ایران و روسیه دو تفاهمنامه همكاری اقتصادی امضا كردند

تهران- ایرنا- در حاشیه نمایشگاه ملی روسیه در نمایشگاه بین المللی تهران، جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه عصر امروز(دوشنبه) دو تفاهمنامه همكاری در زمینه های اقتصادی امضا كردند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، یكی از این تفاهمنامه ها در زمینه گسترش همكاری های اقتصادی دو كشور بود كه به امضای دنیس مانتوروف وزیر تجارت و صنایع فدراسیون روسیه و محمدرضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت به امضا رسید.
تفاهمنامه دوم در زمینه تولید كمباین در ایران بود كه بخش های خصوصی دو كشور آن را امضا كردند. براساس آن، طرف روسی در حوزه فناوری های نوین با طرف ایرانی همكاری خواهد داشت.
به گزارش ایرنا، نمایشگاه ملی روسیه بعدازظهر امروز در حاشیه «گفتمان تجاری صنعتی، مسكو ـ تهران» در محل دائمی نمایشگاه های بین المللی تهران آغاز به كار كرد.
در این نمایشگاه كه تا دوم دی ماه از ساعت 9 تا 18 برپاست، آخرین فناوری های روسیه و شركت های مختلف تولیدی و توسعه فناوری های شامل صنایع ماشینی، خودروسازی، حمل و نقل، صنایع هوایی، كشاورزی و دیگر محصولات به نمایش گذاشته شده اند.
همچنین هواپیماهای مشهور سوخو، سوپر جت 100 و مدل تجاری آن نمایش داده شده و علاوه برآن آخرین فناوری كامپوزیت، واگن های راه آهن، رادارهای غیرنظامی، ماشین های برداشت محصول (كمباین)، لودرهای صنعتی، تجهیزات الكتریكی و روشنایی در بیش از 40 غرفه به نمایش درآمده است.
طرح های تجاری در بخش صنایع هوایی، مهندسی حمل و نقل، ماشین های كشاورزی، مهندسی صنایع سنگین، تجهیزات دارویی و پزشكی توسط روسیه در این نمایشگاه ارائه شده است.
به گزارش ایرنا، ایران و روسیه افق 40 میلیارد دلاری را برای همكاری ها در عرصه های مختلف در نظر گرفته اند.
براساس اسناد مذاكرات آبان ماه امسال كمیسیون مشترك همكاری های دو كشور كه در روسیه امضا شد، قرار است ارزش روابط اقتصادی تهران و مسكو از حدود دو میلیارد دلار كنونی به 10 میلیارد دلار در آینده ای نزدیك افزایش یابد.
اقتصام**9189**3061** 2023