند.
«عبدالشكور قدوسی» فرماندار بگرام گفت كه این حمله امروز در منطقه «باجور» زمانی رخ داد كه شماری از سربازان امریكایی مشغول گشت زنی مشترك با نظامیان افغان در روستایی در نزدیكی بگرام بودند.
گروه طالبان مسئولیت این حمله را برعهده گرفته، اما مدعی شده است كه 21 تن از نیروهای آمریكایی در این حمله انتحاری كشته شده اند.
اشتون كارتر وزیر دفاع آمریكا روز جمعه گذشته در سفری از پیش اعلام نشده وارد افغانستان شد و بلافاصله پس از ورود به این كشور به پایگاه نیروهای آمریكایی در بگرام رفت تا اوضاع امنیتی افغانستان را با فرماندهان نظامی آمریكا در این پایگاه مورد بررسی قرار دهد.
وزارت دفاع آمریكا دو روز قبل از سفر كارتر به بگرام، گزارشی از وضعیت امنیتی افغانستان به كنگره ارایه كرد و گفت كه مقاومت و انعطاف ناپذیری طالبان، وضعیت امنیتی در این كشور را شكننده كرده است.
بگرام مهمترین و بزرگترین پایگاه نظامی آمریكایی ها و ناتو در افغانستان است. این پایگاه دارای ۳ آشیانه بزرگ، یك برج كنترل، چندین ساختمان پشتیبانی و 130 هزار متر مربع فضای پرواز است.
پایگاه هوایی بگرام محل استقرار عمده هواپیماهای ترابری و جنگنده‌های آمریكایی و سایر كشورهای عضو ناتو است.
آساق*1610** 3404