نعمت زاده: حركتی نو در روابط ایران و روسیه آغاز می شود

تهران- ایرنا- وزیر صنعت معدن و تجارت در گفتمان تجاری صنعتی روسیه – ایران گفت: یقین دارم دو طرف سال های گذشته را جبران و حركتی نو در روابط خود آغاز می كنند.

«محمدرضا نعمت زاده» عصر امروز (دوشنبه) در این نشست كه در محل نمایشگاه های بین المللی دائمی تهران برگزار شد، افزود: شرایط امروز كشور ما در زمینه های علمی، پژوهشی و صنعتی با شرایط 12 سال گذشته متفاوت است و دانشمندان ما به دلیل اجباری كه وجود داشت تلاش های خود را بیشتر كردند تا افزون بر تامین نیازهای خود به توانایی های صادراتی دست پیدا كنند.
بر پایه برنامه جامع اقدام مشترك (برجام) كه بیست‌ و سوم تیرماه بین جمهوری اسلامی ایران و گروه 1+5 (انگلیس، فرانسه، آمریكا، روسیه و چین به همراه آلمان) با حضور اتحادیه اروپا نهایی شد، در ازای كاهش برخی فعالیت‌های اتمی تهران، تحریم های هسته‌ای علیه این كشور لغو خواهد شد.
وی ادامه داد: ما از رتبه 51 دنیا در حوزه نانو به رتبه هفتم ارتقا یافته و در زمینه های علمی نیز به مقام شانزدهم جهان رسیده ایم.
نعمت زاده درباره تسهیل روابط تجاری ایران با كشورهای اوراسیا گفت: امیدواریم تعرفه های وارداتی این كشورها تا دو ماه آینده كاهش پیدا كند تا مسیر صادرات به این منطقه تسهیل شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره ظرفیت های ایران در زمینه تولید مواد غذایی گفت: امیدواریم بخشی از نیاز روسیه در آینده به دست ایران تامین شود.
وی سرمایه گذاری مشترك را زمینه ساز همكاری بلندمدت دانست.
نمایشگاه ملی روسیه از امروز تا دوم دی ماه در محل نمایشگاه های بین المللی دائمی تهران برپا شده و در آن آخرین فناوری های این كشور در بخش صنایع ماشینی، خودروسازی، حمل و نقل، صنایع هوایی، كشاورزی و... در سالنی به مساحت چهار هزار مترمربع معرفی شده است.
هواپیماهای مشهور سوخو، سوپر جت 100 و مدل تجاری آن، آخرین فناوری كامپوزیت، واگن های راه آهن، رادارهای غیرنظامی، ماشین های برداشت محصول (كمباین)، لودرهای صنعتی و تجهیزات الكتریكی و روشنایی در بیش از 40 غرفه به نمایش درآمده است.
اقتصام **9189**1540**1961