محسني اژه اي: بارها خواستار اصلاح نظام بانكي كشور شده ايم

تهران- ايرنا - معاون اول و سخنگوي قوه قضاييه درجمع دانشجويان دانشكده حقوق وعلوم سياسي دانشگاه تهران،‌ ريشه بسياري از مفاسد كشور را مشكلات موجود در نظام بانكي دانست و گفت: بارها خواستار اصلاح اين نظام شده ايم.

به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين غلامحسين محسني اژه اي در اين نشست كه عصردوشنبه در دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران برگزار شد، اين مطلب را در پاسخ به يكي از دانشجويان كه از وي درباره ريشه هاي فساد در كشور پرسيد، بيان كرد.
وي تاكيد كرد: يكي از حلقه هاي مهم ما بانك ها هستند،‌ شبكه بانكي دچار مشكلات و نيازمند اصلاحاتي اساسي است و اگر اصلاح شود بسياري از اين مفاسد كشف شده در كشور رخ نخواهند داد.
محسني ا‍ژه اي تصريح كرد: اصلاح نظام بانكي و رفع مشكلات آن ازحيطه اختيارات قوه قضاييه خارج است و از جمله وظايف قوه مجريه است.
وي گفت: دو سال قبل در زماني كه به موضوع معوقات بانكي ورود كرديم بسياري از بانك ها حاضر نبودند وارد ميدان شوند. اما ما اصرار كرديم و از آنها خواستيم مشخص كنند معوقات بانكي مربوط به چه كساني است.
محسني اژه‌اي افزود: دستگاه قضايي به رغم همه مشكلاتي كه دارد در مبارزه با فساد اقتصادي جدي است. اما بايد يك بخشي از امور توسط دولت انجام شود.
وي ادامه داد: در پرونده اختلاسي كه مسوليت رسيدگي به آن را خودم برعهده داشتم به بانك ها گفتيم مشكلات شان را برطرف كنند، اما امروز همان مشكلاتي كه قبلا به بانك ها گوشزد كرده بوديم وجود دارد.
محسني اژه‌اي درپاسخ به پرسش يكي دانشجويان كه نفوذ از اين عملي‌تر نيست كه فائزه هاشمي كه به پنج سال محروميت ازفعاليت‌هاي اجتماعي محكوم شده، به دانشگاه بيايد و سخنراني كند و هيچ كس هم اعتراضي نكند و برخوردي هم نشود ، افزود: به طور قطع اگر كسي از اهل فتنه يا غير از آن بيايد و مطالب خلاف واقعي را مطرح كند، قابل تعقيب و پيگيري است و اگر اطلاع داريد به دادستاني اعلام كنيد تا پيگيري شود.
وي اضافه كرد: اگر كسي محروميت داشته باشد دانشگاه نبايد اجازه بدهد، و اگر اجازه داد شما به قوه قضائيه منعكس كنيد تا دستگاه قضايي موضوع را پيگيري كند و حتي اگر لازم است سيستم اطلاعاتي و انتظامي پيگير موضوع شود.
معاون اول قوه قضائيه ادامه داد: اگر كسي محروميت نداشته و اهل فتنه باشد، خود دانشگاه بايد فكر كند كه چرا چنين فردي را بايد دعوت كند.
محسني اژه‌اي درپاسخ به سوال يكي ديگر از دانشجويان مبني بر اينكه يكي از سرمايه‌هاي نظام اعتماد مردم است، و متاسفانه در برخي از انتخابات گذشته افرادي كه سوء سابقه كيفري داشتند وارد مجلس شدند و صلاحيت آنها به رغم اينكه دستگاه قضايي يكي از مراجع صلاحيت دار در تاييد صلاحيت نامزدهاست، تاييد شده است، گفت: چهار مرجع در ارتباط با احراز صلاحيت نامزدها با شوراي نگهبان همكاري مي‌كنند اما هيچكدام از دستگاه‌ها مراجع تعيين صلاحيت نيستند بلكه چنانچه شوراي نگهبان در مورد فردي از اين دستگاه‌ها استعلام كند، پاسخ استعلام به هيات اجرايي يا شوراي نگهبان اعلام مي‌شود، بنابر اين تشخيص صلاحيت برعهده اين مراجع نيست بلكه احراز صلاحيت با شوراي نگهبان است.
وي افزود: اگر احيانا فردي جرمي داشت كه در روند احراز صلاحيت اين جرم كشف نشد و آن فرد به مجلس راه يافت، مجلس مي‌تواند در صورت وجود مدارك و مستندات اعتبارنامه آن فرد را رد كند.
محسني اژه‌اي در پاسخ به سوال ديگري در مورد برخورد با مفسدان اقتصادي و دانه‌ درشت‌ها گفت: در جامعه اينگونه گفته مي‌شود كه دستگاه قضايي با دانه درشت‌ها برخورد نمي‌كند در حالي كه بايد از خود سوال كنيم هم اكنون چه كساني محاكمه و مجازات مي‌شوند.
وي افزود: در ظاهر از آقاي هاشمي رفسنجاني بالاتر و قدرتمندتر از نظر جايگاه داريم يا خير؟ شما فكر مي‌كنيد در پرونده‌هايي مثل آنها به دستگاه قضايي فشار نمي‌آيد؟ فوق‌العاده هم فشار مي‌آورد. در زماني دختر و پسر ايشان در زندان بودند و يكي از دخترهايش هم در رفت‌ وآمد بود؛ چرا خودمان قدرت خودمان را تضعيف مي‌كنيم.
معاون اول قوه قضائيه گفت: در ارتباط با پسر آقا هاشمي رفسنجاني با بيان اينكه فشار زيادي به دستگاه قضايي وارد مي‌آوردند، مسير محاكمه به صورت قانوني طي شد، و الان هم او در زندان است.
وي با بيان اينكه درحال حاضر كساني كه تحت تعقيب قرار مي‌گيرند صاحبان قدرت يا ثروت هستند، اظهاركرد: به عنوان مثال در پرونده سه هزار ميلياردي بسياري از افراد در داخل و خارج از كشور مي‌گفتند كه امكان ندارد كه دستگاه قضايي بتواند اين پرونده را به پايان برساند. بعد از اينكه مجازات شد، گفتند دروغ است و متهم در يك جايي مخفي است و زماني هم كه حكم اجرا شد، باز هم گفتند واقعيت ندارد.
محسني اژه اي ادامه داد: در همين پرونده‌اي كه اكنون در حال رسيدگي است، مگر صاحبان ثروت محاكمه نمي‌شوند؟ البته رسيدگي به پرونده كساني كه صاحب ثروت و قدرت هستند سخت است.
وي ادامه داد: در ارتباط با همين پسرآقاي هاشمي، وي از سالهاي قبل كه پرونده داشت تا زماني كه به محاكمه رسيد، اينطور بود كه هر چه درهر دستگاهي وجود داشت، يك نسخه در اختيار اينها قرار مي‌گرفت. به عنوان مثال هميشه يك نسخه از اسناد قوه قضائيه و بازرسي كل كشور و يا حتي وزارت اطلاعات در دست اينها بود و ما هم قبول داريم كه رسيدگي به اين پرونده‌ها سخت و ممكن است از طريق افراد مختلف به بسياري از اسناد دسترسي داشته باشند و ما هم نمي‌خواهيم بگوييم آنچه كه انجام داده‌ايم كافي و وافي بوده است.
اجتمام / 1370/1724