پروژه شهر IT مي تواند قم را به قطب جذب نخبگان تبديل كند

قم- ايرنا- رئيس كل اسبق بازرگاني قم گفت: پروژه شهرIT مي تواند به خاطر زير ساخت هايي كه داريم، قم را قطب جذب نخبگان قرار دهد، ولي اين فرصت ناديده گرفته شده است.

به گزارش روز دوشنبه ايرنا به نقل از روابط عمومي بنياد قم پژوهي، محمد فقيهي در جلسه اين بنياد با موضوع بررسي وضعيت اقتصادي قم، افزود: مركز زير ساخت هاي it درقم است و بيشترين پهناي باند را در قم داريم ولي استفاده مناسب صورت نمي گيرد.
وي اضافه كرد: قم به دليل وجود بيش از 350 موسسه فرهنگي، بالاترين توليدات نرم افزاري را دارد، سي دي هايي كه در قم توليد مي شود در واشنگتن، ونكوور، سيدني، بحرين، آفريقا و ساير نقاط جهان توزيع مي شود، به طور مثال در سيدني تا هشت دلار همين توليدات نرم افزاري قم را مي فروشند.
وي بيان كرد: كدام صنعت را سراغ داريم كه داراي اين ميزان از ارزش افزوده باشد.
فقيهي گفت: درسفر رهبري به قم، ايشان تاكيد فرمودند كه عقب ماندگي هاي قم فقط به خاطر دوره قاجاريه و پهلوي نيست و بعد از انقلاب هم قم مورد بي مهري قرار گرفته است.
وي با بيان اينكه درقم اهميت بر مسائل سياسي بيشتر از امور اقتصادي بوده است، تصريح كرد: اكثر شهرها، حتي شهرهاي كوچك ايران، بعد از انقلاب تغييرات عظيمي در بخشهاي عمراني، اجتماعي و بهداشتي داشته اند، اما قم چندان دستخوش تحول نبوده است.
به گفته وي، قم شهر مهاجرپذيري است و در بررسي هاي آماري مشخص است كه اكثر اقشار مهاجر به قم از اقشار آسيب پذير جامعه هستند.
رئيس كل اسبق بازرگاني قم اظهار داشت: به هر شهري كه وارد مي شويم، با فضاي سبز و نمادهاي فرهنگي و انقلابي مواجه مي شويم، اما در ورودي هاي قم با انبوهي از مكانيكي، تعويض روغني و گاراژها برخورد مي كنيم.
وي گفت: قم بعداز انقلاب اسلامي بلافاصله به مركزيت فقه شيعي تبديل شد و اين ظرفيت از زمان آيت الله حائري به وجود آمده است، در كنار اين قطب فرهنگي، در قم توانمندي هاي بسيار بالايي نيز وجود دارد.
وي يادآور شد: احداث سد پانزده خرداد و استان شدن قم دو دستور مستقيم از رهبر كبير انقلاب و همچنين رهبر معظم انقلاب بود كه دستور ديگري به اين صورت صادر نشده است، بنابراين مسئولان قم مي توانند از رهنمودها و توانمندي هاي مراكز مرجعيت به نفع شهر قم استفاده كنند.
فقيهي افزود: دومين قطب چاپ و نشر بعد از تهران، مركز توليد صنايع چوب، يكي از قطبهاي توليد كيف و كفش چرم، مركز توليد كفش ماشيني، پيشگام در بحث نساجي، فعال در توليد محصولات كشاورزي و دامپروري ، اينها بخش هايي از توانمندي هاي موجود در استان قم است.
وي با اشاره به اينكه قطب توريست مذهبي هستيم، خاطرنشان كرد: هر سال ميليون ها تن فقط براي زيارت حرم مطهر حضرت معصومه(س) و مسجد مقدس جمكران وارد قم مي شوند، اما از اين ظرفيت استفاده نمي شود، حتي در برخي موارد زائر ايراني و خارجي در قم سرگردان هستند.
وي گفت: مجوز اولين تاكسي توريست كشور در قم صادرشده، اما در عمل استفاده اي صورت نگرفته است.
حذف مشكلات سرمايه گذارهاي داخلي و خارجي، ورود پول به قم با ارائه خدمات مناسب به زائران و مسافران، ارائه خدمات پزشكي و رفاهي به زائران، افزايش ماندگاري زائر در قم و ايجاد يك پژوهشكده براي ارائه راهكار هاي اقتصادي از پيشنهادهاي رئيس كل اسبق بازرگاني قم در حوزه اجرا بود. ك/1
/2085/ 6133/