رونق مسكن در انگلیس/ آرزو برای انگلیسی‌ها، بازاری برای خارجی‌ها

لندن - ایرنا - رونق مسكن در چند سال اخیر در انگلیس كه همراه با افزایش سریع بها بوده اگرچه خانه‌دار شدن برای طبقات متوسط این كشور را مبدل به آرزو كرده اما مبدل به بازاری سودآور برای خارجی‌ها شده است.

به گزارش، روزنامه دیلی تلگراف روز دوشنبه در گزارشی با اشاره به آمار جدید بانك مركزی انگلیس در ارتباط با افزایش سریع بهای مسكن در این كشور نوشت: این مساله سبب شده است كه شهرت انگلستان به‌عنوان ملت 'صاحب‌خانه ' در معرض تهدید قرار گیرد.
این روزنامه نوشت: براساس تحقیقات بانك مركزی انگلیس، خرید خانه برای خانواده‌های متوسط انگلیسی با توجه به رشد سریع قیمت‌ها در حال تبدیل‌شدن به یك رؤیا است.
دیلی تلگراف افزود: بررسی سالانه بانك مركزی انگلیس در مورد توان مالی صاحبان خانه نشان می‌دهد كه در شرایط كنونی آنها هرگز نمی‌توانستند، خانه‌دار شوند.
روزنامه گاردین نیز روز دوشنبه در گزارشی در همین ارتباط نوشت: در شرایط كنونی یك خانوار طبقه متوسط انگلیسی برای خرید یك‌خانه باید بیش از 24 سال پس‌انداز كند و این غیر از میزانی است كه باید به‌عنوان پیش‌پرداخت برای خرید خانه داشته باشد.
این روزنامه افزود: براساس آمارهای منتشرشده از سوی بانك مركزی انگلیس در میان خانواده‌های تحت سرپرستی زیر 45 سال، 28 درصدشان می‌گویند هرگز فكر نمی‌كنند كه بتوانند صاحب‌خانه شوند و این در میان خانوارهای فقیر تا 39 درصد نیز می‌رسد.
گاردین اضافه كرد: آمارها مؤید آن است كه رشد قیمت مسكن در لندن و جنوب انگلیس بسیار بیشتر از رشد درآمدهای مردم این مناطق بوده است.
به گفته كارشناسان مسكن، بحران مسكن كنونی در انگلیس ناشی از كمبود عرضه و نیز افزایش تقاضا خصوصاً ناشی از تقاضاهای خارج از این كشور هست.
این روزنامه نوشت: 'دمكتی باركر ' یك سیاست‌گذار پیشین بانك مركزی انگلیس هشدار می‌دهد كه سازندگان مسكن قادر به تامین مسكن مورد نیاز حتی تا پایان دهه حاضر نیستند و این ناشی از فقدان ظرفیت لازم برای افزایش عرضه است.
گاردین افزود: به گفته باركر برای پاسخ به نیاز مسكن در انگلیس، باید رقمی حدود 300 هزار باب مسكن جدید در این كشور ساخته شود كه در عمل این كار غیرممكن به نظر می رسد.
در همین حال، بنا بر برآورد اخیر انجمن ملی آژانس‌های املاك انگلیس، با توجه به وضعیت موجود انتظار می‌رود كه بهای مسكن در این كشور تا دهه آینده بیش از 50 درصد افزایش یابد .
'انجمن ملی آژانس‌های املاك ' انگلیس ( ان. ای. ئی. ای ) پیش‌بینی كرده است كه قیمت مسكن در سراسر این كشور تا سال 2025 میلادی بین 280 تا 419 هزار پوند افزایش یابد.
براساس برآورد این تشكل صنفی، انتظار می‌رود كه این رقم افزایش برای لندن به دو برابر افزایش‌ یافته و میانگین بهای مسكن در این كلان‌شهر به 931 هزار پوند برسد .
براساس برآورد انجمن ملی آژانس‌های املاك انگلیس، انتظار می‌رود كه اجاره مسكن نیز در لندن تا سال 2025 میلادی تا 27 درصد رشد داشته باشد.
براساس آمارهای منتشرشده از سوی منابع انگلیسی، از سال 2013 میلادی تاكنون بهای مسكن در لندن در حدود 40 درصد رشد داشته و این مساله می‌تواند منجر به تشكیل پدیده حباب مسكن در این كلان‌شهر شود.
