كمك بلاعوض وزارت جهاد كشاورزي براي خريد ماشين آلات نوين

جيرفت - ايرنا - معاون مركز توسعه مكانيزاسيون وزارت جهاد كشاورزي گفت: وزارت جهاد كشاورزي 30 درصد اعتبار خريد ماشين آلات نوين بخش كشاورزي را كه نياز اين بخش باشد به صورت بلاعوض تامين و پرداخت مي كند.

به گزارش ايرنا عقيل عبادي روز دوشنبه در همايش مكانيزاسيون نخيلات كشور در شهرستان عنبرآباد افزود: در گذشته كشور ما در توليد بسياري از محصولات كشاورزي در دنيا حرف براي گفتن داشت اما بتدريج با مشكلاتي كه پيش روي اين بخش ظهور پيدا كرد از رقابت باز مانديم.
وي يكي از دلايل اصلي باز ماندن از رقابت را پيشرفت علم و تكنولوژي در كشورهاي ديگر دانست و بيان كرد: كشورهاي توسعه يافته با استفاده از علم روز و ماشين‎آلات مكانيزه توليدات خود را اقتصادي كردند اما در كشور ما توليدات به روش سنتي است.
وي گفت: اگر بخواهيم با ساير كشورها رقابت كنيم بايد كشاورزي خور را به ‎روز رساني كنيم و ميسر نمي شود مگر با استفاده از ماشين آلات و مكانيزاسيون روز دنيا كه قسمتي در كشور توليد و قسمتي ديگر در خارج از كشور توليد مي شود.
معاون مركز توسعه مكانيزاسيون وزارت جهاد كشاورزي افزود: حدود 30 درصد از عمليات‎هاي داشت و برداشت كشور در سطح باغ ها و مزارع به صورت سنتي انجام مي‎ شود يا به دليل عدم دسترسي انجام نمي‎گيرد.
وي با بيان اين مطلب كه جنوب كرمان از كارشناسان و باغداران پيشرفته برخوردار است و سطح زير كشت بالايي دارد گفت: اين سازمان در سال جاري به اندازه حدود سه استان اعتبار در بخش مكانيزاسيون جذب كرده است.
عبادي بيان كرد: سال آينده ماشين آلات جديد در بخش كشاورزي وارد كشور خواهد شد كه اين مركز به صورت كامل آمادگي دارد تا براي برداشت سبزي و صيفي، ميوه‎هاي درختان و نشاكاري، يارانه خريد دستگاه هاي نوين را به اين بخش ها پرداخت كند.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان هم گفت: يكي از اهداف وزارت جهاد كشاورزي ورود تكنولوژي به اين بخش است كه در اين راستا حمايت هاي خوبي تاكنون از كشاورزان داشته است.
سيد يعقوب موسوي تصريح كرد: امروز توليد محصولات كشاورزي به روش سنتي صرفه اقتصادي آنگونه كه بايد ندارد و كشاورزان با اين روش هاي توليد قادر به رقابت با ساير توليدكنندگان نيستند.
وي گفت: در همين راستا اين همايش براي آشنايي كشاورزان و باغداران نخيلات در جنوب شرق با دستگاه هاي نوين برداشت و ساير اقدامات كه براي اولين بار در جنوب شرق از كشور ايتاليا وارد شده است، برگزار شد.
وي بيان كرد: اميدواريم بتوانيم با انتقال دانش فني از كشورهاي پيشرفته رشد و توسعه بخش كشاورزي را شاهد باشيم.
رئيس سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان با بيان اين مطلب كه جنوب كرمان با توليد سالانه 181 هزار تن انواع محصول خرما رتبه اول توليد كشور را دارد گفت: اين ميزان توليد با روش هاي جديد و روز دنيا مي تواند بيشتر و كيفيت محصول چندين برابر افزايش پيدا كند.
وي افزود: آشنايي كشاورزان و توليدكنندگان با روش هاي نو يكي از اقدامات موثر سازمان جهاد كشاورزي جنوب كرمان است كه در همين راستا برنامه ريزي هاي مناسبي انجام شده است.
نخستين همايش مكانيزاسيون نخيلات كشور با حضور كارشناسان و باغداران بزرگ استان هاي، فارس، هرمزگان، سيستان و بلوچستان و جنوب كرمان در مجتمع كشاورزي سعدآباد شهرستان عنبرآباد در يك روز برگزار شد.
جنوب استان كرمان با هفت شهرستان جيرفت، عنبرآباد، كهنوج، منوجان، فارياب، قلعه گنج و رودبار جنوب با توليد سالانه 181 هزار تن انواع محصولات خرما رتبه اول توليد اين محصول را در كشور دارد.
7438/3028