۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۸:۱۳
کد خبر: 81888512
۰ نفر
وزیر ارشاد: شعر حوزه در جستجوی واقعیت و حقیقت است

تهران - ایرنا - وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: شعر حوزه در جستجوی واقعیت و حقیقت بوده و از این رو از قصص قرآنی، منابع عرفانی و منظومه های اسلامی دست مایه گرفته است.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، علی جنتی عصر دوشنبه در آئین اختتامیه سومین جشنواره بین المللی شعر حوزه (اشراق ) گفت: جشنواره ای كه اسم اشراق نامگذاری شده مروج حكمت شیخ سهروردی است كه معتقد بود حصول به حقیقت از طریق كشف و شهود صورت می گیرد. او می اندیشید كه هستی غیر از نور نیست و انسان می تواند به دیگران نور برساند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینكه شاعر و هنرمند تا به نور وحدانیت خداوند آراسته نگردد قریحه شاعری و آفرینندگی پیدا نمی كند، اظهار داشت: شعر حوزه در جستجوی واقعیت و حقیقت است و از قصص قرآنی، منابع عرفانی و منظومه های اسلامی دست مایه گرفته است.
جنتی خاطرنشان كرد: زبان شعر شفاف ترین، خوش آهنگ ترین و در بسیاری از موارد ماندگارترین حضور هنری در ذهن مردم هر كشوری دارد برای همین گذشتگان بسیاری از تواریخ را در شعر می آوردند یا مردم شعر را چاشنی كلام خود می كردند.
رئیس شورای فرهنگ عمومی كشور با اشاره به اینكه شعر و شعر دوستی در جان ایرانیان است، اظهار داشت: شعر آئینی از شیوه فرهنگ و قدرت تفكر این ملت سرچشمه گرفته و چكیده ای از اخلاق، زندگی، عشق، عرفان و تاریخ اسلامی است، به همین سبب زندگی ایرانیان جشنواره عظیمی از دلدادگی به شعر است.
جنتی تصریح كرد كه گزاف نیست اگر بگوییم شعر پیشانی تمدن ایرانی است و جهانیان بیش از هر چیز ما را با حافظ، سعدی، فردوسی و مولانا می شناسند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: هر ایرانی بالقوه یك شاعر است ، در نتیجه شعر شناس قابلی هم هست، پس از هزاران سال خود مردم تصمیم می گیرند كه كدام شعرها باقی بمانند به همین خاطر شاعرانی در طول زمان ماندگار شدند كه نه برای حاكمان بلكه برای مردم شعر گفتند.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در بخش دیگری از سخنانش تصریح كرد: اكنون كه وارد دوران بلوغ فرهنگی انقلاب شده ایم زبان شعر می تواند كاراترین ابزار برای بالندگی پیام انقلاب باشد چرا كه شعر فطرت خداگونه انسان ها را بیدار می سازد.
جنتی ادامه داد: شاعران ایرانی در طول جنگ های تحمیلی به مردم این كشور همواره از صلح سخن گفته اند و امروز نیز برای ادراك شرایط جامعه به شعری نیاز داریم كه زبان گویای مردم و جامعه باشد.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: جشنواره بین المللی شعر حوزه همان نهال مباركی است كه سه دهه پیش پایه گذاری آن در مشهد شكل گرفت و امسال در تهران به بالندگی رسیده است؛ ادامه این مسیر بشارت بازگشت شعر آئینی به جایگاه اصلی اش را زمزمه می كند.
جشنواره بین المللی شعر حوزه (اشراق) عصر دوشنبه با حضور جمعی از طلاب و مسوولان در تالار ایوان شمس آغاز به كار كرد.
حجت الاسلام سید عبدالله حسینی دبیر جشنواره شعر حوزه در ابتدای مراسم گفت: این جشنواره از سه دهه پیش با پیام مقام معظم رهبری در مشهد آغاز به كار كرد و ما پس از آن شاهد نخل بالندگی پرثمر جشنواره هستیم كه البته این امر به همت سازمان تبلیغات اسلامی قم صورت گرفته است.
وی با اشاره به بین المللی بودن این جشنواره افزود: شاعرانی از كشورهای افغانستان، اتریش، هند و پاكستان استقبال گسترده ای از این جشنواره كرده اند و شاهد رشد 3.5 برابری آن در مقایسه با جشنواره قبلی هستیم.
در بخشی از این مراسم بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای ستاد برگزاری سومین جشنواره بین المللی شعر حوزه كه در 13 مهرماه سال جاری برگزار شده به صورت كلیپی برای حضار پخش شد.
فراهنگ **1540 **1355**1569