شمار داوطلبان نمايندگي مجلس در آستارا به 9 نفر رسيد

آستارا - ايرنا- در سومين روز از ثبت نام داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در شهرستان آستارا، سه نفر نام نويسي كردند و بر اين اساس، شمار آنها به 9 نفر رسيد.

فرماندار آستارا عصر دوشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا گفت: در سومين روز ثبت نام داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي، سه مرد با حضور در فرمانداري آستارا نام نويسي كردند.
سيروس شفقي با اشاره به اينكه با ثبت نام اين افراد مجموع داوطلبان نمايندگي مجلس شوراي اسلامي آستارا طي سه روز به 9 نفر رسيد ، افزود: فعاليت اعضاي هيات اجرايي انتخابات خبرگان رهبري و مجلس شوراي اسلامي نيز در شهرستان آستارا با قوت آغاز شده است.
وي در ادامه با اشاره شور انتخاباتي حاكم در شهرستان آستارا ، اضافه كرد: پيش بيني مي شود آمار داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در شهرستان آستارا نسبت به دوره قبل افزايش يابد.
در انتخابات نهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در شهرستان آستارا، 49 هزار و 174 نفر از اهالي شهرستان آستارا معادل 13 . 93 درصد در پاي صندوق هاي راي حاضر شدند كه اين ميزان مشاركت در مقايسه با دوره هشتم انتخابات مجلس، 14 درصد افزايش داشته است.
كار ثبت نام از داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي در گيلان در 11 حوزه انتخابيه اصلي شامل رشت، فومن، صومعه سرا، تالش، انزلي، آستارا، رودبار، لاهيجان، لنگرود، رودسر و آستانه اشرفيه و نيز پنج حوزه فرعي شامل املش، شفت، رضوانشهر، ماسال و سياهكل انجام مي شود.
صلاحيت داوطلبان نمايندگي دهمين دوره مجلس شوراي اسلامي نيز از پنجم تا 14 دي ماه توسط هيات هاي اجرايي بررسي مي شود و پس از آن، افراد ردصلاحيت شده فرصت دارند از 16 تا 19 دي اعتراضشان را ارائه دهند تا هيات هاي نظارت بر انتخابات آنها را بررسي كنند و نتيجه را تا 26 دي به شوراي نگهبان دهند.
شوراي نگهبان نظر نهايي خود را نسبت به اعتراضات تا 16 بهمن اعلام خواهد كرد و در مرحله بعدي، اعتراض داوطلبان به اين نظر شورا صورت مي گيرد. اسامي نهايي در 20 بهمن از طرف شوراي نگهبان به وزارت كشور اعلام مي شود و اين وزارتخانه اسامي نامزدهاي داراي صلاحيت را در 27 بهمن به حوزه هاي انتخابيه مي دهد تا فرداي اين روز، فرمانداران اسامي را منتشر كنند.
زمان تبليغات نامزدهاي انتخابات از 29 بهمن تا پنجم اسفندماه به مدت يك هفته خواهد بود تا با يك تنفس يك روزه در آن، مردم شريف ايران در 7 اسفند با آراي ريخته شده در صندوق هاي راي، نظر خود را درباره آنها اعلام كنند.
شهرستان 86 هزار نفري آستارا در غرب استان گيلان و در نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع شده و يك نماينده در خانه ملت دارد.ك/3
7105/2007