پرونده اتهامی نخست‌وزیر سابق قطر در انگلیس موردبررسی قرار می‌گیرد

لندن- ایرنا- روزنامه گاردین روز دوشنبه در گزارشی نوشت: پرونده 'حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی' نخست‌وزیر سابق قطر به دنبال شكایت یك تبعه انگلیسی به دلیل دستگیری غیرقانونی اش توسط عوامل این شیخ قطری در دوحه، در دادگاهی در لندن مورد بررسی قرار می‌گیرد.

به گزارش ایرنا، روزنامه گاردین افزود: 'فواز العطیه'، تبعه انگلیسی متولد لندن در طرح شكایتش عنوان كرده است كه عوامل شیخ 'حمد بن جاسم' كه هم‌اینك در لندن به رغم برخورداری از مصونیت دیپلماتیك به كار هتل داری و تجارت مشغول است، به‌اشتباه وی را به مدت 15 ماه در دوحه زندانی كردند و رفتارهای صورت گرفته توسط آنها به گونه ای بود كه فرقی با شكنجه نداشته است.
گاردین نوشت: دادگاهی در انگلیس قرار است در ماه ژانویه برای رسیدگی به چالش موجود بر سر وضعیت دیپلماتیك شیخ حمد بن جاسم و برای استماع اتهامات العطیه علیه نخست‌وزیر سابق و خانواده‌اش مبنی بر استفاده از منافع تجاری گسترده در انگلیس برگزار شود.
به نوشته روزنامه گاردین، شیخ حمدبن جاسم به‌رغم برخورداری از مصونیت دیپلماتیك، مدیر و مالك شركتی است كه هتل پنج ستاره «اینتركانتیننتال پارك لین» لندن متعلق به آن است. براساس گزارش‌ها این هتل در سال 2013 میلادی به قیمت 400 میلیون پوند فروخته‌ شده است.
این روزنامه افزود: فواز العطیه مدعی است كه در تمام مدت بازداشتش در دوحه، فقط برای بازجویی، او را از سلول انفرادی‌اش خارج می‌كردند ضمن اینكه او شیخ حمد بن جاسم را به مصادره اموالش متهم كرده است .
به نوشته روزنامه گاردین، فواز العطیه خواستار دریافت صدها میلیون پوند غرامت به خاطر از دست دادن ملك اجدادی‌اش در قطر شده است.
گاردین افزود: وكلای مدافع شیخ حمد بن جاسم كه تحت عنوان 'اچ بی جی ' شناخته می‌شود، مدعی شده‌اند این اتهامات، تحریف‌شده، جعلی و اغراق‌آمیز است، و موكلشان در زندانی شدن عطیه هیچ نقشی نداشته است.
این روزنامه اضافه كرد: شیخ حمد بن جاسم تاكنون برای دفاع از خودش اظهارنظری نكرده است، زیرا موكلانش اختیارات قضایی دادگاه انگلیس را برای رسیدگی به این شكایت زیر سؤال برده‌اند. آنها می‌گویند موكلشان از مصونیت دیپلماتیك برخوردار است.
گاردین افزود: اما العطیه مدعی شده كه استوارنامه دیپلماتیك نخست‌وزیر سابق قطر جعلی است. وی گفته است : «آیا می‌توانید تصور كنید كه نخست‌وزیر سابق قطر به سمتی دیپلماتیك در سفارت این كشور در انگلیس منصوب‌شده باشد؟»
این روزنامه نوشت: وی تصریح كرده است شیخ حمد بن جاسم در مصاحبه‌های تلویزیونی و در مجامع علنی «همواره خود را شهروندی عادی دانسته است، نه یك مقام قطری. اما او هم‌اكنون ادعا می‌كند دیپلمات سفارت قطر در انگلیس است و از مصونیت دیپلماتیك برخوردار است.»
گاردین افزود: العطیه گفت شیخ حمد بن جاسم برای دفاع از خود در برابر اتهام مبنی بر شكنجه یك شهروند انگلیسی، مدعی برخورداری از مصونیت دیپلماتیك است.
به نوشته این روزنامه ، موكلان شیخ حمد بن جاسم با رد این ادعاها اعلام كردند انتصاب موكلشان به سمت دیپلمات در سفارت قطر به‌پیش از طرح شكایت از وی بازمی‌گردد، و سمتش در این سفارتخانه، «به نزدیكی بیش‌ازپیش روابط قطر و انگلیس، به‌ویژه درزمینهٔ اقتصادی كمك خواهد كرد.»
این روزنامه نوشت: موكلان شیخ حمد بن جاسم اعلام كردند این فعالیت‌های تجاری، كنوانسیون وین را نقض نمی‌كند. آنها با ارسال ایمیلی به روزنامه گاردین تصریح كردند دولت انگلیس از انتصاب موكلشان به سمت دیپلماتیك مطلع، و متقاعد شده كه با توجه به انتصاب وی به سمت مشاور وزیر، مفاد كنوانسیون وین رعایت شده است.
آنها افزودند: براساس مقررات، دیپلمات‌ها از سرمایه‌گذاری در كشوری كه مقیم آن هستند، منع نشده‌اند.
به نوشته گاردین ، براساس برآوردهای صورت گرفته ارزش دارائی‌های شیخ حمد بن جاسم آل ثانی بیش از هفت میلیارد و 800 میلیون پوند است. وی از سال 2000 تا 2013 یكی از مسئولان اصلی صندوق ذخیره ارزی موسوم به سازمان سرمایه‌گذاری قطر با سرمایه‌ای بالغ‌بر 200 میلیارد دلار بود كه مسئولیت نظارت بر مجموعه طرح‌های سرمایه‌گذاری در لندن را بر عهده داشت.
گاردین افزود: پس ‌از آنكه امیر قطر در ژوئن 2013 میلادی به نفع پسرش شیخ تمیم بن حمد آل ثانی كناره‌گیری كرد، شیخ حمد بن جاسم نیز از سمت نخست‌وزیر، وزیر امور خارجه، و ریاست سازمان سرمایه‌گذاری قطر كناره‌گیری كرد و شش ماه بعد وی در لندن در فهرست اسامی دیپلمات‌های وزارت امور خارجه قطر در لندن ظاهر شد، و درنهایت به سمت «مشاور وزیر» منصوب شد.
این روزنامه افزود: قرار گرفتن نام نخست وزیر سابق قطر در این فهرست به‌عنوان دیپلمات به این معناست كه او و خانواده‌اش به‌موجب كنوانسیون 1961وین از مصونیت قضایی در انگلیس برخوردار هستند.
اروپام**5**1552

http://www.theguardian.com/world/2015/dec/20/qatari-sheikh-accused-of-running-hotel-while-claiming-diplomatic-immunity