۳۰ آذر ۱۳۹۴،‏ ۱۷:۱۱
کد خبر: 81888401
۰ نفر
14 میلیارد ساعت وقت ایرانیان صرف بازی ویدئویی می شود

تهران- ایرنا- رئیس مركز ملی پژوهش‌های راهبردی جوانان كشور گفت: ایرانی‌ها سالانه 14.6 میلیارد ساعت از وقت خود را صرف بازی‌های رایانه‌ای و تلفن همراه می‌كنند.

به گزارش روز دوشنبه گروه فرهنگی ایرنا، محمد مسعود كریمی در جلسه كمیته فضای مجازی ستاد ساماندهی امور جوانان استان اصفهان افزود: 89 درصد از این افراد را جوانان و نوجوانان تشكیل می‌دهند.
وی تصریح كرد: به صورت میانگین هر ایرانی 9 ساعت از شبانه‌روز را صرف حضور در فضای مجازی می‌كند.
رئیس مركز ملی پژوهش‌های راهبردی جوانان همچنین از آمار بیش از 20 میلیونی بازی‌كنندگان بازی‌های رایانه‌ای در ایران خبر داد و گفت: 56 درصد این افراد پسر و 44 درصد دختر هستند.
كریمی با اشاره به تاثیر زیاد شبكه‌های اجتماعی و فضای مجازی بر آحاد جامعه هشدار داد: توجه نكردن به هویت ملی و فرهنگی در فضای مجازی موجب كمرنگ شدن هویت ملی و فرهنگی جامعه خواهد شد.
وی تاكید كرد: تدوین سند سواد رسانه‌ای یكی از عوامل آرامش اجتماعی برای كاربران فضای مجازی خواهد بود كه چهار رویكرد استفاده بهینه از تلفن همراه، ماهواره، اینترنت و بازی‌های رایانه‌ای را دنبال می‌كنند.
دبیركمیته تخصصی فضای مجازی اصفهان افزود: هر استان موظف است یك سازمان مردم نهاد با محوریت سواد رسانه‌ای ایجاد كند و آموزش لازم در موضوع سواد رسانه‌ای را به اقشار مختلف ارائه دهد.
وی با اشاره به اینكه زمینه سازی برای اشتغال جوانان در فضای مجازی برعهده كمیته فضای مجازی ستاد ساماندهی امور جوانان استان است، بیان كرد: توسعه كسب و كار خویش‌فرما، افزایش فرصت‌های شغلی جدید و كارآمد برای جوانان و توسعه كسب و كارهای دانش بنیان از مهمترین عوامل ایجاد كسب و كار در فضای مجازی است.

**سمنان، پاك‌ترین مركز استان در زمینه توزیع بازی‌های رایانه‌ای
رئیس ستاد مبارزه‌ با بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز، گفت: در بازرسی‌هایی كه تاكنون در مراكز استان‌ها انجام شده، سمنان، ركورددار پاك‌ترین مركز استان از لحاظ توزیع بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز است.
بر اساس گزارش روابط عمومی بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای، خسرو كردمیهن اظهار كرد: از ابتدای سال جاری عملیات تشكیل ستادهای استانی برای پاكسازی مراكز تولید بازی‌های رایانه‌ای از بازی‌های مخرب و غیرمجاز آغاز شده و این اقدام در همكاری با ادارات ارشاد استان‌ها و نیروی انتظامی در حال انجام است.
وی ادامه داد: تاكنون 11 مركز استان از جمله یزد، قزوین، سمنان و... مورد بازرسی قرار گرفته‌اند و در این عملیات سمنان ركورددار پاك‌ترین مركز استان از لحاظ توزیع بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز است چراكه از بازرسی 7 مركز تنها 780 بازی غیرمجاز جمع‌آوری شده است.
رئیس ستاد مبارزه‌ با بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز همچنین گفت: بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای چندین جلسه با همكاران در صدا و سیما برگزار كرده تا بتوانیم اثرات مخرب بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز را به خانواده‌ها هشدار دهیم اما متاسفانه نگاه اقتصادی صرف به این مقوله مانع كار می‌شود در صورتی كه با توجه به هجم گسترده بازی‌های رایانه‌ای غیرمجاز ضرورت دارد به خانواده‌ها آگاهی داده شود.
وی در پایان گفت: البته صدا و سیما اقداماتی در این زمینه انجام داده است اما كافی نیست. متأسفانه می‌توان گفت اثرات مخرب این بازی‌ها بر نوجوانان كمتر از مواد مخدر و افیون نیست و مبارزه با نشر این بازی‌ها عزم ملی می‌طلبد.

**بازی آنلاین «كلاب فوتبال ایرانیان» به‌روزرسانی شد
با گذشت 8 ماه از افتتاح بازی تحت مرورگر «كلاب فوتبال ایرانیان»، این بازی با نسخه جدید به‌روزرسانی شد.
در نسخه جدید كلاب فوتبال ایرانیان كه با نشانی iranianfc.ir در دسترس عموم قرار دارد، امكانات جدیدی به همراه رابط كاربری زیباتر و بهتر مورد استفاده قرار گرفته است.
در كلاب فوتبال ایرانیان تمامی تیم‌ها در 8 هرم قرار گرفته و در راس این هرم‌ها، لیگ‌های برتر وجود دارند كه با صعود به جام قهرمانان، بالاترین سطح از بازی را تجربه خواهند كرد.
هر كاربر به‌عنوان مربی تیم خود، به تعیین سیستم و استراتژی تیم می‌پردازد تا بهترین تركیب از بازیكنان را به میدان بفرستد.
فراهنگ**9246**1569