وزير راه و شهرسازي: بيش از 1500 گروه راهداري در 600 راهدارخانه سراسر كشور مستقر هستند

تهران – ايرنا - وزير راه و شهرسازي از فعاليت 15 هزار نفر راهدار در جاده‌هاي كشور خبر داد و گفت: در زمستان امسال يك هزار و 533 اكيپ راهداري در 600 راهدارخانه سراسر كشور مستقر هستند.

‌به گزارش ايرنا، عباس آخوندي عصر دوشنبه در راهدارخانه مبارك آباد محور هراز از نزديك فعاليت راهداران را بررسي و در جمع خبرنگاران اظهار كرد: امشب به مناسبت شب يلدا به پاس زحمات راهداران كه در سرماي سخت و بوران راه ها و جاده ها به مردم خدمات رساني مي كنند، در جمع آنان هستيم.
وي در اين بازديد ضمن تشكر از زحمات راهداران، به وجود 217 هزار كيلومتر راه در كشور اشاره كرد و گفت: از اين رقم 34 هزار كيلومتر آن مربوط به بزرگراه، آزاد راه و راه هاي اصلي با 75 درصد ترافيك جاده‌اي را تشكيل مي‌دهد.
وزير راه و شهرسازي با بيان اينكه راه‌ها‌ ثروت بزرگي است، بيان كرد: براي آنكه بتوانيم همواره راه هاي استاندارد داشته باشيم بايد سالانه هشت هزار ميليارد تومان اعتبار هزينه كنيم تا اين ثروت بزرگ كه متعلق به مردم ايران است، حفظ شود.
آخوندي با اشاره به رشد 30 درصدي بودجه سازمان راهداري نسبت به سال گذشته، بيان كرد: با وجود كمبود بودجه از ابتداي تشكيل دولت تدبير و اميد، امسال 2 هزار و 500 ميليارد تومان به سازمان راهداري اعتبار تخصيص يافت.
وي با بيان اينكه سال گذشته 10 ميليون تن براي روكش آسفالت راه ها اختصاص يافت، افزود: طي 9 ماهه نخست امسال، هشت و سه دهم ميليون تن روكش آسفالت صورت گرفت كه نسبت به 9 ماهه سال گذشته شاهد خدمات بهتري در حوزه بهبود راه ها هستيم.
وزير راه و شهرسازي با اشاره به اهميت پل ها در جاده هاي كشور، خاطرنشان كرد: پل ها نقش بسيار مهمي را در نگه داشتن و توسعه راه ها دارند كه با توجه به وجود آبراه ها و مسير سيل، همكاري با سازمان مديريت بحران در راستاي مرمت و بهسازي پل ها صورت گرفته است.
آخوندي‌ افزود: امسال 15 هزار راهدار در بيش از 600 راهدارخانه سطح كشور فعاليت دارند و در بخش ماشين آلات نيز 9 هزار و 400 دستگاه و يك هزار و 533 اكيپ راهداري به مردم ‌خدمات ارائه مي‌هند.
راهدارخانه مبارك آباد نخستين راهدارخانه با استفاده از نيروي برق خورشيدي است و امكانات اسكان اضطراري مسافران را دارد.
تهرام/7246//1348