لغو ممنوعیت سفر به كویر مرنجاب در صورت رفع معضلات تا یك ماه آینده

كاشان-ایرنا- محدودیت و ممنوعیت سفر به كویر مرنجاب در صورت ساماندهی و رفع معضلات اجتماعی در یك دوره یكماهه لغو می شود.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، محسن تاج افروز دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل با ابلاغ نامه ای به نیروی انتظامی این شهرستان، مهلت یك ماهه ای را برای ساماندهی كویر مرنجاب و رفع معضلات منطقه تعیین كرده است.
پیش از این دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل در نامه ای خطاب به فرماندهی انتظامی این شهرستان بنا به دستور رئیس كل دادگستری استان اصفهان، برخورد قاطع با متخلفان ورود تورهای مختلط گردشگری به مرنجاب و شهر نوش آباد (زیرزمینی) را اعلام كرده بود.
پیرو این نامه مدیركل میراث فرهنگی استان اصفهان در نامه ای درخواست مهلت یك ماهه برای ساماندهی و رفع معضلات منطقه را خواستار شد كه پس از كسب دستور و موافقت رئیس كل دادگستری استان اصفهان مورد موافقت و ابلاغ از سوی دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل قرار گرفت.
در ادامه نامه دادستان دادسرای عمومی و انقلاب آران و بیدگل تاكید شده است: در صورت مرتفع كردن مشكل و معضلات آن منطقه توسط مسئولان میراث فرهنگی و مسئولان امر در استان و شهرستان با هماهنگی رئیس كل دادگستری استان دستورات جدید صادر خواهد شد و در صورت عدم رفع معضلات توسط مسئولان امر از تاریخ اول بهمن ماه طبق دستور صادره نخستین (مبنی بر ممنوعیت ورود تورهای مختلط گردشگری به منطقه از 23 آذرماه) با جدیت و قاطعیت تمام اقدام نمایند.
آبان ماه امسال به علت حضور تورهای مختلط گردشگری در این منطقه و بدلیل نارضایتی مردم این خطه، جاده كویر مرنجاب آران و بیدگل به روی تورهای مختلط گردشگری بسته شد.
درهمین حال بدلیل ممنوعیت ورود تورهای گردشگری مختلط طی هفته های اخیر ورود افراد و گردشگران بگفته منابع محلی و استان كاهش یافته است.
كویر مرنجاب واقع در شمال آران و بیدگل با 850 متر ارتفاع از سطح آب های آزاد یكی از بكرترین و زیباترین كویرهای كشور محسوب می شود كه از شمال به دریاچه نمك، از غرب به كویر مسیله و دریاچه حوض سلطان و حوض مره و از شرق به پارك ملی كویر منتهی می شود.
كویر مرنجاب دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی و گردشگری و از جمله كاروانسراست.
كاروانسرای مرنجاب كه در مسیر جاده ابریشم قرار دارد و راه ارتباطی بین خراسان و اصفهان از آنجا می‌گذشته است در كنار دریاچه نمك آران و بیدگل واقع و در سال 1012 هجری قمری توسط شاه عباس ساخته شده ‌است.
كاروانسرای تاریخی مرنجاب تنها محل اقامتی واقع در منطقه نمونه گردشگری كویر آران و بیدگل است.
شهر زمینی اویی نیز یكی از مقصدهای هدف گردشگری در شهر نوش آباد از توابع شهرستان آران و بیدگل است.
3009/6021 / 1539