وزیرخارجه بلغارستان: ایران بازیگر مهمی در منطقه است

تهران - ایرنا - وزیر خارجه بلغارستان گفت: ایران بازیگر مهمی در منطقه بوده و نقش سازنده ای هم در منطقه و هم جامعه بین الملل ایفا می كند.

دانیل میتو(Daniel Mitov) كه هفته گذشته برای دیدار با مقامات ایرانی سفر دو روزه ای را به تهران برنامه ریزی كرده بود، در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا، با اشاره به دیدارهای خود با رئیس جمهوری، وزیر فرهنگ و راه و شهرسازی اظهار كرد: اكنون فرصت خوبی برای توسعه روابط دو كشور در زمینه های مختلف است.
وی به همكاری دو كشور در زمینه حمل و نقل اشاره كرد و گفت:توسعه حمل و نقل وایجاد كریدور ترانزیت بین ایران و بلغارستان از طریق جمهوری آذربایجان و گرجستان و دریای سیاه از مهم ترین بحث های همكاری در این دیدارها بود.
وی خاطرنشان كرد: در زمینه همكاری دو كشور در موضوع انرژی نیز مذاكراتی با مقامات ایرانی داشتم كه مفید بود.
میتو گفت: بلغارستان می تواند به عنوان دروازه ای برای ورود ایران به اروپا عمل كند و امیدوارم با رفع سریع تحریم ها روابط اقتصادی دو كشور نیز دچار تحول شود.
وی گفت: اطمینان دارم برای بهبود روابط ایران با سایر كشورها بویژه كشورهای اروپایی و آمریكا نقاط مثبتی وجود دارد كه باید حفظ شود.
میتو در پاسخ به سوالی درمورد مصوبه اخیر مجلس نمایندگان آمریكا برای شهروندان ۳۸ كشور، اظهار كرد: با وجود نقاط روشن در روابط ایران با سایر كشورها جایز نیست ذهنمان را به مسائل منفی و بازدارنده مشغول كنیم.
وی به توافق هسته ای ایران با قدرت های جهانی اشاره كرد وافزود: بلغارستان همواره حامی فعالیت صلح آمیز هسته ای بود و توافق ایران با گروه 1+5 اتفاق مهمی است كه می تواند به توسعه همكاری های این كشور با دیگر كشورها كمك كند.
وی گفت: نظر منفی در باره برجام ندارم و معتقدم هر موضوعی كه نیازمند شفاف سازی است باید روشن شود.
وزیر خارجه بلغارستان همچنین ازعلاقمندی كشورش به همكاری با ایران در زمینه مبارزه با تروریسم خبر داد وگفت: در دیدار با مقامات ایرانی در مورد بحران سوریه و مبارزه با گروه تروریستی داعش بحث هایی شد.
میتو اضافه كرد: مبارزه علیه تروریسم، موضوعی جهانی است و بلغارستان علاقمند است در كنار كشورهایی قرار گیرد كه به طور واقعی در حال مبارزه با تروریسم هستند.
وی گفت: همكاری در زمینه های فرهنگی، گردشگری، ورزشی، رسانه ای و ارتباطات مردمی از دیگر مباحث گفت و گو در دیدار با مقامات ایرانی بود و بلغارستان علاقمند به سرعت بخشیدن به زمینه های همكاری است.
میزان تجارت بین دو كشور در سال 93، حدود 126 میلیون دلار بود كه از این میزان در حدود 30 میلیون دلار صادرات كالا از ایران به بلغارستان و 96 میلیون دلار نیز واردات از این كشور بوده است.
آساق**3077*1590