براي اجراي طرح مونوريل كم هزينه ترين راه را انتخاب كرديم

قم – ايرنا – شهردار قم، به اجراي طرح مونوريل اشاره كرد و گفت: در اين زمينه چهار گزينه مطرح بود كه ما كم هزينه‌ ترين راه را انتخاب و با توجه به وضعيت موجود اجرايي كرديم.

به گزارش ايرنا، سيد مرتضي سقاييان نژاد روز دوشنبه در ديدار با آيت الله سيد هاشم حسيني بوشهري مدير حوزه هاي علميه كشور، با بيان اينكه در ابتداي ورود به شهر قم احساس مي ‌كردم ساختار و مسائل زيربنايي فراهم است ولي به هيچ وجه اينگونه نبود، افزود: در ابتداي امر در شهرداري، سندهاي ريز و پراكندگي كارها وجود داشت و با شتابي كه در كارها ايجاد كرديم سعي نموديم تا مشكلات را برطرف كنيم.
شهردار قم در بخش ديگر سخنان خود، از تدوين برنامه ريزي براي قم 1400 خبر داد و ابراز اميدواري كرد كه سال آينده، نخستين سالي باشد كه بتوانيم كارها را با برنامه ريزي بيشتري پيگيري كنيم.
وي با اشاره به درآمدهاي شهرداري گفت: شهرداري قم طلب ‌هاي متعددي داشته كه بررسي لازم صورت گرفته است و همچنين در اين رابطه مذاكراتي با رئيس دفتر رئيس جمهوري انجام شده است.
وي افزود: معاون استاندار قم نيز شرايطي را فراهم كرد كه بتوانيم با دستگاه‌ هاي دولتي جلسه اي داشته باشيم و در نهايت 435 ميليارد تومان طلب شهرداري از دستگاه ها تاييد و مقرر شد كه در رديف بودجه سال آينده به شهرداري اختصاص داده شود.
وي همچنين مساله اقتدار و استقلال شهرداري را مورد توجه و تاكيد قرار داد و افزود: متاسفانه اين موضوع در مجموعه شهرداري از بين رفته بود و مديران ما قدرت تصميم ‌گيري نداشتند كه اين امر امروزه به لطف خداوند متعال به مجموعه شهرداري بازگشته است.
معاون امور زيربنايي شهرداري قم نيز در اين جلسه گفت: كلانشهر قم به دليل زيرساخت ‌ها و به ويژه در حوزه حمل و نقل و اجراي شبكه ‌ها از اهميت بسياري برخوردار است از اينرو موضوع بررسي طرح ها از ابتداي حضور در قم در دستور كار قرار گرفت كه وضعيت 14 طرح را احصا كرده ايم.
عليرضا قاري قرآن افزود: در گام نخست اين طرح ها را فعال كرديم كه به عنوان مثال مي توان به طرح هاي؛ تقاطع غيرهمسطح عمار ياسر و 15 خرداد، پل ميثم، رَمپ هاي پل 9 دي و تقاطع امام علي(ع) اشاره كرد.
وي خاطرنشان كرد: يكي از طرح ‌هاي مهمي كه در دستور كار داريم اجراي بلوار مرجعيت است كه از بلوار جمهوري تا پرديسان در دست ساخت است.
وي اظهار كرد: در بخش خدمات رساني در سطح شهر و همچنين آسفالت معابر و شوارع دچار ركود هستيم كه اين نياز شهر است و در اين راستا نيز برنامه ‌ريزي ‌هايي را نيز انجام داده ‌ايم.
معاون امور زيربنايي شهرداري قم، از پيشرفت 11 درصدي طرح مترو در قم خبر داد و درباره طرح مونوريل نيز اعلام كرد كه اين طرح در سال آينده به بهره برداري مي رسد.
همچنين معاون خدمات شهري و امور اجتماعي شهرداري قم در اين جلسه اعلام كرد: با كمبود 600 ليتر آب در ثانيه براي فضاي سبز شهري مواجه هستيم كه اميدوار هستيم اين مشكلات برطرف شود.
سيد امير سامع افزود: البته در زمينه تامين آب با مشكلاتي مواجه هستيم كه جلساتي را با مسئولان مربوط داشته ايم تا علاوه بر وضعيت چاه‌ ها بتوانيم از پساب شهري نيز در اين زمينه استفاده كنيم.
وي با اشاره به كمبود فضاي سبز شهري در قم گفت: وجود درختان با سايه در شهر كم است كه اين كار علاوه بر طراوت و شادابي شهري در بهبود هواي شهري نيز موثر است و تقويت اين نوع از درختان در دستور كار قرار دارد.
وي با بيان اينكه در حال حاضر 180 هزار متر مربع بوستان شهري در قم داريم، گفت: با توجه به بودجه سفر رهبر معظم انقلاب اسلامي و بودجه شهرداري در تلاش هستيم اين بوستان ‌ها را مناسب سازي كنيم.
سامع، بر توسعه بوستان ‌هاي شهري در قم تاكيد و بيان كرد: يكي از برنامه‌ هاي شهرداري تبديل بوستان ‌هاي جنگلي به بوستان ‌هاي شهري است كه با اين اقدام مي ‌توان محل مناسبي را آماده سازي كرد و در اختيار زائران و مجاوران حرم مطهر كريمه اهل بيت(ع) قرار داد.
وي با بيان اينكه در خدمات شهري چند موضوع اصلي داريم كه يكي از آنها نشاط و شادابي در مجموعه شهر است، افزود: به منظور اين كار سازمان ‌هاي زيباسازي و پارك ‌ها و فضاي سبز فعال بوده اند و از سوي ديگر در موضوع نظافت شهري نيز سازمان پسماند با تمام توان تلاش مي ‌كند.
وي خاطرنشان كرد كه در زمينه پسماند شهري نيازمند مشاركت همه شهروندان و نيز فرهنگ سازي در اين زمينه هستيم و تفكيك زباله در مبدا اهميت بسياري دارد چرا كه با توليد كمتر زباله به بهبود وضعيت محيط زيست كمك مي كنيم.
معاون خدمات شهري و امور اجتماعي شهرداري قم، همچنين از ساماندهي دستفروشان و وانت بارها در سطح شهر قم خبر داد كه با در نظر گرفتن محل هايي براي استقرار آنها از ميزان سد معبر در سطح شهر كاسته شود.
سرپرست امور شهرسازي و معماري شهرداري قم نيز در اين جلسه، با اشاره به وضعيت بافت فرسوده شهر قم گفت: يك هزار و 700 هكتار از شهر قم را بافت فرسوده و يك هزار و 500 هكتار آن را سكونتگاه‌هاي غيررسمي تشكيل مي ‌دهد.
غلامرضا جانقربان افزود: براي بهبود وضعيت اين سكونتگاه‌ ها جلساتي با مسئولان مربوط برگزار و مقرر شد تا 32 هكتار زمين در منطقه پرديسان به منظور رفع اين مشكلات به شهرداري واگذار شود.
وي همچنين در رابطه با بافت فرسوده شهر قم گفت: با توجه به خطرساز بودن اين بافت با حمايت شهردار قم، سازمان نوسازي و بهسازي شهرداري احيا شد تا به رفع مشكلات اين حوزه بپردازد و در زمينه بافت هاي فرسوده و تاريخي و نيز بقاع متبركه اهتمام جدي وجود دارد.
همچنين، حميدرضا بيطرفان معاون مالي و اقتصادي شهرداري قم گزارشي از وضعيت و عملكرد حوزه اين معاونت ارائه كرد. ك/4
7406/ 6133/