عینیت بخشی به توسعه پایدار با رعایت ملاحظات زیست محیطی معنا می یابد

یاسوج - ایرنا - معاون سیاسی و امنیتی استاندار كهگیلویه و بویراحمد بر ضرورت نگاه توسعه محور و كارشناسانه در اجرای طرح های عمرانی، تولیدی و صنعتی و بهره مندی اصولی از منابع طبیعی، گفت: عینیت بخشی و تحقق واقعی توسعه پایدار تنها در گرو رعایت ملاحظات زیست محیطی معنا می یابد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، فتاح محمدی عصر دوشنبه در نخستین همایش استانی توسعه پایدار كوهستان زاگرس مركزی در دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج افزود: امروزه یكی از عوامل تهدید كننده و تخریب های گسترده منابع طبیعی و آثار و پیامدهای منفی آن ناشی از دخالت های انسانی در تصرفات بی رویه از طبیعت است.
وی با اشاره به ظرفیت های بالقوه و منحصر بفرد زیست كره زاگرس مركزی و طبیعت بكر و سرشار كهگیلویه و بویراحمد، افزود: تخریب ها و هجوم برای نابودی منابع طبیعی و محیط زیست در استان به شدت در حال افزایش و نگران كننده است.
وی بوته كنی گیاهان خوراكی و دارویی به صورت گسترده و تخریب، تصرف و تغییر كاربری های گسترده اراضی ملی و منابع طبیعی را بخشی از تعرض ها و دخالت های آشكار انسان در طبیعت دانست و گفت: این مهم در تضاد با روح عدالت و اصل توسعه پایدار است.
وی ابراز داشت: اصل بهره وری از طبیعت به هیچ وجه به منزله استفاده بی رویه و تخریب و نابودی منابع زیست محیطی نیست بلكه این امر تضییع حقوق دیگران و نسل های آینده است.
محمدی افزود: اگر خداوند طبیعت را مسخر انسان قرار داده و رابطه جوامع انسانی با طبیعت نیز یك رابطه تسخیری است اما در مقابل نباید موضوع امانت و مسئولیت پذیری انسان در قبال طبیعت نیز فراموش شود.
محمدی تصریح كرد: استفاده و مسخر بودن طبیعت برای كل جوامع انسانی و حتی نسل های آینده است و تخریب و استفاده بی رویه از آن در یك مقطع خاص مصداق بارز بی عدالتی و تضییع آشكار حقوق دیگران و آیندگان است.
وی با بیان اینكه حفاظت و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست نیازمند یك عزم راسخ همگانی و مسئولیت پذیری عمومی به ویژه جوامع مدنی فعال در عرصه اجتماعی و فرهنگی است، گفت: بهره مندی از ظرفیت سمن ها و رسانه ها باید بیش از پیش در دستور كار متولیان امر قرار گیرد.
وی تاكید كرد: متولیان امر و دستگاه های ذیربط نیز باید از ابزارها و ظرفیت های موجود و اصل حاكمیت قانون در حفاظت و صیانت از منابع طبیعی بیش از پیش كوشا باشند.
وی با ابراز تاسف از استقبال محدود دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد یاسوج و صندلی های خالی سالن و مقایسه آن با برخی همایش ها و سخنرانی های سیاسی نیز گفت: در جلساتی كه انواع توهین، افترا و بداخلاقی ها در ان موج می زند جای سوزن انداختن نیست.
وی گفت: این در حالی است كه در یك همایش كه مساله حساس و ضرورت اصلی امروزه جوامع بشری نه تنها در ایران و استان بلكه در جهان با موضوع محیط زیست است باید با حضور كمرنگ و محسوس دانشجویان مواجه باشیم.
مدیركل حفاظت محیط زیست كهگیلویه و بویراحمد نیز در این همایش، گفت: هنوز اصل حفاظت و صیانت از منابع طبیعی و پیوست های زیست محیطی در جامعه نهادینه نشده است.
عطا پورشیرزاد افزود: گرچه كارشناسان دلایل بروز پدیده گرد و غبار و تغییرات محسوس اقلیمی و آب و هوایی را تا حدودی امری فرامرزی می دانند اما نباید از دخالت ها و تخریب های زیست محیطی در اطراف و محیط پیرامون خود غافل شد.
وی بیان كرد: شرایط و كاركردهای اكوسیستم در حوزه زاگرس مركزی به دلیل دخالت ها و تخریب های گسترده انسانی به شدت دچار آسیب و در معرض نابودی است.
پورشیرزاد اظهار كرد: شكار بی رویه گونه های جانوری، تخریب و بوته كنی گونه های گیاهی در سطح استان و رهاسازی پسماندها بدون توجه به ملاحظات زیست محیطی از جمله تهدیدهای زیست محیطی در سطح استان و زیست كره زاگرس مركزی است.
وی با بیان اینكه اصل توسعه پایدار و اجرای طرح های عمرانی و صنعتی باید با رعایت مسائل و الزام های زیست محیطی باشد بر ضرورت همسوسازی و هم پوشانی دستگاه ها و نهادهای متولی در امور عمرانی زیربنایی و اجرایی نیز تاكید كرد.
پورشیرزاد بهره مندی از نقش فعال جوامع محلی و فعالان عرصه زیست محیطی را یكی از مهمترین، اثرگذارترین و در عین حال كاربردی ترین برنامه و راهكار در راستای حفاظت و صیانت از منابع زیست محیطی و طبیعی اعلام كرد.
وی با استقبال از نقش آفرینی و حساسیت تشكل های مردم نهاد و فعالان این عرصه در آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و تحریك پذیری جامعه در راستای تخریب حوزه های زیست محیطی بر ادامه همكاری ها و ارائه راهكارهای مناسب از سوی آنها تاكید كرد.
وی با اشاره به اجرای طرح بین المللی حفاظت از تنوع زیستی زاگرس مركزی نیز گفت: این طرح از سال 2011 تاكنون در چهار منطقه در استان های اصفهان، فارس، دنای غربی كهگیلویه و بویراحمد و بلداجی و ناغان در چهارمحال و بختیاری به صورت پایلوت در حال اجر است.
زیست كره دنا به عنوان یكی از مناطق پایلوت در تدوین و اجرای طرح ملی سند توسعه پایدار زاگرس مركزی دارای بیش از 70 هزار وسعت زیست محیطی است.
این زیست كره به عنوان 50 ذخیره گاه مطرح زیست كره دنیا با میانگین بارش سالانه 832 میلیمتر دارای بیش از دو هزار و 100 گونه گیاهی، 25 گونه نادر جانوری از گروه پستانداران، 25 گونه جانوری خزنده از جمله گرزمار و لاسترای و 100 گونه پرندگان نادر است.
بیش از 80 درصد بافت كهگیلویه و بویراحمد را منابع طبیعی تشكیل داده و حدود 300 هزار هكتار از وسعت زیستگاه های این استان به عنوان منطقه حفاظت شده و شكارممنوع تبدیل شده است.
3016/6162