تاكید جهانگیری بر تقویت روابط همه جانبه میان تهران و باكو

تهران-ایرنا- معاون اول رئیس جمهور با بیان اینكه سطح روابط و همكاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان متناسب با سطح روابط سیاسی نیست، بر لزوم تقویت روابط در همه ابعاد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی میان دو كشور تاكید كرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رییس جمهوری، اسحاق جهانگیری عصر امروز ( دوشنبه ) این مطلب را در دیدار شاهین مصطفی اف وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان بیان كرد.
وی با تاكید بر عزم جدی مقامات كشورمان برای گسترش روابط با جمهوری آذربایجان، سرعت بخشیدن به اجرای توافقات سیاسی و اقتصادی فیمابین در یك سال اخیر را گامی مهم در توسعه مناسبات دو كشور دانست.
معاون اول رئیس جمهور با بیان اینكه ایران و‌ آذربایجان در منطقه حساسی قرار دارند، توسعه هدفمند گروههای تروریستی و افراط ‌گرایان مذهبی نظیر داعش را خطری بزرگ برای كشورهای منطقه دانست.
جهانگیری آمادگی تهران برای همكاری مشترك با باكو در مبارزه با تروریسم در سطح منطقه ای و بین المللی را اعلام كرد.
وی همچنین با اشاره به رفتار متناقض غرب در ارتباط با نقض حقوق بشر خاطرنشان كرد: كشورهای غربی درصدد هستند از موضوع حقوق بشر علیه كشورهای دیگر سواستفاده ابزاری كنند.
وزیر اقتصاد و صنعت جمهوری آذربایجان نیز در این ملاقات با اشاره به دیدارهای متعدد روسای جمهور دو كشور طی دو سال اخیر گفت: خوشبختانه در این مدت روابط دوجانبه میان تهران و باكو از پیشرفت مناسبی برخوردار بوده است.
شاهین مصطفی اف از آمادگی كشورش برای توسعه سرمایه گذاری در ایران خبر داد و افزود: ایران و آذربایجان از زمینه های متعددی برای توسعه همكاری و سرمایه گذاری مشترك برخوردار هستند.
وی همچنین نفت و گاز را از زمینه های مناسب برای توسعه همكاری های فیمابین برشمرد و گفت: آذربایجان آمادگی دارد سطح همكاری های خود را با ایران افزایش دهد تا از این طریق بتوانیم به حجم مبادلات اقتصادی بالاتر دست پیدا كنیم.
وزیر اقتصاد و صنعت آذربایجان بر لزوم رفع موانع پیش روی توسعه همكاری ها از جمله همكاری های بانكی دو كشور تأكید كرد و افزود: با لغو تحریم های ایران، سطح همكاری ها و مبادلات تجاری دو كشور افزایش خواهد یافت.
سیام**7261 /1449