جشنواره پژوهش در فرهنگ و تمدن اقوام و ملل در قزوين گشايش يافت

قزوين- ايرنا- همزمان با هفته پژوهش، جشنواره پژوهش در فرهنگ و تمدن اقوام و ملل با شركت دانش آموزان دوره متوسطه از 50 واحد آموزشي در قالب 26 استان كشور با حضور جمعي از مسوولان روز دوشنبه در شركت نمايشگاههاي بين المللي قزوين گشايش يافت.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا، مديرعامل شركت نمايشگاههاي بين‌المللي استان قزوين در اين مراسم با بيان اينكه آموزش و پرورش اصلي ترين و يگانه محور توليد دانش در جامعه است، گفت:با توجه به اهميت پژوهش ،دانش آموزان بايد پژوهش محور تربيت شوند.
هادي نيك فطرت ،آموزش و پرورش را پرورش دهنده پايه هاي فرهنگ در جامعه دانست و افزود: دانش آموزان سرمايه ها و مديران آينده جامعه اند لذا هر كشوري كه بخواهد پله هاي ترقي را پشت سر بگذارد بايد نگاه ويژه به نسل آينده داشته باشد.
وي اظهار داشت: نهادي كه مسووليتي خطير و بزرگ بر عهده داشته و دارد، چرا كه اصولا بعد از خانواده، آينده سازان اين مملكت را به سوي ساختن و پردازش فكري و سوق مي دهد.
اين مسوول افزود: براي داشتن يك كشور پيشرفته در قرن 21 بايد نگاه و توجه ويژه اي به آموزش و پرورش داشته باشيم ،چراكه آموزش و پرورش راه رشد كشور را آماده مي كند و معلمين تاثيرگذار،والدين آگاه و دانش آموزان نيز متعهد هستند.
نيك فطرت اضافه كرد: با توجه به اهميت امر پژوهش درن ظر داريم تا از سال‌هاي آينده برگزاري جشنواره پژوهش در فرهنگ اقوام و ملل در تقويم نمايشگاهي استان ثبت شود و جز عناوين برنامه‌هاي نمايشگاه قرار گيرد.
مديركل آموزش و پرورش استان قزوين در اين مراسم گفت: توجه به مقوله پژوهش داراي جايگاه ويژه‌اي در آموزش و پرورش است و در استان قزوين نيز به اين موضوع توجه خاصي صورت گرفته است.
سالار قاسمي از پژوهش به عنوان يكي از اساسي‌ترين نيازهاي هر جامعه براي رسيدن توسعه همه جانبه ياد كرد و افزود : پژوهش مايه پويايي جامعه است و مي‌تواند آن را در مسير رشد و سرزندگي به‌پيش ببرد.
وي اظهار داشت: يكي از اهداف اصلي ما در آموزش و پرورش اين است كه فعاليت هاي جمعي و گروهي را در بين دانش آموزان نهادينه كنيم چرا كه معتقديم دانش آموزان بايد بيش از گذشته با نگاه همفكري و تعاملي فعاليت كنند.
اين مسوول ، هدف از برگزاري جشنواره پژوهش در فرهنگ و تمدن اقوام و ملل را تقويت روحيه نشاط و شادابي بين دانش آموزان عنوان كرد و گفت: برگزاري اين قبيل برنامه‌ها و جشنواره‌ها زمينه‌ساز ايجاد انگيزه در ميان آنان به‌منظور گام نهادن در مسير تحقيق و پژوهش است.
وي افزود: اين جشنواره همچنين نقش موثري در توليد عزت نفس دانش آموزان دارد تا بتوانند با مطالعه فرهنگ و تمدن ملل مختلف هم جغرافياي بزرگ و هم تاريخ غني كشور خود را بشناسند.
قاسمي تصريح كرد: اين جشنواره به تفاوت هاي فردي، ذائقه هاي شخصي و علاقه هاي دروني مي پردازد و به دنبال آن نيز ذوق و نگرشي كه هنر، مايه آن است نيز مي توانند روزنه هاي جديدي را در زمينه خلاقيت و آفرينش هاي جديد در دانش آموزان ايجاد كند.
وي افزود: نگاه هاي آميخته به هنر، تاثيرگذاري بيشتري براي دانش آموزان خواهند داشت و به دنبال آن نيز شادابي و نشاط را به سيستم آموزش و پرورش هديه مي دهند.
معاون آموزش و پرورش ناحيه دو قزوين در اين مراسم با بيان اينكه اين جشنواره به دو قسم درون كشوري و برون كشوري تقسيم مي شود، گفت: در بخش درون كشوري 26 تيم از متوسطه اول به مطالعه استان ها پرداخته و در ارتباط با خارج از كشور 31 تيم از متوسطه دوم بخش كشورها را مورد مطالعه قرار داده و در مجموع آثار خود را در 57 غرفه به نمايش گذاشته اند.
حميد حمدالله زاده خاطر نشان كرد : 31 مدرسه دخترانه و 17 مدرسه پسرانه در اين نمايشگاه حضور فعالانه دارند و تعداد تيم هاي شركت كننده 57 تيم و مجموع دانش آموزان شركت كننده 374 نفر مي باشد و 51 دبير در رشته هاي مطالعات اجتماعي، تاريخ و جغرافيا نيز همكاري دارند.
وي اظهار داشت: مهمترين هدف ما شناخت و معرفي فرهنگ فاخر مناطق مختلف كشور شامل آداب و رسوم، سنت‌هاي پسنديده، لباس، آيين‌هاي رايج وفراموش شده، انواع غذا، شيريني، سوغاتي، صنايع‌دستي هنرهاي سنتي توسط دانش آموزان در مدت چهار ماه آموزش داده‌ شده و عملي شده است.
حمدالله زاده افزود: تقويت روحيه پژوهشي، مطالعه علمي در خصوص آداب ‌و رسوم و سنن، آشنايي با روابط خارجي در بخش‌هاي مختلف، ايجاد عزت‌نفس در دانش آموزان با مقايسه فرهنگ غني ملي از ديگر اهداف برپايي اين جشنواره است.
جشنواره پژوهش در فرهنگ و تمدن ملل و اقوام از 30آذرماه لغايت اول ديماه از ساعت هشت صبح تا 16 بعد از ظهر در شركت نمايشگاههاي بين المللي استان قزوين براي بازديد علاقمندان داير است.
6128/7389