توسعه همكاری های حمل و نقلی بین ایران و بلغارستان بررسی شد

تهران - ایرنا - توسعه همكاری های حمل و نقلی بین ایران و بلغارستان در دیدار دانیل میتوف وزیر امورخارجه این كشور با وزیر راه وشهرسازی مورد بررسی قرار گرفت و جمهوری اسلامی برای میزبانی اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای دو كشور اعلام آمادگی كرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، عباس آخوندی گفت : ایران آماده است تا هجدهمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی بین دو كشور را در ماه فوریه(12 بهمن تا 11 اسفند ) 2016 میلادی میزبانی كند .
وی افزود: جمهوری اسلامی برای برپایی نشست كارشناسی تأسیس كریدور حمل و نقل بین جمهوری آذربایجان، ارمنستان ، گرجستان ، بلغارستان و ایران آماده است.
بر اساس این گزارش، ایجاد كریدور حمل و نقل تركیبی بین ایران ، جمهوری آذربایجان، ارمنستان ، گرجستان و بلغارستان٬ در كنار برگزاری هجدهمین اجلاس كمیسیون مشترك همكاری‌های اقتصادی بین دو كشور و نیز شیوه ترانزیت گاز طبیعی ایران از طریق بلغارستان به اروپا سه محور مهم نشست وزیر راه و شهرسازی با وزیر امورخارجه بلغارستان بود.
آخوندی تاكید كرد: نیازمندیهای تأسیس كریدور حمل و نقل تركیبی باید طراحی ، تنظیم و تأمین شود و جمهوری اسلامی ایران ایران آمادگی دارد تا نشست‌های كارشناسی تأسیس این كریدور را با حضور نمایندگان كشورهای عضو میزبانی كند.
وزیر راه وشهرسازی كشورمان افزود : تهران از هرگونه سرمایه‌گذاری‌ شركت‌های بلغاری برای ترانزیت گاز طبیعی ایران به اروپا حمایت می‌كند.
وزیر امور خارجه جمهوری بلغارستان نیز در این دیدار اظهارداشت: كشور متبوعش با ارمنستان و جمهوری آذربایجان مذاكراتی انجام داده و با توجه به عضویت بلغارستان در اتحادیه اروپا٬ شركت‌های این كشور آماده اند تا با تأسیس كریدور حمل و نقل تركیبی ایران ، آذربایجان، ارمنستان، گرجستان و بلغارستان كالاهای اتحادیه اروپا را از این مسیر ترانزیت كنند.
دانیل میتوف، ترانزیت گاز طبیعی ایران از مسیر بلغارستان به سایر كشورهای اروپایی را برای كشور خود مهم دانست .
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی كشورمان در پایان این نشست ، به رسم یادبود كتاب پنج هزار سال مهندسی ایرانی را به دانیل میتوف وزیر امور خارجه جمهوری بلغارستان هدیه كرد.
آخرین كمیسیون مشترك همكاریهای اقتصادی ایران و بلغارستان در سال 2015 برگزار شد.
حجم مبادلات تجاری بین تهران - صوفیه در سالهای گذشته روند رو به رشد داشته و دو كشور بر ایجاد كریدور حمل و نقل بین ایران، بلغارستان، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و گرجستان تاكید دارند.
صادرات ایران به بلغارستان در سالهای 2011 و 2012 به ترتیب بیش از چهار میلیون و 149 هزار یورو و افزون بر 6 میلیون و 871 هزار یورو ثبت شده و در عین حال میزان واردات نیز از این كشور بیش از 56 میلیون و 81 هزار یورو و افزون بر 17 میلیون و 925 هزار یورو بود .
مهمترین اقلام صادراتی كشورمان به بلغارستان مواد پلاستیكی و پلاستیك ، سوخت های فسیلی و روغن های معدنی ، میوه و مركبات ، خرما مضافتی ، اجزا و قطعات لكوموتیو و غیره و برخی از كالاهای وارداتی از این كشور نیز ماشین آلات صنعتی ، كشاورزی ، غلات ، تولیدات چوبی و مواد غذایی ثبت شده است.
اقتصام(1) 1108 ** 1559