۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۶
کد خبر: 81888519
۰ نفر
از «یلدا» بیاموزیم

تهران- ایرنا- حفظ آیین هایی چون یلدا كه نماد بزرگداشت نهاد خانواده محسوب می شود و توجه به آموزه های آن نظیر آشتی، گذشت و مهرورزی اعضای خانواده نسبت به یكدیگر، می تواند درس خوبی برای زندگی هر یك از ما باشد.

در پایان فصل پاییز و آغاز زمستان، زمانی قرار دارد كه میزبان طولانی ترین شب سال است؛ شبی كه از گذشته تا به امروز در ایران زمین، با آیینی ویژه بزرگ داشته می شود. در این شب كه در فرهنگ ایرانی با نام شب یلدا شناخته می شود، اعضای خانواده گردهم می آیند تا غبار خستگی و كدورت را از دل بزدایند.
در شب یلدا كه با خوبی ها و نعمت های فراوانی همراه است، اعضای خانواده می كوشند برای ساعاتی چند، به دور از دغدغه های زندگی روزمره با یكدیگر همكلام و همدل شوند. به همین دلیل است كه بسیاری یلدا را نماد مهرورزی و بزرگداشت نهاد خانواده می دانند؛ نمادی كه بر جای مانده از آیین های باستانی ایران است.
شب یلدا و برگزاری آیین این شب از دیرباز نزد ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است. نیاكان ما در این شب تا سپیده دم بیدار می ماندند و گرد هم جمع می شدند تا با جشن و پایكوبی و چشیدن مزه ها وخوردنی های گوناگون، عمر طولانی ترین شب سال را به سر آورند و شاهد بالا آمدن خورشید و پیروزی روشنایی بر اهریمن تاریكی شوند.
ایرانیان گاه شب یلدا را تا دمیدن آفتاب در دامنه كوه های البرز به انتظار باززاییده شدن خورشید می نشستند. برخی نیز در نیایشگاه ها به دعا و نیایش مشغول می شدند و پیروزی مهر و شكست اهریمن را از خداوند طلب می كردند.
یلدا همچنان نیز برای ایرانیان به عنوان یك آیین باستانی از اهمیت خاصی برخوردار است. خانواده های ایرانی تا به امروز با وجود دغدغه های ناشی از زندگی مدرن و چالش های معیشتی، كوشیده اند این آیین دوست داشتنی را زنده نگاه داشته و همه ساله در آخرین شب پاییز آن را جشن بگیرند و پاس بدارند چرا كه این آیین، وحدت بخشِ كانون خانواده و گرمی بخش دل های اعضای آن است.
آیین یلدا نشان از اهمیت نهاد خانواده نزد ایرانیان از دیرباز تاكنون دارد؛ نهادی كه این روزها به علت های مختلف دستخوش تحول و تا حدی از هم گسیختگی شده است.
شاید گناه بخشی از این از هم گسیختگی بر گردن پیچیدگی های زندگی مدرن باشد. امروزه گسترش فناوری های نو و ورود این فناوری ها به خانواده ها، باعث دور شدن اعضای خانواده از یكدیگر شده است. حالا دیگر افراد دنیای متفاوتی دارند. دنیای امروز افراد، فردی تر از همیشه شده است. این روزها افراد به جای گفت وگو و تعامل با اعضای خانواده، بیشتر زمان خود را صرف گفت و گو با اشخاص مجازی و كسانی می كنند كه حتی نمی شناسند و اینگونه از اعضای خانواده خود دورتر و دورتر می شوند تا جایی كه نه از غم آنان با خبرند و نه از شادی آنان. اكنون طبق آمار از هر سه یا چهار ازدواج یكی به طلاق منجر می شود.
19 طلاق در هر دقیقه خبر تاسف باری بود كه در میانه های مردادماه سال جاری بازتاب فراوانی در رسانه ها یافت. این خبر یعنی در هر دقیقه، 19 خانواده ایرانی به جای چشیدن طعم شیرین خوشبختی به علت های مختلف از جمله فقر، بیكاری، اعتیاد، بیماری های روانی و شخصیتی زوج ها و ... از هم فرو می پاشد.
به نظر می رسد حالا دیگر زمان آن فرا رسیده است كه فكری به حال این اوضاع كنیم. در این مسیر هم مسوولان و متولیان دولتی و هم خانواده ها باید گام های اساسی بردارند.
بدون شك حفظ هر خانواده ای در گرو گذشت، همدلی و مسوولیت پذیری اعضای آن است. از این رو خانواده ها باید مهارت های لازم برای مدیریت چالش های زندگی را بیاموزند و در پیچ و خم های زندگی مشترك این مهارت ها را به كار گیرند.
در این مسیر نهادهای متولی امور خانواده در كشور می توانند با برنامه ریزی و طرح هایی مانند ارایه مشاوره های رایگان و برگزاری كارگاه های مهارت یابی همسران مانع جدایی زوج هایی شوند كه خانواده آنان در معرض فروپاشی قراردارد.
توجه بیشتر مسوولان به مشكل های اقتصادی خانواده ها و در نظر گرفتن سیاست های كلان برای حل چالش های شغلی و معیشتی جوانان برای دستیابی آنان به امكانات اولیه زندگی راهكار دیگری است كه برای نجات خانواده های ایرانی از گسست و شكست ضرورت می یابد.
در این چارچوب اگر چه تاكنون شعارهای زیادی داده شده و نهادهای مسوول هر از چندگاه راهكارهایی ارایه داده اند اما بدون تردید این راهكارها برای حل مشكل های خانواده ها به ویژه در زمینه معیشت و سلامت جسمی و روانی تا به امروز پاسخگو نبوده است.
در این میان نباید از نقش فرهنگ سازی غافل بود چرا كه فرهنگ سازی درست می تواند به خانواده ها برای نجات از اهریمن خودخواهی، مجادله و طلاق یاری برساند.
اهمیت بخشیدن به آیین هایی چون یلدا و تشویق خانواده ها برای برگزاری هر چه باشكوه تر این آیین ها می تواند بخشی از همین فرهنگ سازی باشد. توجه هر چه بیشتر نهادهای حاكم و مسوول به آیین های باستانی و ملی كه ظرفیت بالایی در ایجاد همدلی و محبت در نهاد خانواده دارند، می تواند خانواده ها را هر چه بیشتر به سوی گذشت و مهروزی نسبت به یكدیگر سوق دهد.
*از:مهتاب افشین نسب (گروه پژوهش و تحلیل خبری)
پژوهشم**9282** 9279**2054