ثبت نام40داوطلب نمایندگی مجلس شورای اسلامی و چهار داوطلب خبرگان از گیلان

رشت - ایرنا - رئیس ستاد انتخابات استان گیلان گفت: در سومین روز ثبت نام داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، 40 نفر نام نویسی و در پنجمین روز ثبت نام داوطلبان مجلس خبرگان، چهار نفر نام نویسی كرده اند.

محمد احمدی پور عصر دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا بیان كرد: در سومین روز از ثبت نام داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، 40 نفر نام نویسی كردند كه از این تعداد، 37 نفر مرد و سه نفر زن بوده اند.
وی افزود: بر این اساس، شمار داوطلبان نام نویسی شده برای نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، تاكنون به 89 نفر رسیده است.
رئیس ستاد انتخابات گیلان ادامه داد: كار ثبت نام از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی در استان در 11 حوزه انتخابیه اصلی شامل رشت، فومن، صومعه سرا، تالش، انزلی، آستارا، رودبار، لاهیجان، لنگرود، رودسر و آستانه اشرفیه انجام می شود.
احمدی پور اضافه كرد: همچنین امروز و در پنجمین روز ثبت نام از داوطلبان نمایندگی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، چهار نفر با حضور در فرمانداری رشت نام نویسی كردند كه بر این اساس، شمار داوطلبان نمایندگی دور پنجم مجلس خبرگان از گیلان، به 18 نفر رسید.
ثبت نام از داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی، از شنبه بیست و هشتم آذرماه و نام نویسی از داوطلبان پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری از پنجشنبه هفته گذشته بیست و ششم آذرماه آغاز شده است.
صلاحیت داوطلبان نمایندگی دهمین دوره مجلس شورای اسلامی از پنجم تا 14 دی ماه توسط هیات های اجرایی بررسی می شود و پس از آن، افراد ردصلاحیت شده فرصت دارند از 16 تا 19 دی اعتراضشان را ارائه دهند تا هیات های نظارت بر انتخابات آنها را بررسی كنند و نتیجه را تا 26 دی به شورای نگهبان دهند.
شورای نگهبان نظر نهایی خود را نسبت به اعتراضات تا 16 بهمن اعلام خواهد كرد و در مرحله بعدی، اعتراض داوطلبان به این نظر شورا صورت می گیرد. اسامی نهایی در 20 بهمن از طرف شورای نگهبان به وزارت كشور اعلام می شود و این وزارتخانه اسامی نامزدهای دارای صلاحیت را در 27 بهمن به حوزه های انتخابیه می دهد تا فردای این روز، فرمانداران اسامی را منتشر كنند.
زمان تبلیغات نامزدهای انتخابات از 29 بهمن تا پنجم اسفند به مدت یك هفته خواهد بود تا با یك تنفس یك روزه در آن، مردم شریف ایران در 7 اسفند با آرای ریخته شده در صندوق های رای، نظر خود را درباره آنها اعلام كنند.
استان گیلان با افزون بر 14 هزار كیلومترمربع و جمعیتی بالغ بر دو میلیون و 480 هزار نفر و 16 شهرستان، 13 نماینده در مجلس شورای اسلامی و چهار نماینده در مجلس خبرگان رهبری دارد.
انتخابات دهمین دوره مجلس شورای اسلامی همزمان با انتخابات پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری، هفتم اسفندماه سال جاری برگزار می شود.ك/3
7294/2007