نماینده ویژه پوتین برای نهایی كردن موافقتنامه تجاری با ایران فردا به تهران می آید

تهران- ایرنا- وزیر جهاد كشاورزی اعلام كرد: هیات بلندپایه روسی متشكل از نماینده ویژه پوتین، وزیر كشاورزی و مسئولان بهداشتی این كشور برای بررسی محصولات تولیدی ایران و نهایی كردن تفاهم نامه و موافقتنامه تجاری در دو روز آینده به تهران سفر می كنند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، محمود حجتی عصر امروز(دوشنبه) در حاشیه نشست اتاق تهران با موضوع «بررسی تجارت ایران و روسیه با محوریت كشاورزی» در جمع خبرنگاران افزود: موافقتنامه ای با كشور روسیه در حال مبادله داریم كه بخشی از آنها در دو سال گذشته انجام شد و بخشی نیز در روزهای آینده برای نهایی كردن آن مذاكره می كنیم تا بتوانیم بسترهای نرم افزاری در زمینه مبادله كالا بین دو كشور را فراهم كنیم.
وی با بیان اینكه در این مذاكرات باید به تعرفه ها و چگونگی ورود كالاهای ایران به روسیه نیز پرداخت، افزود: مساله تعرفه ها و موافقتنامه ها در بخش آبزیان، در تفاهم نامه های گذشته حل شده است.
وزیر جهاد كشاورزی با یادآوری اینكه در این مذاكرات، تعرفه گذاری درباره محصولات میوه، سبزی و لبنیات نیز بررسی می شود، ابراز امیدواری كرد در یك تا دو روز آینده در این موارد نیز توافق ها به نتیجه برسد.
حجتی افزود: در همین زمینه از تجار ایرانی در اتاق تهران درخواست كردیم با توجه به ظرفیت های خوبی كه درباره محصولات كشاورزی داریم، شرایط را برای صادرات محصولات كیفی به روسیه فراهم كنند.
به گزارش ایرنا، «الكساندر تكاچف» وزیر كشاورزی فدراسیون روسیه آبان ماه امسال در حاشیه برگزاری دوازدهمین نشست مشترك اقتصادی دو كشور در مسكو در دیدار با «محمود واعظی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، آمادگی این كشور برای واردات انواع محصولات غذایی از ایران را اعلام كرد و گفت: روسیه خواستار افزایش واردات میوه، سبزیجات و خشكبار از ایران است.
وزیر كشاورزی روسیه همچنین پیشنهاد كرد این موضوع در كارگروه همكاری های كشاورزی دوجانبه بررسی و راهكارهای اجرایی شدن آن تبیین شود.
همچنین در این مذاكرات تشكیل كارگروه همكاری های كشاورزی برای بررسی زمینه های همكاری و تعرفه های اقلام صادراتی دو كشور و مساله صدور مجوز محصولات لبنی و پروتئینی نیز مورد توافق قرار گرفت.
حجتی در ادامه درباره نرخ خرید تضمینی سال آینده در لایحه بودجه 95 نیز گفت: نرخ خرید تضمینی محصولات كشاورزی در شورای اقتصاد تصویب و ابلاغ شده است و دستگاه های مربوطه همزمان محصول را می خرند.
وزیر جهادكشاورزی ادامه داد: برای محصولات كشاورزی از جمله گندم، جو و ذرت افزایش نرخ در نظر گرفته شده است.
به گزارش ایرنا، براساس اسناد مذاكرات آبان ماه امسال كمیسیون مشترك همكاری های دو كشور كه در روسیه امضا شد، قرار است ارزش روابط اقتصادی تهران و مسكو از حدود دو میلیارد دلار كنونی به 10 میلیارد دلار در آینده ای نزدیك افزایش یابد. با این حال ایران و روسیه افق 40 میلیارد دلاری را برای همكاری ها در عرصه های مختلف در نظر گرفته اند.
نخستین گام بزرگ تهران و مسكو برای گسترش روابط اقتصادی و تجاری، آغاز به كار نمایشگاه ملی روسیه از بعدازظهر امروز در حاشیه «گفتمان تجاری صنعتی، مسكو ـ تهران» در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران است.
در این نمایشگاه كه تا دوم دی ماه از ساعت 9 تا 18 برپاست، آخرین فناوری های روسیه و شركت های مختلف تولیدی و توسعه فناوری های شامل صنایع ماشینی، خودروسازی، حمل و نقل، صنایع هوایی، كشاورزی و دیگر محصولات به نمایش گذاشته شده اند.
همچنین هواپیماهای مشهور سوخو، سوپر جت 100 و مدل تجاری آن نمایش داده شده و علاوه برآن آخرین فناوری كامپوزیت، واگن های راه آهن، رادارهای غیرنظامی، ماشین های برداشت محصول (كمباین)، لودرهای صنعتی، تجهیزات الكتریكی و روشنایی در بیش از 40 غرفه به نمایش درآمده است.
طرح های تجاری در بخش صنایع هوایی، مهندسی حمل و نقل، ماشین های كشاورزی، مهندسی صنایع سنگین، تجهیزات دارویی و پزشكی توسط روسیه در این نمایشگاه ارائه شده است.
اقتصام**9186**3061** 2023