رژه خودرويي دستگاه هاي عضو شوراي مديريت بحران قزوين برگزار شد

قزوين-ايرنا-در اولين روز از هفته ايمني در برابر زلزله و كاهش بلاياي طبيعي دستگاه هاي عضو كارگروه امداد و نجات و آموزش هاي همگاني و شوراي هماهنگي مديريت بحران استان برگزار شد.

معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان قزوين روز دوشنبه در حاشيه اين رژه به خبرنگار ايرنا گفت: اين رژه با مشاركت 34 دستگاه عضو كارگروه تخصصي امداد و نجات و آموزش هاي همگاني و شوراي هماهنگي مديريت بحران استان برگزار شد.
حكمت اله هاشمي افزود:در اين رژه حدود 120 دستگاه خودروي نيروهاي امدادي جمعيت هلال احمر استان، اورژانس 115، پليس راه، راه و ترابري، نيروي انتظامي، شركت هاي گاز و برق و مخابرات، آتش نشاني و ساير دستگاه هاي امدادي از مقابل جايگاه رژه رفتند و توان امدادي خود را به نمايش گذاشتند.
وي اظهار كرد: رژه نفرات پياده نيز با حضور حدود 350 نيرو از دستگاه هاي مختلف انجام شد.
وي اضافه كرد:اين رژه به منظور سنجش آمادگي نيروهاي امدادي، افزايش سرعت عمل و هماهنگي بين دستگاه ها ، استفاده از تجهيزات مناسب و بررسي اثر بخشي آموزش هاي ارايه شده به دستگاه ها برگزار شد.
هاشمي گفت:با برگزاري اين مانورها و رژه ها همچنين بدنبال اين هستيم كه نگاه عمومي مردم را درباره امكانات و همچنين حفظ انسجام ،افزايش تعامل و نحوه پاسخگويي به سوانح و حوادث تغيير دهيم.
وي با تاكيد بر لزوم تكرار چنين برنامه هايي براي سنجش توان دستگاه ها در حوزه امداد و نجات، خاطرنشان كرد:با توجه به موقعيت حادثه خيز استان قزوين و تنوع حوادث در آن لازم است اين آموزش ها بطور جدي تمرين و تكرار شود.
هاشمي گفت: علاوه بر برنامه هاي تصويب شده در شوراي هماهنگي مديريت بحران استان ، جمعيت هلال احمر نيز برنامه هاي مختلفي در اين هفته اجرا مي كند كه اجراي مانور در شهرستان ها و روستاها از جمله آنها است.
وي ادامه داد: با توجه به لزوم افزايش آگاهي و آمادگي روستاييان در مقابله با حوادث و همچنين تشكيل تيم هاي امداد روستايي در استان مانور هايي نيز در چند روستا از شهرستان هاي مختلف قزوين برگزار مي شود تا آموزش هاي ارايه شده به تيم هاي امداد روستايي سنجيده شود.
هاشمي برگزاري دوره هاي آموزشي عمومي و تخصصي در زمينه چرخه حوادث و سوانح را از ديگر برنامه هاي اين هفته عنوان كرد و افزود: اين آموزش ها با رويكرد لزوم تغيير نگاه جامعه به چرخه حوادث و سوانح در قالب برگزاري نمايشگاه، آموزش كانون هاي دانشجويي و آموزش هاي تخصصي به اعضا و امدادگران از طريق نمايش مستندات تجربيات در قالب تصاوير،مسابقات امداد و نجات بين اعضا و دوره هاي توان افزايي و تمرين تيم هاي عملياتي اجرا مي شود.
معاون امداد و نجات جمعيت هلال احمر استان قزوين ديدار با خانواده نجاتگران آسيب ديده استان و ديدار با امام جمعه و استاندار قزوين را از ديگر برنامه هاي پيش بيني شده در اين هفته عنوان كرد.
پنجم دي ماه به عنوان روز ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي ثبت شده و از 30 آذر تا پنجم ديماه هفته ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي ناميده مي شود.
7388/ 3013