بزرگراه كربلا ظرفيتي مناسب براي توسعه گردشگري كنگاور – مجيد رحمتي*

كرمانشاه – ايرنا - قرار داشتن بزرگراه كربلا به عنوان شاهراه ارتباطي بين ايران و عتبات عاليات در استان كرمانشاه از پتانسيل‌هاي قابل توجه گردشگري اين ديار به شمار مي‌رود.

از زماني كه پروژه بزرگراه كربلا به اجرا درآمد كنگاور به دليل آنكه در محور اصلي اين بزرگراه قرار گرفت آينده اي روشن را پيش راه خود ديد.
اين بزرگراه كه در آينده قرار است به آزاد راه تبديل شود مسير تردد زائران كربلاست، زائراني كه در سال هاي اخير براي چشيدن حلاوت زيارت طي مسير كردن چند سالي است پياده و سواره راهي كربلا مي شوند.
اما كنگاور از اين راه هم براي توسعه گردشگري بهره اي نبرد اين نكته از حال و روز ترددها از غرب كشور به خوبي روشن است.
براساس اطلاعات در دسترس بيش از 400 كيلومتر از بزرگراه كربلا در استان كرمانشاه قرار دارد كه 42 كيلومتر آن سهم شهرستان كنگاور است.
اين بزرگراه از تهران شروع مي شود و بعد از طي كردن از شهرهاي ساوه، همدان و كرمانشاه به مرز خسروي مي رسد و بعد به كربلا وصل مي شود.
بزرگراه كربلا در بسياري از امور استان از جمله تردد ترانزيت كالا به مرز خسروي و بازارچه پرويزخان نيز تاثير گذار است.
گرچه چند سالي است كه مرز خسروي بر روي تردد كاروان هاي عتبات عاليات به دليل وجود ناامني در آن سوي مرز، بسته است اما مسير بزرگراه كربلا تا مرز خسروي مسيري هموار است و همچنين وجود تمامي امكانات لازم در پايانه خسروي بهترين شرايط ممكن را براي توسعه گردشگري مذهبي در اين ديار را به وجود آورده است.
وجود امامزاده شاخصي چون امامزاده ابراهيم (ع) و وجود مسجد جامع كنگاور و همچنين قبرستان خانوادگي كه چندين علامه بزرگ تشيع و علماي نامداري همچون حاج آقا بزرگ عراقي در آن دفن شده و به قبر آقا معروف است از جمله فرصت هاي بي بديل در حوزه گردشگري مذهبي شهرستان كنگاور در كنار ظرفيت بزرگراه است.
شهرستان كنگاور از گذشته هاي بسيار دور تاكنون همواره مسير تردد كاروان هاي عتبات عاليات بوده و اين ديار هميشه ميزبان زائران حرم اباعبدالله الحسين (ع) بوده است و با توجه به اين موقعيت خاص شهرستان وجود بزرگراهي براي تسهيل عبور و مرور كاروان هاي عتبات عاليات ضروري بوده و هست.
از سال ها پيش اين ضرورت در كشور ديده شده و پروژه اي به نام بزرگراه كربلا براي اين مسير در نظر گرفته شده است و اين پروژه فرصتي براي استان كرمانشاه و شهرستان كنگاور شد.
يكي از مزاياي بزرگراه كربلا در توسعه استان، توسعه گردشگري است، زيرا براي توسعه اين صنعت به وجود زيرساخت هايي نياز است كه يكي از اصلي ترين آنها داشتن مسير تردد و حمل و نقل مناسب است.
صاحب نظران صنعت گردشگري بر اين باورند كه به لحاظ موقعيت فرهنگي ـ مذهبي خاص كنگاور در ميان شهرهاي ديگر، گردشگري مذهبي جاي رشد و توسعه بسياري در اين شهرستان دارد.
توسعه گردشگري تنها با داشتن آثار تاريخي و طبيعي ميسر نيست، بلكه براي آن به وجود زيرساخت هايي همچون داشتن بزرگراه، داشتن هتل و زائرسراها نياز است.
شهرستان كنگاور با داشتن بيش از 115 اثر تاريخي شناسايي شده ثبت ملي شده، ظرفيت ويژه اي براي توسعه گردشگري دارد، همچنين در كنار اين ظرفيت هاي تاريخي، كنگاور، داراي طبيعتي بكر و آب و هوايي چهار فصل است كه مي تواند به توسعه گردشگري كمك كند، اما بايد توجه داشت كه تنها اين موارد به خودي خود نمي تواند زمينه ساز توسعه گردشگري منطقه باشد.
قرار داشتن بخشي از بزرگراه كربلا به عنوان شاهراه ارتباطي بين ايران و عتبات عاليات در استان كرمانشاه از ظرفيت هاي قابل توجه گردشگري اين ديار به شمار مي رود و اگر بتوانيم هر چه سريع تر برنامه هايي براي استفاده از ظرفيت اين بزرگراه براي درآمدزايي با برنامه وارد شويم يقيناً مي توانيم راه به سوي توسعه را سريع تر سپري كنيم.
وجود بخشي از بزرگراه كربلا در استان كرمانشاه مي تواند بر ورود كاروان هاي عتبات عاليات كه به نوعي گردشگران مذهبي استان هستند، اثر مثبت و ويژه اي بگذارد و حتي مي توان از جاذبه هاي گردشگري مذهبي شهرستان براي نگاه داشتن كاروان ها حتي براي چند ساعت هم بهره مادي و معنوي برد .
براساس آمار موجود در اسناد رسمي از جمعيت 300 ميليون نفري شيعيان جهان، حتي اگر يك درصد را بتوانيم به ايران جذب كنيم، رقم سه ميليون گردشگر مذهبي براي اقتصاد ما تعيين كننده است از نظر سازمان جهاني جهانگردي، مذهب به عنوان يكي از اصلي ترين انگيزه هاي سفر شناخته شده است.
شهرستان چندين هزار ساله آناهيتا از قابليت هاي زيادي براي معرفي و مشاركت سرمايه گذاران بخش خصوصي برخوردار است و نياز است سازمان ميراث فرهنگي براي معرفي اين منطقه به سرمايه گذاران حمايت كند.
خبرنگار ايرنا در مركز كرمانشاه