همایش ملی بزرگداشت آیت الله  سید علی موسوی بهبهانی در اصفهان برگزار می شود

اصفهان – ایرنا – معاون آموزش و پژوهش حوزه علمیه اصفهان از برگزاری همایش ملی بزرگداشت آیت الله العظمی سیدعلی موسوی بهبهانی در اصفهان خبر داد.

به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین محسن جلالی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران، زمان برگزاری این همایش را چهارشنبه هفته جاری در سالن اهل البیت اصفهان اعلام كرد.
وی، بزرگداشت پژوهشگران حوزوی را یكی از راه های ترویج فرهنگ تحقیق و پژوهش در سطح حوزه های علمیه دانست و افزود: آیت الله سیدعلی موسوی بهبهانی از بزرگان حوزه علمیه است كه در حوزه ادبیات عرب شهرت فراوانی در سطح كشورهای جهان اسلام بویژه در دانشگاه الازهر مصر داشت.
دبیر همایش آیت الله سیدعلی موسوی بهبهانی افزود: تالیف كتاب های اصولی، فقهی و ادبی از نمونه فعالیت های پژوهشی این دانشمند بزرگ جهان اسلام است كه توسط برخی از بزرگان حوزه از جمله آیت الله استادی و آیت الله شفیعی ماخذ نگاری، شرح و تعلیق شده است.
جلالی ادامه داد: آیت الله حاج آقاكمال فقیه ایمانی و آیت الله شیخ اسد الله جوادی از شاگردان بزرگ این دانشمند در زمان ما هستند.
ویی اضافه كرد: پس از دستگیری امام خمینی(ره)، اولین كسی كه مرجعیت امام خمینی (ره) را تایید كرد، آیت الله سید علی موسوی بهبهانی بود.
وی اضافه كرد: در این همایش چهره هایی از اساتید حوزه از استان های قم، مشهد و خوزستان شركت خواهند كرد.
دبیر این همایش گفت: آیت الله سیدعلی موسوی بهبهانی از سال 1344 تا 1354 به مدت 10 سال از ابتدای اردیبهشت تا پایان آبان هر سال، كرسی درس علمی در اصفهان را در اختیار داشتند.
جلالی با بیان اینكه كرسی درس آیت الله سید علی موسوی بهبهانی یكی از كرسی های مشهور و شلوغ بود، افزود: هنگام تشكیل كرسی درس این عالم بزرگ دروس بسیاری از علمای بزرگ وقت مانند آیات فیاض، خادمی و خراسانی تعطیل می شد.
وی افزود: 500تا 600 نفر از طلاب و فضلای آن زمان در درس این عالم بزرگ شركت می كردند.
همچنین یكی از نوادگان آیت الله سیدعلی موسوی بهبهانی و دبیر علمی همایش گفت: این شخصیت توسط امام خمینی(ره) 'ابوالعلما' نامیده شد.
ترابی گفت: پیش از این قرار بود همایش بین المللی این عالم بزرگ در خوزستان برگزار شود كه خانواده این عالم با توجه به هزینه بسیار برپایی این همایش، برگزاری آن را قبول نكردند.
وی اظهار كرد: البته در آستانه چهلمین سال درگذشت این عالم بزرگ، سه شب مراسم در خوزستان برگزار شد و بعد از همایش اصفهان نیز قرار است در قم همایش دیگری برای این عالم بزرگ برگزار شود.
آیت الله حاج سید علی موسوی بهبهانی كه از فقیهان برجسته به شمار می‌رود، در سال ۱۳۰۲ یا ۱۳۰۳ هـ . ق. در شهر بهبهان قدم به عرصه وجود نهاد.
وی در سال ۱۳۸۶ هـ . ق. برای تغییر آب و هوا به اصفهان رفت و به دعوت علما و مردم متدین اصفهان در این دیار اقامت گزید.
آیت الله سیدعلی موسوی بهبهانی در ۹۲ سالگی، چشم از جهان فرو بست.
6027/7134/گ