بهای نفت دریای برنت به پایین‌ترین حد در طی یازده سال گذشته رسید

لندن - ایرنا- بهای هر بشكه نفت خام دریای برنت صبح روز دوشنبه بار دیگر كاهش یافت و به پایین‌ترین حد در طی یازده سال گذشته رسید.

به گزارش ایرنا، هر بشكه نفت خام دریای برنت صبح امروز ( دوشنبه ) به 36.05 دلار رسید اما بعدا با اندكی افزایش، به 36.56 دلار رسید.
به گزارش ایرنا، این برای اولین بار از جولای سال 2004 میلادی است كه بهای هر بشكه نفت خام سبك برنت دریای شمال كه از آن به‌عنوان مهم‌ترین مرجع قیمت‌گذاری حدود دوسوم نفت دادوستد شده در بازارهای بین‌المللی و مرجع و پایه‌ای برای قیمت‌گذاری دیگر انواع نفت در بازار اروپا استفاده می‌شود تا به این حد كاهش می‌یابد.
نفت خام دریای برنت از تابستان سال گذشته میلادی تاكنون روند نزولی داشته است.
هر بشكه نفت خام دریای برنت در ژوئن سال 2014 میلادی، در حدود 115 دلار به فروش می‌رسید و در اوایل سال جاری میلادی به حدود 60 دلار رسید.
به گزارش منابع انگلیسی، بهای نفت شاخص آمریكا، 'وست تگزاس اینترمیدییت ' نیز روز دوشنبه با 40 سنت كاهش، به 34 دلار و 17 سنت رسید كه پایین‌ترین حد از سال 2009 میلادی بشمار می‌رود.
نوسانات بازار جهانی نفت خام از هفته گذشته، متعاقب انتشار گزارش آژانس بین‌المللی انرژی كه از آن به‌عنوان بازوی انرژی كشورهای توسعه‌یافته سازمان همكاری و توسعه اقتصادی نام‌برده می‌شود و نشست سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) در چهارم دسامبر ( 13 آذرماه ) شروع‌شده است.
براساس گزارش‌های منتشرشده از زمان برگزاری نشست وزیران نفت اوپك در چهارم دسامبر (13 آذر) در وین، تاكنون بهای نفت دریای برنت در حدود 17 درصد و بهای نفت 'وست تگزاس اینترمیدییت نیز در حدود 16 درصد كاهش داشته است.
نشست سازمان كشورهای صادركننده نفت (اوپك) در وین بدون هیچ تصمیمی درباره سقف تولید اوپك به كار خود پایان داد، ازاین‌رو سقف تولید پیشین 30میلیون بشكه در روز این سازمان بدون تغییر ماند.
در همین حال آژانس بین‌المللی انرژی،نهادی 28 عضوی از كشورهای توسعه‌یافته جهان، مستقر در پاریس در گزارش ماهانه‌اش اعلام كرده است روند افزایش ذخایر نفت در كشورهای مختلف جهان تا آخر سال 2016 میلادی ادامه خواهد داشت. علت آن‌هم این است كه اكنون نفت باقیمت ارزانی به بازارها عرضه می‌شود و كشورها برای ذخیره بیشتر نفت انگیزه پیدا می‌كنند.
آژانس بین‌المللی انرژی گزارش خود تصریح كرده است اوپك سال آینده نیز حدود یك‌میلیون و 200 هزار بشكه بیشتر از سهمیه تعیین‌شده نفت تولید خواهد كرد و این امر باعث می‌شود تا كاهش 600 هزار بشكه در روزی كه كشورهای خارج از اوپك انجام می‌دهند در افزایش قیمت نفت بی تاثیر باشد.
بانك جهانی با در نظر گرفتن احتمال افزایش تولید نفت خام ایران پس از برداشته شدن تحریم‌ها، احتمال می‌دهد كه مازاد عرضه نفت در بازارهای جهانی همچنان ادامه خواهد یافت.
براساس گزارش‌های منتشرشده اكنون بازار انرژی با مازاد 2 میلیون بشكه ای مواجه شده است.
اروپام**4**1552