۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۳۷
کد خبر: 81888445
۰ نفر
200 تن انار ساوه به روسيه و پاكستان صادر شد

ساوه- ايرنا- معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي ساوه گفت: يك محموله 200 تني از مرغوبترين ارقام انار اين شهرستان در آستانه سال نو ميلادي و شب يلدا به روسيه و پاكستان صادر شد.

محمودرضا خليلي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: در آستانه ژانويه و عيد كريسمس، بازار اروپا براي ورود محصول انار آمادگي بيشتري دارد كه بيش از 100 تن از انار رقمِ ملس ساوه با بسته بندي مناسب به مسكو صادر شد.
وي ادامه داد: حجم قرارداد صادرات انار به كشور روسيه حدود 700 تن است كه تا كنون بيش از 100 تن آن به اين كشور صادر شده است.
خليلي تصريح كرد: از ابتداي فصل برداشت انار تا كنون حدود 100 تن انار ممتاز نيز به كشور پاكستان صادر شده و صدور محصول سرخ ساوه به اين كشور ادامه دارد.
وي اضافه كرد: رايزني با كشور ارمنستان و عراق نيز در دستور كار قرار گرفته كه به نظر مي رسد با توجه به لغو تحريم هاي احتمالي تا پايان سال جاري انار ساوه به اين كشورها نيز با حجم بيشتري صادر شود.
خليلي در خصوص ارزآوري اقتصادي انار ساوه در بازارهاي جهاني گفت: هر كيلوگرم انار ممتاز ساوه در بازارهاي جهاني و اروپايي بيش از 1.5 دلار به فروش مي رسد كه در ايام تعطيلات ژانويه و آغاز سال نو ميلادي اين رقم به بالاي 2.5 دلار نيز مي رسد.
وي در مورد كيفيت و ويژگي هاي انار صادراتي ساوه گفت: معمولا انارهاي صادراتي در وزن هاي مختلفي از 250 تا 500 گرم قابليت صدور دارند كه برخي از كشورهاي مقصد به كيفيت رنگ، طعم و مزه دانه انار بيشتر از وزن آن اهميت مي دهند كه اين امر سبب مي شود تا قابليت صادرات بيشتر فراهم شود.
معاون فني و اجرايي جهاد كشاورزي ساوه بيان كرد: انار صادراتي ساوه از نوع ارگانيك بوده و كشورهاي مقصد نسبت به اين مهم تاكيد و توجه بيشتري دارند.
خليلي اظهار كرد: قيمت محصول انار ارگانيك و ممتاز ساوه بسته به نوعِ رقم و وزن، نسبت به ديگر ارقام انار توليدي در ديگر استان ها بين 10 تا 20 هزار ريال در هر كيلوگرم بيشتر است.
وي در خصوص امكان سنجي ورود به ديگر بازارهاي خارجي بيان كرد: كره، تركمنستان، اوكراين و چند كشور ديگر نيز به عنوان بازار هدف صادراتي مد نظر هستند كه رايزني با اين كشورها در ماه هاي آتي انجام مي شود.
شهرستان ساوه از قطب هاي توليد انار در كشور است كه بنا بر آمار موجود ظرفيت توليد 150 هزار تن از اين محصول را دارد كه 40 تا 50 درصد از اين ميزان قابليت صادرات دارد.
استان مركزي از نظر فراواني باغ ها و عملكرد، رتبه دوم توليد انار در كشور را دارد و سالانه به طور ميانگين حدود 15 هزار تن انواع انار از اين استان به خارج از كشور صادر مي شود. ك/3
5132/3075/6013/6012