بازتاب 'دیوارهای مهربانی ' ایرانیان در رسانه های انگلیس

لندن - ایرنا- ابتكار ایرانیان در راه اندازه‌ای 'دیوارهای مهربانی' برای كمك به افراد بی‌بضاعت روز دوشنبه در رسانه‌های انگلیسی بازتاب گسترده‌ای یافت.

به گزارش ایرنا، روزنامه دیلی تلگراف در گزارشی نوشت: ایرانی‌ها با برپایی 'دیوارهای مهربانی ' در سراسر ایران از جمله در شهرهای شیراز، مشهد و اصفهان به كمك هموطنان بی‌بضاعت و بی‌خانمانشان در ماه‌های فصل سرد زمستان شتافتند.
این روزنامه نوشت: ایرانی‌ها 'دیوارهای مهربانی' برپا كرده‌اند. مردم ( با این ابتكار ) به‌راحتی می‌توانند كت و لباس‌های گرم خود را به افراد بی‌خانمان و بی‌بضاعت درحالی‌كه ایران دارای زمستان‌های بسیار سردی است، اهدا كنند.
دیلی تلگراف افزود: مفهوم بسیار ساده است، چند آویز و چوب‌لباسی بر روی یك دیوار رنگ‌شده كه بر روی آن نوشته‌شده است 'اگر نیاز نداری بگذار و اگر نیاز داری آن را بردار'.
این روزنامه با بیان اینكه سازمان دهنده این حركت اجتماعی همچنان ناشناخته باقی‌مانده است، افزود: گفته می‌شود كه این ابتكار نخست در شهر مشهد در شمال شرق ایران شروع شد و پس‌از آن در شهرهای دیگر این كشور گسترش یافت.
دیلی تلگراف اضافه كرد: این حركت در دیگر شهرها پس از پخش تصاویر آن در شبكه‌های اجتماعی كه از كاربرانشان می‌خواستند اجازه ندهند كه مردم بی‌خانمان از سرما در این زمستان بلرزند، گسترش یافت .
این روزنامه افزود: مشابه این ایده پیشتر نیز در خیابان‌های ایران به‌صورت تعبیه یخچال‌هایی حاوی مواد غذایی برای افراد بی‌بضاعت دیده‌شده بود.
دیلی تلگراف نوشت: یك كاربر در شبكه اجتماعی فیس بوك نوشته است' این‌یك ایده بزرگ است و امیدوارم در سراسر ایران منتشر شود.'
این روزنامه افزود: یك كاربر دیگر می‌گوید 'دیوارها بین ما فاصله انداخته‌اند اما ( این ابتكار ) در برخی از خیابان‌های شیراز ، مردم را به هم نزدیك‌تر كرده است. '
دیلی تلگراف در همین حال افزود: ایران دارای زمستان‌های بسیار سردی است و اغلب درجه دما به زیر صفر درجه می‌رسد.
شبكه 'بی‌بی‌سی' نیز در گزارشی این در مورد نوشت: ایرانی‌ها در حال سازمان‌دهی كمك های خیریه به شكل 'دیوارهای مهربانی ' در فضاهای باز هستند.
این شبكه خبری افزود: این دیوارهای مهربانی در شهرها بزرگ برپا شده‌اند و سبب ترویج بحث‌هایی به‌صورت آنلاین در مورد تلاش برای كمك به افراد فقیر شده است.
بی‌بی‌سی افزود: این ایده به نظر می‌رسد كه برای نخستین بار در شهر مشهد و پس ‌از آنكه فردی با آویزان كردن چند جا لباسی و آویز بر روی دیواری كه بر روی آن نوشته‌شده بود 'اگر نیاز نداری بگذار و اگر نیاز داری بردار '، شروع شد و اهدای كت، شلوار و دیگر لباس‌های گرم نقطه شروع این حركت بود.
این شبكه خبری افزود: فردی كه مبدع این ابتكار بود همچنان ناشناخته مانده اما این ایده به ‌سرعت در دیگر شهرها گسترش و در شبكه‌های اجتماعی ایران پر شده است.
اروپام**4** 1552**1572