مقام آمریكایی:آمریكا ناچار به انتقال پایگاه نظامی خود ازاوكیناوا است

تهران - ایرنا - دیپلمات ارشد آمریكایی روز دوشنبه طرح انتقال پایگاه نظامی آمریكایی در اوكیناوای ژاپن را تنها گزینه مطلوب برای رفع اعتراضات مردمی این كشور علیه آمریكا دانست.

دانیل راسل، دستیار ویژه وزیر خارجه آمریكا در امور كشورهای شرق آسیا و اقیانوسیه امروز گفت: واشنگتن با علم به حساسیت این طرح در ژاپن معتقد است كه گزینه دیگری جز جابه جایی این پایگاه ندارد تا هم از اعتراضات مردمی در ژاپن علیه خود بكاهد و هم دولت ژاپن را بیش از این دچار چالش نكند.
وی در گفت وگو با خبرگزاری كیودوی ژاپن گفت: صادقانه باید اقرار كرد كه واشنگتن راه دیگری پیش رو ندارد جز اینكه این پایگاه دریایی-هوایی را از منطقه پرجمعیت فوتنما در اوكیناوا به محل دورافتاده و كم جمعیت ساحلی هنوكو در آن كشور منتقل كند.
این دیپلمات ارشد آمریكایی كه در یك تور چند روزه تایلند، لائوس و ژاپن بسر می برد، علت تاخیر در جابه جایی این پایگاه را ادامه اختلاف نظرات مقامات محلی اوكیناوا و دولت مركزی در توكیو عنوان و ابراز امیدواری كرد با توافقی كه میان توكیو و واشنگتن منعقد شده طرح جابه جایی تا سال 2017 به راحتی و بدون هیچ مشكلی تحقق یابد.
در پی طرح موضوع جابه جایی این پایگاه نظامی در ژاپن هفته گذشته آتسوشی ساكیما، شهردار جزیره اوكیناوای ژاپن نیز اعلام كرد كه پس از انتقال پایگاه نظامی-هوایی آمریكا از این جزیره، دولت آمریكا باید مركز تفریحی والت دیسنی را نیز از این جزیره به مكان دیگری منتقل كند و از دولت ژاپن نیز خواسته بود از این خواسته شهروندان جزیره حمایت كند.
وی پس از مذاكره با یوشیهیده سوگا، رییس و سخنگوی كابینه دولت كشورش گفته بود: همان گونه كه پایگاه نظامی آمریكایی برای زندگی سالم شهروندان این جزیره مخرب بود، وجود مركز تفریحی دیسنی نیز امنیت فرهنگی و روحی مردم این جزیره را به خطر انداخته است.
پیشتر نیز «تاكه شی اوناگا» فرماندار اوكیناوا گفته بود كه دولت ژاپن طی سال های متمادی حقوق شهروندان خود را به علت دادن مجوز به آمریكا برای حضور نظامی نگران كننده اش در اوكیناوا، نقض كرده است.
«اوناگا» فرمانداری كه برای بسیاری از ژاپنی ها حكم قهرمان ملی را پیدا كرده در حالی در دادگاه حضور یافته بود كه در پی تصمیمی جنجالی، حكم تسخیر زمینی برای جابه جایی پایگاه نظامی آمریكا را در اوكیناوا لغو كرده است.
قرار است پایگاه هوایی آمریكا با نام «فوتنما» در شهر «گینووان» در جنوب اوكیناوا به شهر «ناگو» در منطقه «هنوكو» در شمال ایالت اوكیناوا منتقل شود.
این موضوع تاكنون مورد مناقشه فرماندار منطقه و دولت ژاپن بوده و به دلیل مخالفت ساكنان این منطقه، عملیات ساخت این پایگاه به تعویق افتاده است.
نزدیك به 74 درصد از كل تاسیسات و تجهیزات آمریكا در ژاپن در اوكیناوا واقع شده است در صورتی كه این منطقه فقط 0.6 درصد از سرزمین ژاپن را شامل می شود.
«تاكه شی اوناگا» همچنین تصریح كرد كه آمریكایی ها پس از جنگ جهانی دوم در واقع زمین های اوكیناوا را از ساكنان آن غصب كردند و حالا دولت ژاپن دست به چنین كاری زده است.
دولت ژاپن تحت فشار آمریكا در سال 1996 میلادی با ساخت پایگاه دیگری برای تفنگداران دریایی آمریكا در منطقه ساحلی اوكیناوا موافقت كرده بود كه تاكنون به دلیل مخالفت ساكنان این منطقه، عملیات ساخت این پایگاه به تعویق افتاده است.
بعد از انتخاب فرماندار جدید كه به شدت با ساخت پایگاه جدید در اوكیناوا مخالف است، موضوع جابه جایی نظامیان آمریكایی در این استان با مشكلاتی بیشتری مواجه شد.
مردم اوكیناوا به همراه فرماندار جدید این استان خواستار خروج كامل نظامیان آمریكایی از این استان هستند.
مردم اوكیناوا معتقدند كه حضور دو سوم نیروها و پایگاه های نظامی آمریكا در اوكیناوا نه تنها آرامش و سلامت ساكنان این جزیره را تهدید می كند، بلكه ضربه ای جدی به توسعه و محیط زیست این منطقه وارد كرده است.
این در حالی است كه اقدام های خلاف اخلاق نظامیان آمریكایی در این استان نیز تهدیدی جدی برای امنیت مردم این استان بشمار می رود و این موضوع بارها در تظاهرات مردمی مطرح بوده است.
آساق**1378**1144