آنكارا از تنش با مسكو سالانه 11.5 میلیارد دلار متضرر خواهد شد

استانبول- ایرنا- حزب جمهوریخواه خلق تركیه با انتشار گزارشی اعلام كرد كه این كشور از تنش با روسیه سالانه متحمل حدود 11.5میلیارد دلار خسارت خواهد شد.

به گزارش پایگاه خبری جمهوریت، در گزارش حزب جمهوریخواه خلق بزرگترین حزب مخالف در مجلس تركیه آمده است: ضررهای مستقیم تنش میان آنكارا و مسكو به بخش اقتصاد تركیه سالانه حدود 6.5 میلیارد دلار برآورد می شود.
این گزارش كه از سوی دو تن از اقتصاددانان حزب یاد شده تهیه شده است، اضافه می كند: با احتساب ضررهای ناشی از 'تجارت چمدانی' میان این دو كشور ( صادرات كالاهای همراه مسافر از تركیه به روسیه) این خسارت به 8.5 میلیارد دلار می‌رسد.
در این گزارش با اشاره به كاهش چشمگیر سفر جهانگردان روس به تركیه ، آمده است: در آمد سال گذشته تركیه از سفر حدود 3.5 میلیون شهروند روسیه برای گردشگری به تركیه ، حدود 2.9 میلیارد دلار بود كه با احتساب این رقم به عنوان ضرر ، خسارت وارده به اقتصاد تركیه سالانه به حدود 11.5 میلیارد دلار خواهد رسید.
در پی اقدام تركیه در سرنگون كردن جنگنده روسی در سوریه، روابط آنكارا و مسكو رو به تیرگی نهاد و روسیه تحریمهایی را در زمینه های تجاری ، گردشگری ، كشاورزی و مواد غذایی و فعالیتهای علمی علیه تركیه به مورد اجرا گذاشت.
خاورم ** 2010** 3404