ظریف: مصوبه مجلس سنای آمریكا، ضد استقلال اروپاست

تهران - ایرنا- وزیر امورخارجه درباره مصوبه تبعیض آمیز سنای آمریكا برای اتباع اروپایی گفت: این مصوبه قبل از هر چیز ضد استقلال اروپاست و روح مصوبه ، این رویكرد را تجویز می كند كه هر كسی با تروریست هاست، مصونیت دارد.

به گزارش ایرنا از اداره كل دیپلماسی عمومی وزارت امورخارجه، محمدجواد ظریف امروز -دوشنبه- در دیدار ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه با بیان این مطلب گفت: اروپائیان باید در این میان ، اراده مستقل خود را نسبت به این رویكرهای تبعیض آمیز ابراز دارند.
وزیر امور خارجه با اشاره به آثار جدیدی كه سفر دكتر روحانی رییس جمهوری در مناسبات دو كشور در پرتو پسا برجام برجای خواهد گذارد گفت: مناسبات دو كشور متناسب با منافع دو كشور می بایست در عرصه های صنایع حمل و نقل، انرژی ، فن آوری ، محیط زیست و بسیاری حوزه های دیگر متحول شده و گام های بلندی را در جهت منافع دو ملت بردارد.
ظریف در خصوص خطرات افراط گرایی در منطقه گفت: مشكل افراط گرایی و مخاطرات ناشی از گروه های تكفیری امروز تهدید مشترك ایران و فرانسه و تمامی جهان شده است. حضور روزافزون داعش در افغانستان ،لیبی و انجام اقدامات جنایتكارانه آنان در سوریه، عراق، یمن كه آثار ملموس آن در پاریس و سن برنادنیو مشاهده می شود همگی از یك منبع فكری الهام می گیرند.
وزیر امور خارجه كشورمان در خصوص حل مشكلات سوریه ،یمن، اظهار داشت: راه حل بحران ها، فقط راه حل سیاسی است و اتخاذ راهبرد مشترك تمامی كشورها كه تنها نقش كمك كننده و تسهیل كننده در حل بحران داشته باشند و نه نقش تصمیم گیرنده، می توانند راه گشا باشند وچنانچه تمامی كشور ها با احترام به اراده مردم سوریه و یمن مبادرت ورزند، راه حل ساده و دست یافتنی است.
ظریف با اشاره به سفر آینده دكتر روحانی رئیس جمهور كشورمان به فرانسه اظهار داشت: ما بر این باور هستیم كه سفر آینده رئیس جمهوری ایران به فرانسه، شروع یك مرحله جدید از مناسبات سیاسی و اقتصادی كه آثار و نتایج متعددی را در چشم انداز روابط دو كشور و منطقه به همراه خواهد داشت.

**سنای فرانسه در مورد مصوبه سنای آمریكا به طور جدی اقدام می كند
ژرار لارشه رئیس مجلس سنای فرانسه با تشریح نتایج و آثار فعالیت های دیپلماتیك جمهوری اسلامی ایران در شكل گیری برجام و حل بحران های منطقه اظهار داشت: ما از نقش موثر و سازنده وزیر امور خارجه ایران در حل بحران چندین ساله پروژه هسته ای و مشاركت سازنده ایران در حل بحران های پیچیده منطقه قدردانی می كنیم و اقدامات جنابعالی در پرتو راهنمایی مقام معظم رهبری و ریاست جمهوری اسلامی ایران، گشایشگر افق های جدید در مناسبات ایران و فرانسه را فراهم ساخته است.
وی تصریح كرد: ما در پارلمان فرانسه با تمامی گرایش های خود از اینكه مناسبات پاریس - تهران دچار یك تحول بنیادین شود حمایت و استقبال می كنیم.
رئیس مجلس سنای فرانسه در خصوص آثار مصوبه سنای آمریكا نسبت به اتباع اروپا اظهار داشت: ما در قبال این مصوبه، موضع مستقل خود را داریم.
وی خاطرنشان كرد: سنای فرانسه در قبال این موضوع ،بطور جدی برای تغییر این رویكرد اقدام مقتضی را بعمل خواهد آورد.
لارشه افزود: ما آثار و نتایج سفر آینده دكتر روحانی به فرانسه را بسیار حائز اهمیت دانسته و این سفر را در دگرگون ساختن مناسبات دو كشور و در حل معضلات منطقه ای و بین المللی، مهم ارزیابی می كنیم.

به گزارش ایرنا، مجلس نمایندگان آمریكا طرحی را تصویب كرد كه محدودیت های تازه ای را برای شهروندان 38 كشور كه در حال حاضر بدون روادید به آمریكا سفر می كنند در نظر می گیرد.
بر اساس فصل 203 از متن بودجه سال آینده آمریكا - كه بعد از تصویب سنا و امضای اوباما به قانون تبدیل شد- اگر شهروندان 38 كشور «دوست آمریكا» كه مطابق قوانین این كشور در حال حاضر بدون اخذ روادید تا سقف 90 روز می توانستند وارد خاك آمریكا می شوند، در صورتی كه در 5 سال گذشته به ایران، سوریه، عراق یا سودان سفر كرده باشند، بایستی مورد بررسی قرار گیرند.
سیام/3070 /1449