براساس گزارش‌های منتشرشده، میانگین بهای مسكن در شهر لندن در سال 2015 میلادی به 500 هزار پوند رسیده است كه نرخ سالانه تورم آن به 9.6 درصد می‌رسد .
به گزارش این منابع ، رشد بهای مسكن در انگلیس در سال 2014 میلادی، به‌طور میانگین 8.5 درصد و در شهر لندن به‌طور میانگین نزدیك به 20 درصد بوده است.
براساس گزارش‌های منتشرشده، اكنون خریداران خارجی به دلیل رونق مسكن در انگلیس از جمله در شهر لندن سرمایه‌های زیادی را روانه این بازار كرده‌اند .
روزنامه گاردین در گزارشی در این مورد نوشت كه اكنون نزدیك به ده درصد از كل سهم مسكن در انگلیس در اختیار خریداران خارجی است.
این روزنامه افزود: این درخواست‌های فزاینده برای سرمایه‌گذاری كه سبب كشاندن خارجی‌ها به بازار مسكن انگلیس شده به افزایش بهای مسكن در این كشور بیش‌ازپیش دامن زده است.
گاردین اضافه كرد: با توجه به حداقل 15 میلیون نخبه مالی جهانی، انتظار نمی‌رود كه افزایش شمار مسكن نیز بتواند بهای آن را در انگلیس كاهش دهد.
ایوینیگ استاندارد نیز در گزارشی نوشت: سرمایه‌گذاران خارجی متهم هستند كه سبب افزایش سریع بهای مسكن در لندن شده‌اند.
به نوشته این روزنامه، براساس برآوردهای صورت گرفته میزان سرمایه‌گذاری خارجی‌ها در بخش املاك در پایتخت انگلیس حداقل یك‌صد میلیارد پوند است.
این روزنامه نوشت: بیشتر این سرمایه‌گذاری‌ها توسط شركت‌های خارجی كه در بازارهای چین، هنگ‌كنگ، مالزی ، سنگاپور و امارات فعال هستند، صورت گرفته است.
به گزارش منابع انگلیسی به‌طور نمونه ، سازمان سرمایه‌گذاری ابوظبی (NAEA ) كه یك شركت سرمایه‌گذاری دولتی اماراتی است تنها برای خرید یك ساختمان تجاری متعلق به بانك 'اچ .اس. بی سی ' بیش از یك میلیارد و 700 میلیون دلار پرداخت كرده است.
به گفته یك كارشناس ایرانی املاك در انگلیس، اكنون عرب‌ها به‌ویژه قطری‌ها ، اماراتی‌ها ، بحرینی و سعودی‌ها و نیز چینی‌ها بیش از سایر خارجی‌ها مشتاق به خرید ملك در انگلیس به‌ویژه در لندن هستند.
وی عنوان می‌كند كه ثبات ارزش پوند در مقایسه با سایر واحدهای پولی و اقتصاد محكم‌تر انگلیس در مقایسه با سایر كشورهای اروپایی سبب شده است كه میزان ریسك خرید ملك در این كشور نسبتا پایین باشد.
وی در گفت‌وگو با ایرنا، می‌گوید پیش‌ازاین نیز روس‌ها بسیار مشتاق خرید ملك در انگلیس بودند كه به دلیل تحریم‌های اتحادیه اروپا، عملاً راهشان به بازار مسكن انگلیس مسدود شد.
این كارشناس املاك كه خواست نامش فاش نشود، در ارتباط با ایرانی‌ها می‌گوید: در یك سال گذشته اشتیاق ایرانی‌های ثروتمند خارج از انگلیس نیز برای خرید خانه در این كشور اضافه‌شده است و شمار زیادی هم درخواست دریافت كرده‌اند .
وی افزود: اما آمار دقیقی از ایرانی‌ها متقاضی خرید مسكن در انگلیس وجود ندارد چراكه خرید بیشتر آنها نه از طریق آژانس‌های املاك بلكه از طریق وكیل و بانك‌ها صورت می‌گیرد ضمن اینكه ترجیح می‌دهند كه هویت شان پوشیده بماند.
