۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۹:۲۳
کد خبر: 81888633
۰ نفر
شهدا روایت را به رویت تبدیل كردند

تهران- ایرنا- معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شهدایی همچون سردار شوشتری روایات را به رویت تبدیل كردند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدعباس صالحی در مراسم رونمایی از «دفتر دوم كتاب همبستگی» در سرای اهل قلم افزود: خودساختگی در سایه پشتكار و تجربه وجه تمایز شهید شوشتری با دیگران است. همچنین توانایی برقراری ارتباط نیز دیگر شاخصه این سردار شهید بوده است.
وی شهید شوشتری را ایده پردازی درخصوص تعامل با اقوام معرفی كرد و افزود: نظریه تعامل با اقوام وی در نتیجه تماس این شهید با همه اقوام ایرانی در مدت ده ها سال بود.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مساله اقوام در دهه اول از دغدغه های انقلاب بود و به نظر می رسد این مساله دغدغه چهارم انقلاب نیز باشد.
صالحی ، شهید شوشتری را یكی از ایده داران تعامل با اقوام معرفی كرد و گفت: این شهید در كار خود معتقد به حرمت گذاری واقعی به اقوام و مقدسات آنان بود و مشاركت گرایی مردمی را در برقراری امنیت قوی موثر می دانست.
وی افزود: توجه به مشكلات معیشتی اقوام در شكل خرد و كلان نیز از دیگر اصول این شهید در ارتباط با اقوام و برقراری امنیت پایدار بود.
معاون امور فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نقش شهید شوشتری را در دوران دفاع مقدس نیز خاص دانست و گفت: وی اهل خراسان بود و در كردستان، آذربایجان، خوزستان و بلوچستان نیز خدمت كرد.حضور وی در نقاط مختلف كشور از وی فردی توانمند در شناسایی نیازهای اقوام ایرانی ساخته بود.
وی با اشاره به كتاب منتشر شده افزود: این كتاب دارای تنوع بسیاری در مصاحبه، گفت و گو با افراد مختلف است و روح لطیف و انسانی یك سردار و تعامل وی را با مردم بلوچ به تصویر كشیده است.
در این مراسم كتاب دفتر دوم شهیدان همبستگی با محوریت شهید سردار شوشتری كه در سال 88 در حادثه تروریستی در جنوب شرق كشور به خیل شهیدان پیوست ،بررسی شد.
مصطفی محمدی نویسنده كتاب گفت: این كتاب اخیرا در تیراژ 6 هزار نسخه و 727 صفحه منتشر شد كه در آن به فعالیت ها، زندگی و خصوصیات فردی شهید شوشتری اشاره شده است.
این كتاب دو جلدی كه جلد نخست آن در سال 1390 منتشر شده است شامل 245 مصاحبه با اطرافیان و اهالی بلوچستان درخصوص شهید شوشتری است.
در این مراسم فرج الله شوشتری فرزند شهید نورعلی شوشتری در سخنانی به ذكر خاطراتی از پدر شهیدش پرداخت.
فراهنگ**1293**3061**1569