ابوترابي فرد: وحدت حوزه و دانشگاه در گرو نزديك‌كردن يافته‌هاي عملي و نظري است

تهران-ايرنا-نايب‌ رئيس مجلس شوراي اسلامي با پاسداشت مقام علمي و عالمانه شهيد مفتح تاكيد كرد: حوزه و دانشگاه با نزديك كردن يافته‌هاي عملي و نظري به وحدت خواهند رسيد.

به گزارش ايرنا از خانه ملت، حجت الاسلام محمد حسن ابوترابي فرد روز دوشنبه در گردهمايي سي و ششمين سالگرد شهادت استاد شهيد دكتر محمد مفتح و هفته وحدت حوزه و دانشگاه در دانشكده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه تهران اين مطلب را بيان كرد.
وي با بيان اينكه شهادت دكتر مفتح باب وحدت حوزه و دانشگاه را گشوده است، گفت: وحدت حوزه و دانشگاه به معناي وحدت اهل فكر و انديشه است؛ وحدت حول كلمه حق و شناخت علم و حقايق عالم ميسر مي‌شود؛در واقع كساني كه نسبت به حقايق عالم شناخت پيدا مي‌كنند، حول كلمه حق به وحدت مي‌رسند.
اين نماينده مجلس شوراي اسلامي تاكيد كرد: اگر اهل علم و معرفت حول كلمه حق به وحدت مي‌رسند به معناي حذف مابقي رشته‌هاي علمي نيست، بلكه ديگر رشته‌هاي علمي كمك مي‌كنند تا شناخت بهتري نسبت به علوم و معارف آسماني حاصل شود.
ابوترابي فرد با بيان اينكه عمده مشكلات ما اين است كه بين دو حوزه عقل عملي يا رفتاري و حوزه نظري هماهنگ نيستيم، افزود: ابتدا بايد علت ناهماهنگي را در وجود خود انسان عاقل و ثانياً در خارج دنبال كرد، لذا عالم بايد به دنبال وحدت در وجود خود برود و اين امر زماني محقق مي‌شود كه عقل عملي و نظري را با هم داشته باشد، در واقع يافته‌هاي عملي او يافته‌هاي نظري‌اش را تصديق كند.
وي با بيان اينكه آنچه بين انسان‌ها مشكل ايجاد مي‌كند، عدم همسو شدن عقل عملي آنهاست، تصريح كرد: امام خميني (ره) فرمودند اگر همه انبيا با هم جمع شوند، هيچ اختلافي بين آنها به‌وجود نمي‌آيد، زيرا آنها اشتراك عملي و رفتاري و نظري دارند و در واقع همه ائمه به دنبال يك چيز هستند.
نايب رئيس مجلس شوراي اسلامي در ادامه تاكيد كرد: حوزه و دانشگاه هر چقدر تلاش كنند به يافته‌هاي عملي نزديك‌تر شوند و همچنين يافته‌هاي نظري را به عمل نزديك كنند، به وحدت خواهند رسيد.
ابوترابي فرد با بيان اينكه افرادي كه به درجات بالا رسيده‌اند، براي علم مدرسه و حوزه احترام قائل بوده‌اند، گفت: براي رسيدن به حقيقت معرفت بايد از مدرسه عبور كرد.
وي در پايان ياد و خاطره شهيد مفتح را گرامي داشت و او را عامل مهمي در جهت حوزه و دانشگاه معرفي كرد.
سيام**7261 /1449