این كارشناس املاك همچنین با اشاره به گزارش اخیر فایننشال تایمز در ارتباط با این مساله اضافه كرد: این گزارش در این شرایط بیش از آنكه حاكی از وضعیت بازار باشد، بیشتر تحریك‌كننده و تبلیغاتی به نظر می‌رسد.
وی افزود: این سئوال مطرح است كه چرا فایننشال تایمز چندان به هجوم عرب‌ها و چینی‌ها به بازار مسكن انگلیس توجهی نشان نمی‌دهد و به مساله ایرانی‌ها پرداخته است.
این كارشناس املاك افزود: به نظرم آنها با توجه احتمال رفع تحریم‌ها تلاش می‌كنند ایرانی‌های ثروتمندی كه شمار آنها كم هم نیست به سرمایه‌گذاری در بازار مسكن انگلیس خصوصاً لندن جلب و ترغیب كنند.
روزنامه فایننشال تایمز اخیرا در گزارشی نوشته بود كه آژانس‌های املاك گزارش داده‌اند كه میزان پرس‌وجو ایرانیان ثروتمند كه خواهان خرید ملك در لندن هستند با توجه به انتظار موجود برای رفع تحریم‌های ایران در سال آینده میلادی، روند افزایشی داشته است.
در گزارش فایننشال تایمز عنوان‌شده بود: فیصل دورانی رئیس گروه تحقیق آژانس معاملات املاك ' كلوتونز' گفته است كه تاكنون چندین ایرانی برای خرید خانه در انگلیس به قیمت دو تا پنج میلیون پوند با آژانس این آژانس تماس گرفته‌اند.
وی گفت: آنها می‌خواهند از قیمت بازار اطلاع پیدا كنند تا به‌محض لغو تحریم‌ها علیه ایران در خارج سرمایه‌گذاری كنند.
این روزنامه همچنین به نقل از خانم 'كرن میچل' از كاركنان دفتر حقوقی' چالز راسل اسپیچلی' می‌گوید شماری از ایرانی‌ها به علت مسدود شدن دارایی‌هایشان نمی‌توانند به خرید ملك مبادرت كنند اما كسانی كه هیچ ارتباطی با برنامه هسته‌ای ایران نداشته‌اند نیز با مشكلات دیگری در خرید خانه در خارج روبه رو هستند.
به گفته وی ، ازجمله مشكلات و موانع موجود بر سر راه این‌گونه افراد محدودیت نقل‌وانتقال پول است و برخی از بانك‌های انگلیس از هرگونه ارتباطی با ایرانیان خودداری می‌كنند چون از آن بیم دارند كه تحریم‌ها را نقض كنند.
به گزارش فایننشال تایمز هم اكنون حدود 80 هزار ایرانی در انگلیس زندگی می‌كنند كه بزرگ‌ترین جامعه ایرانیان مقیم خارج، در آمریكا شمرده می‌شود.
در همین حال ، اقتصاددانان شركت بزرگ مالی 'یو بی اس'اخیرا در گزارشی با اشاره به افزایش شدید بهای مسكن در لندن، هشدار داده‌اند كه حباب مسكن در این شهر با توجه به عدم تناسبش با وضعیت درآمدی در انگلیس، در معرض تركیدن است.
شركت ' یو. بی .اس ' با بیان اینكه خطر تركیدن حباب مسكن در شهر لندن بیش از سایر شهرهای بزرگ جهان است، عنوان كرد بعد از پایتخت انگلیس، شهرهای هنگ‌كنگ ، سیدنی، ونكوور، سانفرانسیسكو، آمستردام ، ژنو، زوریخ ، پاریس، فرانكفورت و نیویورك قرار دارند.
این شركت بزرگ مالی در حوزه ملك و مسكن، گفته است كه سرمایه‌گذاری‌های خارجی و امكان خرید و اجاره از سوی مالكان، سبب شده است كه بهای مسكن در لندن و سایر كشورهای بزرگ جهان نامتناسب با درآمد مردم محلی باشد .
به گفته تحلیل گران اقتصادی، با توجه به بالا بودن سطح تقاضا و سرمایه‌گذاری‌های خارجی انتظار نمی‌رود كه در میان‌مدت قیمت‌های مسكن در لندن به حالت تعادلی برسد.
اروپام**1**1552**1572