آيت الله مكارم شيرازي:دشمن از وحدت شيعه و سني به لرزه مي افتد

قم- ايرنا- آيت الله ناصر مكارم شيرازي از مراجع تقليد گفت: قدر مشترك بين دو مذهب محبت اهل بيت(ع) است دشمن از اين محبت و وحدت مي سوزد و وقتي وحدت را مي بيند تن او به لرزه مي افتد.

به گزارش ايرنا به نقل از مركز خبر حوزه، ايشان روز دوشنبه در ديدار علما و فضلاي اهل سنت استان گلستان در مدرسه علميه امير المومنين(ع) قم، ضمن خشنودي از ديدار با علماي اهل سنت بر وحدت بين همه مسلمانان درشرايط كنوني تاكيد كرد و افزود: دشمن با تمام قدرت در حال سم پاشي است و نتيجه آن هماني است كه در يمن و سوريه مي بينيم.
آيت الله مكارم شيرازي با بيان اينكه اختلافات درجاهاي محدودي است، اضافه كرد: دود اختلافات به چشم مسلمانان مي رود و اسرائيل غاصب راحت نشسته و اين نوع اختلافات و آسيب ها را نگاه مي كند.
وي با تاكيد بر اينكه بايد از هرگونه اختلاف پرهيز كرد، خاطرنشان كرد: ما فتوا داديم كه از هرگونه اختلاف بايد پرهيز كنيم، اين فتوا را نيز به شيخ الازهر فرستاديم و گفتيم كه نبايد به مذهب ديگران توهين كرد.
وي اظهار داشت: چندين شبكه مزدور به رهبري، مراجع و اهل سنت توهين مي كنند، اين ها مزدور دشمن هستند و در حقيقت عده اي مزدور اين كارها را انجام مي دهند.
اين مرجع تقليد با تاكيد بر اينكه تا مادامي كه وحدت در بين مسلمانان است پيروز هستيم، گفت: براي غرب و اسرائيل فرقي بين شيعه و سني نمي كند؛ دشمنان تئوري دارند و مي گويند، تا اجتماع در حج، نام بردن نام پيغمبر در 5 مرتبه در مكان هاي بلند و قرآن در بين مسلمانان است نمي شود آن ها را از بين برد.
وي بيان داشت: يكي از اين تئوريسين ها مي گويد، من دستور مي دهم قرآن را بسوزانيد به اسم پيامبر(ص) هتاكي كنيد و كعبه را از بين ببريد تا راحت بتوانيم زندگي كنيم و بر مسلمانان حكمراني نماييم.
وي با تاكيد بر اينكه وحدت مسلمانان توطئه و فتنه دشمنان است، بر هوشياري مسلمين و بصيرت آن ها براي حفظ كعبه اسلام و قرآن تاكيد كرد و گفت: انگليسي ها زماني كه هند در مستعمره آن ها بود، بين مذهب هندوستان اختلاف افكني مي كردند و آن ها را هرروز به جان هم مي انداختند و بعد بر آن ها حكومت مي كردند.
آيت الله مكارم شيرازي افزود:پيامبر اكرم(ص) در روايتي فرمودند: «كسي كه ميان مردم را اصلاح مي كند و اختلاف را برمي چيند، مانند مجاهد في سبيل الله است، چرا كه جهاد براي حفظ و عظمت اسلام است اصلاح گر هم باعث عظمت اسلام مي شود».
وي ابراز داشت: آيات زيادي در قرآن كريم درباره وحدت و اصلاحات است كه بعضي ها، تنها به يكي دو مورد اشاره مي كنند و فقط همين ها را ياد گرفتند؛ اما آيات محكم ديگري هم در قرآن كريم درباره اتحاد و وحدت بين مسلمانان قرار دارد كه بايد آن را مورد توجه قرار داد.

* اختلاف بين مسلمين مانند زلزله و صاعقه آسماني
وي بيان داشت: خدا به پيامبر خود فرموده: «اي پيامبر (ص) به مخالفين بگو خدا مي تواند با صاعقه آسماني و يا عذابي از زمين و همچنين لباس اختلاف بين شما را از بين ببرد و به جان هم بيافتيد»، اين بيان قرآن، بيانگر اين حقيقت است كه اختلاف بين مسلمانان مانند زلزله و صاعقه آسماني است و موجب از بين رفتن انسان ها مي شود.
اين مرجع تقليد با تاكيد مجدد بر وحدت مسلمانان، گفت: خدا به مردم مي گويد مشرك نباشيد و اختلاف، مساوي با شرك است.
وي به بيان خاطره اي از تبعيدشان به مناطق سني نشين اشاره كرد و گفت: قبل از انقلاب اسلامي من را به منطقه اهل سنت تبعيد كرده بودند و با مراوده هايي كه داشتم، توانستم با علماي اهل سنت آنجا ارتباط خوبي پيدا كنم و اكنون نيز اين دوستي هاي ما ادامه دارد.
وي افزود: ديدارهايي نيز با علماي آن ها داريم، اين نشان از دوستي ما با علماي اهل سنت است و هيچ اختلافي بين ما وجود ندارد تا جايي كه فرزندان آن بنده خدا مرا به اسم عموي خود صدا مي كنند. ك/1
/2085/ 6133/ 1539