بازنگري آيين‌نامه‌هاي پژوهش و آموزش عالي در راستاي ارتقاي تعاملات قرآني

تهران-ايرنا- رئيس مركز هماهنگي و توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني كشور از بازنگري آيين‌نامه‌هاي پژوهش و آموزش عالي در راستاي ارتقاي تعاملات علمي بين‌المللي قرآني خبر داد.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا از روابط عمومي وزارت علوم، بيست و دومين كميسيون توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني كشور به رياست قائم‌مقام وزير علوم، تحقيقات و فناوري برگزار شد و در اين جلسه دستورالعمل اصلاح آيين‌نامه‌هاي نظام پژوهش و آموزش عالي در ارتقاي تعاملات علمي‌بين‌المللي قرآني به تصويب رسيد.
ابوالفضل خوش‌منش با اعلام اين خبر ادامه داد: يكي از علل مهم عدم حضور دانشجويان و اساتيد ايراني، بويژه در حوزه مطالعات قرآني، در عرصه علمي خارج از كشور، نحوه تعريف و تصويب اسناد و قوانين موجود در نظام پژوهش و آموزش عالي كشور است. واقعيت اين است كه اغلب قوانين موجود به گونه‌اي تدوين و تصويب شده‌اند كه محققان و اساتيد را به حضور در عرصه آكادميك بين‌الملل تشويق نمي‌كنند.
وي افزود:‌ اين مركز با اجراي طرحي با عنوان بازمهندسي قوانين و اسناد بالادستي نظام آموزش عالي كشور از سال گذشته در صدد بازخواني قوانين و اصلاح آنها به منظور تحقق اين هدف مهم برآمده است.
بنابر مصوبه كميسيون توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني كشور قوانين مورد نظر در كاروي‍ژه‌اي با حضور رئيس كارگروه توسعه همكاري‌هاي علمي بين‌المللي قرآني، رئيس مركز هماهنگي و توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني كشور، مدير مرتبط وزارت علوم تحقيقات و فناوري، كه در آيين‌نامه مرتبط به بخش وي نياز به بازبيني دارد، اصلاح و مرجع ابلاغ كننده آيين‌نامه، اصلاحات هر آيين‌نامه را ابلاغ مي‌كند. به اين ترتيب امكان بازبيني آيين‌نامه‌هايي مانند آيين‌نامه جذب و ارتقاي اساتيد، آيين‌نامه اعطاي فرصت‌هاي مطالعاتي و تحقيقاتي و ساير قوانين مرتبط فراهم خواهد آمد.
به گفته خوش‌منش اصلاح آيين‌نامه‌ها و قوانين تنها يك عامل تشويقي در بهبود وضعيت فعاليت‌هاي بين‌الملل پژوهش و آموزش عالي قرآني است؛ يكي ديگر از گام‌هاي مهم در تحقق اين امر ارتقاي سرمايه انساني موجود و كسب توانمندي‌هاي لازم براي حضور در عرصه بين‌الملل مي‌باشد كه از سال گذشته يكي از برنامه‌هاي ملي مصوب كميسيون توسعه پژوهش و آموزش عالي قرآني كشور به اين امر اختصاص يافته است.
در ابتداي اين جلسه گزارشي از سفر هيئت ايراني به اندونزي در راستاي اجراي تفاهم‌نامه‌هاي قرآني موجود و زمينه‌سازي امضاي تفاهم‌نامه‌هاي قرآني جديد ميان مراكز پژوهشي و آموزش عالي دو كشور ارائه شد.
فراهنگ**9187**1569