هدف گذاری سالانه 400 تن ماهی در ذخیره آب اراضی كشاورزی ایلام

ایلام - ایرنا - مدیر امور شیلات و آبزیان سازمان جهاد كشاورزی ایلام گفت: بر اساس برنامه ریزی های به عمل آمده پیش بینی و تلاش می شود در طول سال 400 تن انواع ماهی در ذخیره آب كشاورزی در استان توسط مدیریت شیلات با ارزش ریالی 40 میلیارد ریال تولید شود.

فتح الله سلیمانی روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار كرد: در حال حاضر 130 طرح 2 منظوره كشاورزی در ایلام در حال اجراست كه این طرح ها شامل پرورش تلفیقی ماهی در مزارع كشاورزی یا استخرهای ذخیره آب اراضی كشاورزی است.
وی هدف از اجرای طرح های تلفیقی پرورش ماهی را افزایش بهینه بهره وری از منابع آب كشاورزی، افزایش درآمد كشاورزان، ارتقای سرانه مصرف آبزیان در نقاط مختلف استان به ویژه مناطق روستایی و دور افتاده اعلام كرد.
سلیمانی افزود: مدیریت شیلات سازمان جهاد كشاورزی استان همه ساله در قالب برنامه های ترویجی اقدام به رهاسازی تعداد زیادی بچه ماهی در استخرهای ذخیره آب اراضی كشاورزی می كند و برخی از این طرح های تلفیقی نیز توسط خود كشاورزان و بهره برداران صورت می گیرد.
وی محدودیت در پرداخت اعتبارات عمرانی برای افزایش و توسعه طرح های عمرانی و نیز عدم تخصیص به موقع تسهیلات بانكی در استان را از مهمترین و عمده ترین مشكلات اجرای طرح ها و پروژه های پرورش آبزیان در استان خواند.
سلیمانی با بیان اینكه سرانه مصرف ماهی در استان 6.8 كیلوگرم است، گفت: با توجه به پایین بودن سطح مصرف آبزیان در بین خانواده های ایلامی هدف و نگاه اصلی شیلات افزایش سرانه مصرف ماهی در داخل استان است.
7172/6034