وجود امنيت در خراسان جنوبي يك زير ساخت مهم براي سرمايه گذاران اتريش است

بيرجند - ايرنا - استاندار خراسان جنوبي گفت: وجود امنيت پايدار در استان يك زير ساخت مهم براي فعالان اقتصادي كشور اتريش براي سرمايه گذاري در اين استان است.

وجه الله خدمتگزار روز دوشنبه در نشست معرفي فرصت هاي اقتصادي و سرمايه گذاري استان و بررسي زمينه هاي همكاري هاي دوجانبه با جمهوري اتريش، به روابط ديرينه ايران و اتريش اشاره كرد و افزود: در حال حاضر با توجه به تعامل بسيارخوبي كه بين دو كشور وجود دارد، شرايط براي خواهر خواندگي بيرجند با يكي از مراكز استاني در كشور اتريش فراهم است.
وي به موقعيت خوب اتريش در دنيا و قدرت اقتصادي اين كشور اشاره كرد و ادامه داد: بر اساس اصل احترام متقابل آماده هرگونه همكاري تجاري و اقتصادي با اتريش خواهيم بود.
وي به ظرفيت هاي همكاري دو كشور ايران و اتريش اشاره كرد و گفت: در حال حاضر بالغ بر۳۰ هزار نفر از ايران در اتريش مشغول فعاليت هاي علمي و اقتصادي هستند كه آماده ايم از اين ظرفيت براي انجام سرمايه گذاري در استان استفاده كنيم.
وي خاطر نشان كرد: در حال حاضر بعد از توفيقاتي كه در مذاكرات هسته اي بدست آمد ايران آماده تعامل و ارتباط دو جانبه با تمامي كشورهاي دنيا و از جمله اتريش است.
استاندار خراسان جنوبي، به ظرفيت هاي تاريخي و گردشگري استان اشاره كرد و ادامه داد: كوير به عنوان يك ظرفيت مهم براي گردشگران و طيبعت گردان اروپايي مي تواند مورد توجه قرار گيرد.
وي خراسان جنوبي را مجموعه اي از معادن غني فلزي و غيرفلزي دانست و يادآور شد: در حال حاضر دو ميليارد تن ذخاير معدني در استان وجود دارد و سرمايه گذاري در بخش معادن نيز مي تواند به عنوان يك زمينه مهم توسعه حمل و نقل در بخش هاي مختلف مورد توجه قرار گيرد.
وي مرز مشترك بين خراسان جنوبي و كشور افغانستان را يك ظرفيت بزرگ براي توسعه اقتصادي استان دانست و گفت: قطعا اين امر مي تواند به عنوان يك مسير مطمئن براي دستيابي تجار اتريشي به بازار بزرگ افغانستان مورد توجه قرار گيرد.
وي خراسان جنوبي را مهد علما و دانشمندان بزرگي همچون پروفسور دكتر گنجي پدر علم جغرافيا دانست و گفت: اين استان با دارا بودن ۷۶۷ اثر تاريخي و فرهنگي از جمله استان هاي تاريخي با قدمت بالا در ايران محسوب مي شود.
استاندار خراسان جنوبي، ادامه داد: اين استان داراي يك اثر تاريخي ثبت شده در يونسكو است و درآينده اي نزديك دو اثر ديگر از اين استان نيز در آثار تاريخي سازمان ملل متحد به ثبت خواهد رسيد.
خدمتگزار، به وجود محصولات استراتژيك استان از جمله زرشك، عناب ،زعفران و انار اشاره كرد و افزود: استفاده از اين محصولات با توجه به ارزش غذايي و دارويي كه دارد مي تواند زمينه مناسبي براي همكاري بين سرمايه گذاران اتريشي و سرمايه گذاراني از اين استان باشد.
وي به طبيعت بكر اين استان اشاره كرد و گفت: آماده ميزباني از گردشگردان و علاقه مندان به طبيعت بويژه كويرنوردان اتريشي هستيم.
6054