مصوبه شورایعالی امنیت ملی درباره فتنه گران حكم قانون را دارد

تهران - ایرنا - معاون اول و سخنگوی قوه قضاییه عصردوشنبه در چهارمین همایش دانشگاه سدی در برابر فتنه، در دانشكده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران خطاب به صدها دانشجوی حاضر در این مكان گفت: سران فتنه با حكم شورایعالی امنیت ملی در حصر هستند و این دستورالعمل حكم قانون را دارد.

حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای این مطلب را پس از آن بیان كرد كه یكی از دانشجویان حاضر در این مكان به دعوت انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران، گردهم آمده بودند، خواستار محاكمه و اجرای اشد مجازات برای سران فتنه شد.
معاون اول قوه قضاییه تصریح كرد: همه ما تا زمانیكه قانون دارای مشروعیت است، باید تابع قانون باشیم و این به نفع همه آحاد جامعه است كه در برابر قانون تمكین كنند و امروز حكم قانونی درباره سران فتنه حكم صادره از سوی شورایعالی امنیت ملی است و شاید این حكم فردا عوض شود.
وی به بیان دوخاطره از میرحسین موسوی و مهدی كروبی پرداخت وگفت: اینها مطالبی هستند كه خودم شاهد آن بودم.
آقای كروبی یكسری ادعاهایی كرده و نامه ای نوشته و نسبت های بد و زشتی را به برخی نهادها و ارگانها داده بود.
محسنی ا‍ژه ای افزود: مسوولان نظام با كمال متانت سعه صدر و آرامش پذیرفتند و رئیس قوه قضاییه سه نفر را برای رسیدگی به این مساله تعیین كرده و گفتند با آقای كروبی جلسه ای بگذارید تا وی مطالب خود را مطرح كند و اگر آنجه می گوید صحیح باشد، عاملان تحت تعقیب قضایی قرار گیرند و به اشد مجازات برسند.
وی ادامه داد در یكی از جلسات هیات سه نفره كه من هم از اعضای آن هیات بودم موضوعات با آقای كروبی مطرح شد من از قبل با وی ارتباط نزدیك و رفت و آمد داشتم و به همین خاطر به وی گفتم چون ممكن است فردا از این جلسه مطالبی خارج شود این جلسه ضبط شود كه همه چیز ضبط شد و آقای كروبی هم پذیرفت.
سخنگوی قوه قضاییه افزود: به آقای كروبی گفتم كه شما من را می شناسید و قبول دارید كه به این زمینه ها اشراف دارم كه او نیز پاسخ داد در این امور شما را متوسط به بالا قبول دارم.
به گفته وی، در این جلسه به كروبی گفتم كه این هیات تحقیقاتش را شروع می كند و هیچ چیزی را هم از شما پنهان نمی كنیم چرا كه شما مسوولیت های مختلفی داشته اید و مساله ای نیست كه ندانید بنابراین در باره هرآنچه كه تحقیق می كنیم را به شما اطلاع می دهیم.
محسنی ا‍ژه ای اضافه كرد: به آقای كروبی گفتم چنانچه یك درصد، حرفهای شما درست نبود به گونه ای كه خودتان قبول كردید كه این حرفها درست نیست، آیا حاضرید بیایید بیان كنید كه اشتباه كرده اید، كه آقای كروبی پاسخ مثبت داد و پذیرفت.
وی یادآورشد در پایان انجام تحقیقات و مشخص شدن بسیاری از ابهامات برای ایشان نیز مشخص شد كه این سخنانشان درست نبوده است و من از كروبی خواستم كه به قولش عمل كند، اما وی عمل نكرد. گاهی اوقات خدا نكند كه انسان به مسیر دیگر برود.
وی افزود: یكی از مواردی كه اعلام شده بود این بود كه دختری كه فرزند شهید است و چهار نفر از بستگان نزدیكش هم شهید شده اند، توسط عده ربوده، شكنجه، تعرض و سپس رویش اسید پاشیده شده و بعد درفلان قطعه بهشت زهرا(س) وی را دفن كرده اند. اگر همین الان بروید و آن خبر را ببینید متوجه می شوید كه در آن زمان چه جنجالی برای این موضوع راه انداختند و كار را آنقدر مشتبه كرده بودند كه حتی برخی از نمایندگان مجلس هم به منزل مادر آن دختر رفتند و او را تسكین دادند و درمسجد قلهك نیز برای این فرد به عنوان فرزند شهید ختم برگزار كردند.
سخنگوی قوه قضاییه اظهارداشت: مستندات این پرونده و نحوه رفتار آقای موسوی و كروبی درباره این شایعه را هم به آنها ارائه كردیم ولی آنها حاضر نشدند كه اشتباهشان را پذیرفته و به آن اعتراف كنند.
وی تاكید كرد: سران و اصحاب فتنه مجرمین بزرگی هستند و همه كسانی هم كه آگاهانه و همسو با این افراد كشور را دچار مشكل كردند و برخی را به كشتن دادند، آنها هم مجرمند و بدون تردید اگر نبود رافت اسلامی و ملاحظات شورایعالی امنیت ملی نبود، باید همه سران فتنه به عنوان مجرم تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و به اشد مجازات می رسیدند.
معاون اول قوه قضاییه تصریح كرد: پذیرش خطا و توبه تنها را بخشودگی در درگاه الهی و هر محكمه ای است و فتنه گران هم برای مورد بخشش قرار گرفتن باید كه به اشتباهشان پی برده، اعتراف كرده و ابراز پشیمانی و جبران باشند تا زمانی كه احیانا در موضع اشتباه خودشان بمانند، قطعا امكان گذشت از آنان وجود ندارد.
وی درباره مطالبی كه از دانشجویان درباره چرایی عدم محاكمه سران فتنه درسالن شعار داده می شد نیزگفت: اینكه چرا مانند سایر جرایم با این افراد برخورد نشده است، باید توجه داشت كه آنان با مصوبه شورایعالی امنیت ملی برخورد شده كه از نظر قانون اساسی حكم قانونی دارد و شایسته و به نفع همه آحاد جامعه است كه به قانون احترام گذاشته و تمكین كنیم.
وی اظهاركرد: تا امروز حكم در این باره فتنه گران این بوده و ممكن است كه فردا عوض شود و محاكمه و فعلا محاكمه و مجازات متداول و آیین دادرسی مرسوم انجام نشود ولی فراموش نكنیم كه مصوبه شورایعالی امنیت ملی حكم قانون را دارد.
اجتمام / 1370/1724