يك محموله 200 تني انار از ساوه به روسيه و پاكستان صادر شد

ساوه- ايرنا - معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي ساوه گفت:يك محموله 200 تني انار از مرغوبترين ارقام انار اين شهرستان درآستانه سال نو ميلادي و شب يلدابه كشور روسيه و پاكستان صادر شد.

محمود رضا خليلي روز دوشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: در آستانه تعطيلات ژانويه و عيد كريسمس بازار اروپا براي ورود محصول انار آمادگي بيشتري دارد كه بيش از 100 تن از انار رقمِ ملس ساوه با بسته بندي مناسب به مسكو صادر شد.
وي ادامه داد: حجم قرارداد صادرات انار به كشور روسيه حدود 700 تن است كه تا كنون بيش از 100 تن آن به اين كشور صادر شده است.
خليلي تصريح كرد: از ابتداي فصل برداشت انار، تا كنون حدود 100 تن انار ممتاز نيز به كشور پاكستان صادر شده و حجم صادرات محصول سرخ ساوه به اين كشور ادامه دارد.
وي اضافه كرد: رايزني با كشور ارمنستان و عراق نيز در دستور كار قرار گرفته كه به نظر مي رسد با توجه به لغو تحريم هاي احتمالي تا پايان سال جاري محصول انار ساوه در اين كشورها نيز با حجم بيشتري صادر شود.
خليلي در خصوص ارز آوري اقتصادي محصول انار ساوه در بازارهاي جهاني گفت: هر كيلوگرم انار ممتاز و مرغوب ساوه در بازارهاي جهاني و اروپايي بيش از يك و نيم دلار به فروش مي رسد كه در ايام تعطيلات ژانويه و آغاز سال نوي ميلادي تا اين رقم به بالاي دو و نيم دلار نيز مي رسد.
وي در مورد كيفيت و ويژگي هاي انار صادراتي ساوه گفت: معمولا انارهاي صادراتي در وزن هاي مختلفي از 250 تا 500 گرم قابليت صادرات دارند كه برخي از كشورهاي مقصد صادرات به كيفيت رنگ، طعم و مزه دانه انار بيشتر از وزن انار اهميت مي دهند كه اين امر سبب مي شود تا قابليت صادرات بيشتر فراهم شود.
معاون فني و اجرايي سازمان جهاد كشاورزي بيان كرد: محصول ممتاز صادراتي انار ساوه به كشورهاي مختلف از نوع ارگانيك بوده و كشورهاي مقصد نسبت به اين مهم تاكيد و توجه بيشتري دارند.
خليلي اظهار كرد: قيمت محصول انار ارگانيك و ممتاز ساوه بسته به نوعِ ارقام و وزن نسبت به ديگر ارقام انار توليدي در استان هاي ديگر بين 10 تا 20 هزار ريال در هر كيلو بيشتر است.
وي در خصوص امكان سنجي ورود به ديگر بازارهاي خارجي بيان كرد: تركمنستان، اوكراين، كره و چند كشور ديگر نيز به منظور بازار هدف صادراتي مد نظر قرار دارند كه رايزني با اين كشورها در ماه هاي آتي در دستور كار است.
شهرستان ساوه يكي از قطب هاي توليد انار در كشور است كه بنا بر آمار موجود طرفيت توليد 150 هزار تن از اين محصول را دارد كه بيش از 40 تا 50 درصد از اين ميزان قابليت صادرات دارد.
استان مركزي از نظر فراواني باغ ها و عملكرد، رتبه دوم توليد انار در كشور را دارد و سالانه به طور ميانگين حدود 15 هزار تن انواع انار از استان مركزي به خارج از كشور صادر مي شود.ك/3
3075/6013//6012